Téma: Rekonstrukcia bytu

18.5.2011 |  Peter Biskup
 
Dobry den,
Chcel by som rekonstruovat byt, ktory sa nachadza na prizemi v tehlovej bytovke s 9 bytmi. Mam zatial len hrubu predstavu co by som chcel zmenit.
Mam ale dotaz. Ak to zhrniem tak chcem presunut kuchynu na ine miesto, vytvorit kupelnu z komory... z toho plynie posuvanie rozvodov a nenosnych priecok. Ale hlavne by som potreboval vyburat jedny dvere do nosnej stredovej priecky, jedny zamurovat a vymenit vsetky okna.
Moja otazka je: Potrebujem na toto nejake povolenie od stavebneho uradu alebo niekoho ineho? Ake mate s tym skusenosti? A co v pripade ze by sa do nosnej priecky nezasahovalo?
Pytam sa preto, lebo by som si chcel vybavit na to uver a aby som mal predstavu ako skoro mozem zacat s rekonstrukciou ( chcel by som zacat najradsej v juli). Navrh si chcem dat spracovat nejakemu architektovi. Ide mi teraz len o to ci treba povolenie, cim sa mi zaciatok rekonstrukcie posunie.

Dakujem za radu


::Pridať diskusný príspevok::

Dátum: 31.1.2017
Od: gordon
Predmet: RE: Rekonstrukcia bytu
VplQBd http://www.y7YwKx7Pm6OnyJvolbcwrWdoEnRF29pb.com

Dátum: 29.1.2017
Od: matt
Predmet: RE: Rekonstrukcia bytu
pB5oyo http://www.y7YwKx7Pm6OnyJvolbcwrWdoEnRF29pb.com

Dátum: 29.1.2017
Od: chaba
Predmet: RE: Rekonstrukcia bytu
zOiE1V http://www.y7YwKx7Pm6OnyJvolbcwrWdoEnRF29pb.com

Dátum: 6.1.2017
Od: Barnypok
Predmet: RE: Rekonstrukcia bytu
aRxUFm http://www.FyLitCl7Pf7ojQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com

Dátum: 31.12.2016
Od: Barnypok
Predmet: RE: Rekonstrukcia bytu
rh7r4W http://www.FyLitCl7Pf7ojQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com

Dátum: 15.10.2016
Od: JimmiXzS
Predmet: RE: Rekonstrukcia bytu
IhgcBk http://www.FyLitCl7Pf7kjQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com

Dátum: 15.10.2016
Od: JimmiXzS
Predmet: RE: Rekonstrukcia bytu
cRafsr http://www.FyLitCl7Pf7kjQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com

Dátum: 9.8.2016
Od: JimmiXS
Predmet: RE: Rekonstrukcia bytu
pPRvFv http://www.FyLitCl7Pf7kjQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com

Dátum: 9.8.2016
Od: JimmiXS
Predmet: RE: Rekonstrukcia bytu
Gw3DQu http://www.FyLitCl7Pf7kjQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com

Dátum: 7.8.2016
Od: JimmiXS
Predmet: RE: Rekonstrukcia bytu
9VVYjl http://www.FyLitCl7Pf7kjQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com

Dátum: 10.7.2016
Od: didi dianova
Predmet: RE: Rekonstrukcia bytu
Platiť peniaze za nájomné byty je nutnosť, niekedy avšak dosahujú až enormné výšky. To záleží ale od toho, aký to je byt, v akom je v stave, v akom meste sa nachádza a či je v centre emsta alebo nie. ja som si dávnejšie našla istý byt http://www.topreality.sk/byty.html za znášateľnú cenu a som z neho nadšená. Treba len hľadať, môj názor :) čo sa rekonštrukcie týka je to to isté :)

Dátum: 31.1.2014
Od: miso
Predmet: RE: Rekonstrukcia bytu
priecka je vzdy nenosna stena a nerobte z tejto diskusie reklamny priestor

Dátum: 28.1.2014
Od: Anna Valentová
Predmet: RE: Rekonstrukcia bytu
Dobrý deň, osobne by som Vám odporučila vinylovú podlahu s korkom, ja ju mám v celom byte a som sspokojná a susedia tiež :-) je to odhlučnená podaha, ktorá je veľmi tepla na pocit.
Nakupovala som vo firme Design profi s.r.o. a podlaha je na ich webe http://www.lopi.sk/produkty/vinylove-podlahy/vinylova-plavajuca-podlaha/
S pozdravom Anna

Dátum: 14.1.2014
Od: Filip Kerekes
Predmet: RE: Rekonstrukcia bytu
Velmi mozem doporucit z vlastnej skusenosti parkety z firmy MEGA Parket s.r.o. http://krono.mega-parket.sk

Dátum: 30.3.2012
Od: ondrej ai miklanek
Predmet: RE: Rekonstrukcia bytu
Statik spravil posudok kompletneho domu, alebo len steny (resp. bytu), s tym ze "to unesie"? Pokym nespravi posudok celeho panelaku, mozte tym papierom tapetovat. A ano, moze Vam to nepovolit. Byt je Vas, ale nosne prvky nie. Nosne prvky, fasada, strecha atd. su prvky, s ktorymi si nemozte robit co chcete, aj ked vlastnite byt.

Dátum: 30.3.2012
Od: René Rozenberg
Predmet: RE: Rekonstrukcia bytu
Dobry den, kupil som si byt v osem-poschodovom panelaku na najvyssom poschodi. chcem robit kompletnu rekonstrukciu bytu a to aj so zasahom do nosnej steny kde chcem urobit otvor na prechod (dvere) pytal som sa statika ci sa to da a on mi urobil kompletny staticky posudok ze sa to da ale musim dodrziavat jeho pokyny. predsednicka spolocenstva mi vsak nechce povolit zasah do nosnej steny pretoze tym ohrozujem poskodenie inych bytov. povedal som to statikovi a vravi ze je to hlupost. chcem sa opytat ci mi predsednicka moze zakazat takuto prestavbu a ci sa mozem hajit na sude? dakujem za odpoved

Dátum: 14.8.2011
Od: terem
Predmet: RE: Rekonstrukcia bytu
Ak presuniete kupelnu nad (mozno) spalnu dolnych susedov, tak susedia v spalni budu pocut vase riady, stolicky, vodu pri zaspavani aj zobudzani. Cize dlhodobo a neprimerane zasiahnete do ich prav, budete trvalo rusit tym, ze zmenite sposob uzivania vasho bytu. Presuvate pracovnu zonu do oddychovej. Na to urcite potrebujete suhlas uradu aj susedov. Este raz si to zvazte.

Dátum: 8.8.2011
Od: Lenicka1313
Predmet: RE: Rekonstrukcia bytu
Ahoj. Zkus se podívat sem - http://dobrarekonstrukcia.sk/ Jedná se o velice pěknou službu, na které si nějakou tu firmičku určitě najdeš. Sama jsem si tam nedávno jednu vybrala a jsem naprosto spokojená.

Dátum: 31.5.2011
Od: Denisa Fraňová
Predmet: RE: Rekonstrukcia bytu
Dobrý deň.
Chcela by som sa Vás tiež opýtať, že keď som kúpila byt (v 5 poschodovej tehlovej bytovke na najvyššom podlaží) opýtala som sa pri prepise u správcu ako mám postupovať pri rekonštrukcii bytu. Oznámila som mu ústnou formou, že chcem zrekonštruovať hlavne základné veci ako nové okná a dvere, stierky, obklady, sanita a podlahy. Popri tom som správcovi oznámila, že mám v pláne v predeľovacej nenosnej priečke medzi kúpeľňou a obývačkou preraziť malí otvor na vodovodné a odpadové rúrky do obývačky, kde by som si urobila kuchynský kútik. Správca mi na to povedal ,že pokiaľ nemienim búrať priečky nie je potrebné žiadne povolenie, postačuje vraj len oznam o rekonštrukcii vo vchode. Avšak potom ako sme urobili všetky hrubé práce, mi prišlo zrazu vyrozumenie od správcu a domovníka,( že na základe uznesenia sa majiteľov bytov na schôdzi ktorá sa uskutočnila až mesiac po zverejnení typu mojej rekonštrukcie), kde mi oznámili že mi rekonštrukciu nepovoľujú na základe uznesenia majiteľov bytov. Tak som sa rýchlo obrátila na stavebný úrad. Na úrade som nespomenula že mám už skoro celú rekonštrukciu prevedenú. Chcú odomňa aby som si najprv podala žiadosť o zmenu dispozičného riešenia a po jej schválení si mám podať žiadosť na stavebné povolenie ktoré bude ukončené kolaudáciou. Chcú taktiež aby som im nechala vypracovať u architekta dva pôdorysy (pôvodný a budúci stav),povolenie od správcu a súhlas susedovcov, okolkovaný LV. a povolenie od statika.

Chcela by som sa opýtať:
1) sú naozaj zo zákona potrebné všetky tieto podklady a dokonca s kolkom a pôdorys od architekta?
2)neexistuje jednoduchší spôsob legalizácie tohto zásahu?

Dátum: 23.5.2011
Od: Nora Vranova
Predmet: RE: Rekonstrukcia bytu
Stavebný zákon
§ 55

(1) Stavebné povolenie sa vyžaduje, pokiaľ tento zákon a vykonávacie predpisy k nemu alebo osobitné predpisy neustanovujú inak, pri stavbách každého druhu bez zreteľa na ich stavebnotechnické vyhotovenie, účel a čas trvania; stavebné povolenie sa vyžaduje aj pri zmene stavieb, najmä pri prístavbe, nadstavbe a pri stavebných úpravách.

(2) Ohlásenie stavebnému úradu postačí

a) pri jednoduchej stavbe, jej prístavbe a nadstavbe, ak tak určil stavebný úrad v územnom rozhodnutí,
b) pri drobných stavbách, ktoré plnia doplnkovú funkciu k hlavnej stavbe a ktoré nemôžu podstatne ovplyvniť životné prostredie;
c) pri stavebných úpravách, ktorými sa podstatne nemení vzhľad stavby, nezasahuje sa do nosných konštrukcií stavby, nemení sa spôsob užívania stavby a neohrozujú sa záujmy spoločnosti;
d) pri udržiavacích prácach, ktoré by mohli ovplyvniť stabilitu stavby, požiarnu bezpečnosť stavby, jej vzhľad alebo životné prostredie a pri všetkých udržiavacích prácach na stavbe, ktorá je kultúrnou pamiatkou,
e) pri stavbách elektronických komunikačných sietí (nosiče telekomunikačných zariadení) umiestňovaných na existujúcich objektoch, ktoré nepresahujú výšku 6 m, šírku 2, 5 m a nezasahujú do nosných konštrukcií stavby,
f) pri prízemných stavbách elektronických komunikačných sietí, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 25 m2 a výška 4, 5 m,
g) pri výmene alebo dopĺňaní telekomunikačných zariadení na existujúcich stavbieb elektronických komunikačných sietí, keď nedôjde k zmene stavby.
§ 57
Ohlásenie stavebnému úradu

(1) Stavebník je povinný uskutočnenie stavieb, stavebných úprav a udržiavacích prác uvedených v § 55 ods. 2 vopred písomne ohlásiť stavebnému úradu. K ohláseniu drobnej stavby pripojí jednoduchý situačný výkres; ak ide o jednoduchú stavbu podľa § 55 ods. 2 písm. a), pripojí podklady s náležitosťami žiadosti o stavebné povolenie a projektovú dokumentáciu. Stavebný úrad môže určiť, že ohlásenú drobnú stavbu, stavebnú úpravu alebo udržiavacie práce možno uskutočniť len na základe stavebného povolenia.

(2) Stavebník môže uskutočniť stavby, stavebné úpravy a udržiavacie práce ohlásené podľa odseku 1 len na základe písomného oznámenia stavebného úradu, že proti ich uskutočneniu nemá námietky. K písomnému oznámeniu stavebný úrad pripojí overený jednoduchý situačný výkres a ak ide o jednoduchú stavbu podľa § 55 ods. 2 písm. a), k písomnému oznámeniu pripojí overenú projektovú dokumentáciu. Stavebník môže začať uskutočňovať ohlásenú stavbu, stavebnú úpravu alebo udržiavacie práce do dvoch rokov odo dňa jeho doručenia stavebníkovi, pokiaľ stavebný úrad neurčí inak.

(3) Za deň ohlásenia sa považuje deň, keď bolo ohlásenie podané stavebnému úradu alebo odovzdané na poštovú prepravu.

(4) Ak sa majú stavebné úpravy alebo udržiavacie práce uskutočniť na stavbe, ktorá je kultúrnou pamiatkou, priloží stavebník k ich ohláseniu stavebnému úradu stanovisko orgánu pamiatkovej starostlivosti.

(5) Oznámenie stavebného úradu nenahrádza rozhodnutia, stanoviská, vyjadrenia, súhlasy alebo iné opatrenia dotknutých orgánov požadované podľa osobitných predpisov. 1n) Stavebný úrad na to v oznámení upozorní stavebníka vrátane povinnosti dodržať pri uskutočňovaní a užívaní stavby príslušné slovenské technické normy.

Dátum: 23.5.2011
Od: dano
Predmet: RE: Rekonstrukcia bytu
to: Mika
Niesom si isty ci aj pri ohlaske netreba cakat na vyjadrenie uradu. Teoreticky by si potom mohol dat rano 7:00 ohlasku do podatelne, sup sup rychlo vybural setko co sa da, a kym si uradnik vobec pozrie ohlasku, uz bude vyburane, rozbite...bez sance zo strany uradu do toho nejak zasiahnut (dalsie potvrdenia atd....)

Dátum: 20.5.2011
Od: mika
Predmet: RE: Rekonstrukcia bytu
Konečne sme sa niekam dostali. Peter Biskup: Presne, pochopil si to na 100%. Do posledného slova. Aj to, že pri ohlášne nečakáš na vyjadrenie ale v ten den možeš rekonštruovať. Aj to, že treba minimálne zo slušnosti o tom informovať susedov vycapením A4tky.
Milan: To máš pravdu, že to zdržiava a to riadne, ale ani s tým statikom to nie je také jednoduche ako sa moze zdať, ale to je nadlho.

Dátum: 20.5.2011
Od: niki
Predmet: RE: Rekonstrukcia bytu
to brainwasher:
podla stavebneho zakona na vymenu okien nepotrebuje stavebne povolenie pretoze to spada pod tzv. udrziavacie prace.

Udržiavacími prácami, pri ktorých nie je potrebné ani ohlásenie (bežné udržiavacie práce), sú najmä

a) opravy fasády, opravy a výmena strešnej krytiny alebo povrchu plochých striech, výmena odkvapových žľabov a odtokových zvodov, opravy oplotenia a výmena jeho častí, ak sa tým nemení jeho trasa,
b) opravy a výmena nepodstatných stavebných konštrukcií, najmä vnútorných priečok, omietok, obkladov stien, podláh a dlažby, komínov, okien, dverí a schodišťových zábradlí,
c) údržba a opravy technického, energetického alebo technologického vybavenia stavby, ako aj výmena jeho súčastí, ak sa tým zásadne nemení jeho napojenie na verejné vybavenie územia ani nezhorší vplyv stavby na okolie alebo na životné prostredie, najmä výmena klimatizačného zariadenia, výťahu, vykurovacích kotlov a telies a vnútorných rozvodov,
d) výmena zariaďovacích predmetov, najmä kuchynských liniek, vaní, vstavaných skríň,
e) maliarske a natieračské práce.

Dátum: 20.5.2011
Od: brainwasher
Predmet: RE: Rekonstrukcia bytu
vzhľadom k tomu, ze vymienas okna, treba to dat na stavebne povolenie

Dátum: 20.5.2011
Od: Milan
Predmet: RE: Rekonstrukcia bytu
No me ide o cas resp.byrokraciu. Statik mi to da za tyzden, stavebny urad za 2 mesiace :)

Pardon za jemne odbocenie od temy :)

Dátum: 20.5.2011
Od: Peter Biskup
Predmet: RE: Rekonstrukcia bytu
Dakujem za reakcie.
Tak to zhrniem ci som to spravne pochopil. Ak bude navrh na zmeny v interieri taky ze nebudem nijako zasahovat do nosnej priecky, budem burat len nenosne priecky a stavat nove nenosne priecky, presuvat rozvody vody plynu kanalizacie a elektro a menit okna za plastove, tak nepotrebujem stavebne povolenie ani suhlas susedov. Potrebujem tieto zmeny iba ohlasit na stavebny urad a oznamit susedom kedy sa rekonstrukcia bude konat (aby vedeli ze bude hluk...). Po podani ohlasenia na stavebny urad mozem rovno zacat s rekonstrukciou a nemusim cakat na ziadne ich vyjadrenie.
Pochopil som to spravne?

Dátum: 20.5.2011
Od: mika
Predmet: RE: Rekonstrukcia bytu
Milan:
Píšeš, že, ak by mal posudok. Tak predpokladám, že ten vidieť chceš. Alebo Ti stačí dobré slovo suseda, že ho má? Ak ho vidieť chceš, tak potom Ta nechápem. Ved ten stavebný úrad nechce nič iné. Chce tiež vidieť len ten posudok a potom dôkaz, že si ho videl aj ty ako spolumajitel tej steny. (dokaz napr vo forme zápisnice z domovej schodzy, kde rekonštrukciechtivý sused predloží svoj zámer a nechá si ho odsúhlasiť "domovým plénom")

Dátum: 20.5.2011
Od: Milan
Predmet: RE: Rekonstrukcia bytu
Ak by mal temn moj sused opeciatkovany projekt od statika, nepotreboval by som vidiet este aj dokument z uradu.

Dátum: 19.5.2011
Od: mika
Predmet: RE: Rekonstrukcia bytu
Pod pojmom drobná stavba som samozrejme mal na mysli drobné stavebné úpravy, preto som v skratke použil toto (asi nepresné pomenovanie). Chcel som tým rozlíšiť stavebnú úpravu, na ktorú stačí ohlásenie od stavebnej úpravy, od tej, ktorá vyžaduje stavebné povolenie.
Bohužial tým som sa zaradil svojím príspevkom do koloritu dalších nepresností, ktoré sú nado mnou. Je v tom chaos :( Každý príspevok má nejakú nepresnost (a niektoré úplné nepravdy)

Milan: Dám Ti protiotázku, ak by si sused pod Tebou robil otvor v nosnej stene, ktorá nesie TVOJ byt, tiež by si to okomentoval ako "len" minimálny zásah? Ak hej, si odvážny. Mne by to rozhodne jedno nebolo.

Dátum: 19.5.2011
Od: dano
Predmet: RE: Rekonstrukcia bytu
Milan akykolvek zasah do nosnej konstrukcie bytu = stavebne povolenie, a ak je stavba pamiatkou tak stavebny urad by mal v ramci stavebneho povolenia vyzadovat aj vyjadrenie pamiatkarov...

Dátum: 19.5.2011
Od: Milan
Predmet: RE: Rekonstrukcia bytu
Zrovna riesim podobny problem..
Musim podat projekt na stavebne povolenie aj ked do nosnej priecky zasahujem len minimalne? Napriklad ak buram len jeden otvor na dvere? Nemenim predsa ucel vyuzitia..
A neviete mi poradit ci potrebujemk tomu aj vyjadrenie pamiatkarov ak sa byt nachadza v pamiatkovo chranenom dome v pamiatkovej zone?
Dakujem.

Dátum: 19.5.2011
Od: emo
Predmet: RE: Rekonstrukcia bytu
Ale no, veď pri každom stav. povolení všetci susedia účastníkmi konania nie sú, a práve pri jeho ani všetci najpravdepodobnejšie nebudú, takže ho nepleťme s verejnou vyhláškou a obehávaním všetkých susedov.
Oslovte odborníka, ten Vám všetko vysvetlí.

Dátum: 19.5.2011
Od: dano
Predmet: RE: Rekonstrukcia bytu
Buranie do nosnej steny - na to treba stavebne povolenie, ale konkretny suhlas susedov mozno ani netreba, da sa to dat ako vyhlaska (takze netreba od kazdeho podpis co je vzdy problematickejsie, ale kto je proti ten sa ozve)
A vsetko ostatne su stavebne upravy, ktore treba nahlasit na stavebny urad a pockat kym daju potvrdenie. Mozu chciet aj nake potvrdenia (rozvody, elektrika,...)

Dátum: 19.5.2011
Od: emo
Predmet: RE: Rekonstrukcia bytu
O drobnú stavbu sa v žiadnom prípade jednať nebude ale o stavebné úpravy. Treba prizvať projektanta, ten Vám všetko vysvetlí, prípadne aj navrhne, nakreslí a vybaví.
Susedov po konzultácii s ním navštíviť.

Dátum: 18.5.2011
Od: mika
Predmet: RE: Rekonstrukcia bytu
Zásah do nosného systému stavby znamená stavebné konanie. Ak sa do nosného systému nezasahuje, jedná sa o drobnú stavbu a na takúto stačí ohláška na príslušnom stavebnom úrade.
Ešte doplním, že ak sa pustíte do toho stavebka, tak účastníkmi budú Vaši susedia, a budete potrebovať ich súhlas.