Téma: Takmer tajomná stavba - Nová Mýtna na Mýtnej ulici v Bratislave

2.10.2010 |  Miroslav
 
Je zaujímavé, že začína sa stavať pomerne rozsiahle urbanistické dielo v samom centre Bratislavy, pričom okrem vizualizácii na internete nie je nič. Oproti Eurovei, ktorú sprevádzala až nadbytočná medializácia, Nová Mýtna, pozostávajúca z veľkého množstva bytov, študentského internátu a ostatnej polyfunkcie, je takmer tajomný projekt, ktorý zatiaľ skôr pripomína inú alternatívu budovy Tatrabanky na Hodžovom námestí alebo trochu prehliadanú budovu teraz Daňového úradu Bratislava III, ktorú postavil Reding. Budem rád, ak sa mýlim, ako Nová Mýta prekvapí...


::Pridať diskusný príspevok::

Dátum: 25.11.2010
Od: ondrej ai miklanek
Predmet: Jancina
Nie, Jancina robil projekt na vyskovy (13 NP) dom na rohu Mytnej a Radlinskeho, t.j. priamo susediaci s Racianskym mytom a s fantastickym vyhladom na Raciansku radialu (vyhlad z nej na Jancinov skvost je na http://www.bratislavskenoviny.sk/najnovsie-spravy-z-bratislavy/vystavba/na-racianskom-myte-sa-zacala-nova-vystavba.html?page_id=81560), Legionarsku a Svetkovu Februarku.
Prace sa nastastie nezacali, kriza, jeden cas to tak vyzeralo, ale to len vodari pouzivali pozemok ako sklad materialu a masinerie, ked rekonstruovali. A kedze investor nema peniaze, aby nejak vyuzil pozemok, tak tam fantasticky umiestnil megaboard (mam ho rovno pred nosom), takze zabil vyhlad aj od Race, z Legii aj z parku. Ale vzdy lepsie nez 13 poschodi.
Vedla Jancinovej budovy je byvala materska skolka, potom jeden sukromny objekt - byvale jasle, dalsi pozemok je tabakova tovaren -tu prave buraju, a vedla nej je Nova Mytna.

Dátum: 24.11.2010
Od: Pavel
Predmet: RE: Takmer tajomná stavba - Nová Mýtna na Mýtnej ulici v Bratislave
Povodne robil architekt Jančina studiu par rokov dozadu na rohu mytnej a radlinskeho, boli zverejnene vizualizacie, mali tam byt brutalne vysoke 2 budovy.. to je tiez ten isty pozemok ?
Kazdopadne investor bud spekuluje, alebo nema peniaze, alebo oboje. Nic dobre nemozno cakat od stavby, krora ma stavebne povolenie a neodstartovala predaj bytov a reklamu. Mam velke obavy co tam bude postavene o 3 roky.

Dátum: 24.11.2010
Od: ondrej ai miklanek
Predmet: odlahcenie dopravy
Vycuc odlahcenie dopravy:

"Z Mýtnej aj Radlinského ulice sú navrhnuté vjazdy a výjazdy z garáže, čím sa prispieva k odľahčeniu dopravy vzhľadom na doplnenie o nové funkčné kapacity v území," uviedla Bittererová.

Dátum: 22.11.2010
Od: Albert
Predmet: RE: Takmer tajomná stavba - Nová Mýtna na Mýtnej ulici v Bratislave
http://bratislava.sme.sk/c/5648644/nova-mytna-si-vyziada-investiciu-20-mil-eur.html
Konečne trocha svetla, neviem načo investor čakal/čaká.

Dátum: 20.11.2010
Od: bohumil kovac
Predmet: RE: Takmer tajomná stavba - Nová Mýtna na Mýtnej ulici v Bratislave
pan albert, vobec som nepovedal ani nenaznacil ze "Team Nový dom" búra tabačku. len tu uvadzam co sa v tej zone deje. Ten dojem si vytvarate sam z toho, ze vase okuliare su upriamene na jednu stavbu a moje na celu zonu kde vsetko so vsetkym suvisi. Ja len kriticky konstatujem, ze mal byt uzemny plan zony alebo min urb. studia, ktora by aj projektu Nova mytna povedala co a ako a to iste by povedala aj ruine tabacky. robili sme to parkrat v skole a viem posudit zlozitosti a vztahy celeho tohoto uzemia. cudujem sa smelosti uradov, ale aj investorov, ze postupuju takto per partes. pozdr.

Dátum: 20.11.2010
Od: bkovac
Predmet: RE: Takmer tajomná stavba - Nová Mýtna na Mýtnej ulici v Bratislave
ano vypadla mi pri kopirovani tato cast textu (ospr):
RM - Invest začal s búracími prácami pred viac ako štyrmi týždňami. O stavebné povolenie do našej uzávierky zatiaľ nepožiadal, v rukách má zatiaľ iba povolenie na odstránenie stavby z novembra 2008, respektíve zo septembra 2006, pričom obe rozhodnutia boli predĺžené do konca roka 2010.

Dátum: 20.11.2010
Od: Albert
Predmet: RE: Takmer tajomná stavba - Nová Mýtna na Mýtnej ulici v Bratislave
Neviem, či to robíte naschvál, ale ak by so nepoznal trocha súvislosti, tak z tohto Vášho výťahu, kde ste vynechal meno investora zodpovedného za búranie, nadobudnem dojem, že pastujete článok o projekte "Nová Mýtna". Ja uznávam, že sa na vec dívate urbanisticky s nadhľadom, a súhlasím s Vašimi názormi, ktoré okolo toho prezentujete. Nesúhlasím však so spôsobom. Pretože, či chcete či nie, (a či to je zámer alebo nie), aj Váš posledný príspevok evokuje jedno. Team Nový dom búra tabačku.
A to proste nie je pravda.
Vaše slová: "Mne vadi, ze tento investor ked videl ze noviny ukazuju stary projekt, ze ho nepredstavil."
A máte stopercentnú pravdu, tiež mi je záhadou a netuším, prečo sa TND necháva takto pranierovať v tlači.
K Vašej výtke o rovnosti výstavby. Ved sám čítate, že aj RM - Invest má územko na 6podlažky. TND má mať 7podlažky (nato má územko a stavebko). Tak v čom je problem.
To, že sa už na parcele nova mytna intenzivne stavia a na svete nie je jediná platná vizualizácia a verejnost nevie o projekte ani slovo, je maslo TND (čo je zatým, a či to je zasterka aby potichu postavili viac podlaží, netuším), v tomto s Vami so všetkým súhlasím.

Dátum: 19.11.2010
Od: bohumil kovac
Predmet: RE: Takmer tajomná stavba - Nová Mýtna na Mýtnej ulici v Bratislave
bez komentara z dnesnych BA novin:
Nový polyfunkčný areál má vzniknúť na mieste starých budov a skladov, v priestoroch niekdajšej tabakovej továrne medzi ulicami Mýtna a Radlinského. Investor má zatiaľ územné rozhodnutie a búracie povolenie.Jeden z objektov bývalej továrne by mal byť zachovaný a v budúcnosti má tvoriť uličné krídlo na Radlinského ulici. Na tom trvajú podľa staromestského miestneho úradu aj pamiatkari. Zachovanie objektu vychádza podľa úradu z územného konania, ktoré sa však netýka práve budovy tabakovej továrne. Projekt ráta s tým, že pozdĺž Mýtnej ulice by mala vyrásť administratívna budova so šiestimi nadzemnými podlažiami. V smere k Radlinského ulici majú do dvora vystúpiť tri sedemposchodové budovy, tzv. tubusy. Popri Mýtnej budú administratívne priestory, smerom do dvora byty. Na dolných podlažiach budú priestory na prevádzky obchodov a služieb a administratíva. V podzemnej časti objektu budú dvojpodlažné garáže.Staré Mesto má už štyri roky spracovaný návrh územného plánu zóny Centrálnej mestskej časti - severovýchod. Tam je zakomponovaná aj táto lokalita časť Starého Mesta, konkrétne územie medzi Radlinského a Mýtnou ulicou. Návrh však bude môcť byť schválený až potom, keď mestské zastupiteľstvo odsúhlasí zmeny a doplnky celomestského územného plánu.
Podľa dostupných informácií v prípade tabakovej továrne išlo o jednu z najzaujímavejších historických technických pamiatok v meste. Známa bola ako Tesla, no najskôr v nej bola výrobňa cigár. Pôvodne sa volala Uhorská kráľovská tabaková továreň, ktorej vznik siaha pravdepodobne do konca 19. storočia.
Robert Lattacher

Dátum: 14.11.2010
Od: bohumil kovac
Predmet: RE: Takmer tajomná stavba - Nová Mýtna na Mýtnej ulici v Bratislave
omylom som poslal dva podobne prispevky,...bk

Dátum: 14.11.2010
Od: bohumil kovac
Predmet: RE: Takmer tajomná stavba - Nová Mýtna na Mýtnej ulici v Bratislave
ja pan albert
ale stale tvrdim, ze tabacka s tym suvisi. pre mna suvisia s tou stavbou vsetky okolite stavby a pozemky, bude nou dotknuty cely priestor, napr. aj dopravne. Ci je NOVA MYTNA dobra, neviem posudit preto, ze nevidim ako pasuje do urb. vizie celeho uzemia. kedze nie je uzemny plan zony (za to iste tento investor nemoze ale mohol ho iniciovat), tak tom posudit neviem. U nas sa stavia adiciou uzemnych rozhodnuti, ale kam povedu nevie nik. Ale to by malo aj tych investorov predsa zaujimat, ako sa bude vyvijat okolie kde investuju ci nie ? Co bude ale vedla Novej mytnej by teda malo zaujimat uz teraz jej investora...co ked bude chciet to iste co on, ale nie 7 ale 15 posch.? mozno ale ze uz tych 7 obmedzi vystavbu na susednych pozemkoch a ze nebude zarucena rovnost prav vo vystavbe. Ja neuznavam, ze prvy stavebnik zoberie vsetky vyhody (napr. vysku alebo objem vystavby) a ked by chcel to iste neskor sused bude prvy proti. O tom je ten plan. ja nic investorovi nevycitam, poznam aj velmi slusnych. U nas je to chyba systemu, ktoru ale mnohi investori vyuzivaju az zneuzivaju. To v zahranici nerobia ani vtedy, ak na to nemaju zakon...plati etika a snaha o dobre meno u verejnosti. Lebo kazda stavba teda aj privatna ovplyvnuje verejny priestor a mesto je verejne - aj ked ho tvori subor z velkej casti privatnych stavieb. Dragan petrovic by vam povedal ako investori a mesto spolupracuju vo vancouveri - ma to byt aj snaha investorov, tam maju zaujem aby boli zonalne plany, lebo to definuje jasne pravidla pre vsetkych - aj pre urady. To u nas zvacsa nerobia a tak maju povest aku maju. Mne vadi, ze tento investor ked videl ze noviny ukazuju stary projekt, ze ho nepredstavil. ale naco by to robil ak uz ma stavebko---potichu a potichu mozno bude aj ta zmena pred dokoncenim. Ale tak sa chovaju len u nas, ti isti v zahranici sa verejne prezentuju a diskutuju. Ano co sa tyka zmien stavieb - je to tak aj v zahranici a je to aj uplne normalne. ale novym uzemnym konanim alebo tam kde je zonalka tak pokusom o jej zmenu.
co sa tyka uradov - mate pravdu, je to ale osobitna kapitola. sneed len tolko, ze v nemecku je na komunalnej urovni oddelena exekutiva vystavby od politickej moci, ze je tam stavebna policia a ze porusenie niektorych povinnosti vo vystavbe je trestnym cinom - teda ze za cierbnu stavbu je basa a moze si ist od prace oddychnut aj uradnik, projektant, stavbyveduci, stavebny dozor...nielen investor...myslim ze uz sme si povedali dost, pozdr. BKDátum: 14.11.2010
Od: bohumil kovac
Predmet: RE: Takmer tajomná stavba - Nová Mýtna na Mýtnej ulici v Bratislave
kludnejsie prosim, uz som vam vysvetlil ze z mojho urbanistickeho pohladu tabacka ale nielen ona suvisi s tym co bude ci nebude na susednom pozemku. Je to uzatvoreny blok parciel kde sa nema stavat adiciou uzemnych rozhodnuti ale na zaklade planu zony. Ze ten nie je nie je chybou stavebnika, ale mesta ci MC. Ja nevravim ze developeri su arogantni a zli, poznam mnohych viac ako slusnycjh. u nas je to chyba systemu povolovania stavieb, kde ale zial mnohi developeri zneuzivaju (zasa aby ste si nemysleli ze myslim konkretne na mytnu lebo ste na nu dako precitlively) situaciu a presadzuju len svoje zaujmy a neberu ohlad na to co je vedla. pre mna s tym tabacka ale aj ine okolie suvisia. Spytam sa : ak moze mat nova mytna 7 podlazi bude tak moct urobit aj susedny pozemok? alebo povazujete za spravny system, ze prvy berie a ostatni sa uz budu krcit? to ale nie je rovnost prav vo vystavbe. Zmena stavby sa samozrejme moze diat, ale v rozsahu ked sa meni objem aj v min. podobe tak sa ma ist na nove UR, aby sa posudili vsetky dopady na okolie. su tu aj prava inych ako vlastnika stavby. naviac kazda stavba ovplyvnuje obraz priestoru ci mesta, a to ako nemoze byt privatnym zaujmom, ale verejnym. preto sa ludia ozyvaju. investor uz ma potichu stavebko tak naco by ho predstavoval. potichu aj postavi...a mozno poziada o tu zmenu... To sa ale robi v europe asi len u nas. dragan petrovic by vam povedal ako tvrdo musia investori obhajit svoje prijekty vop vancouveri, kde ale takyto developeri tvoria aj istu ponukovu skupinu pre potreby mesta.

Dátum: 14.11.2010
Od: Albert
Predmet: RE: Takmer tajomná stavba - Nová Mýtna na Mýtnej ulici v Bratislave
Ja Vám stále akosi nerozumiem (i ked by som veľmi chcel) AKo mohol projekt mýtna dostat tabacku do uzivatelnej podoby? Predstavme si, že ste vlastnikom urcitej parcely, kde chcete stavať novy rodinny dom. A sused na svojom pozemku v tom case zbura vzadu v zahrade stodolu. Nesiete zato nejakym sposobom zodpovednost? Váš projekt rodinného domu mal myslieť na tú stodolu?
Samozrejme, ze sa mohla dať tabacka do uzivatelnej a atraktivnej podoby. Ale preco toto chcete od majitela susedneho pozemku, to netusim. Ja uznavam, ze sa na vec dívate s nadhladom, ale atakujete nespravnych ludi. V prvom rade atakujte pamiatkarsky urad zato ze skocil na tu aferku s poziarom a namiesto toho aby siel majitelovi po krku, tak mu naopak vyhovel a objekt zo zoznamu vyskrkol. Atakujte majitela pozemku, ktory tabacku bura, prečo si nectí historiu. Myslim, ze az potom je na rade Mýtna (ak vobec)
Nie, ze je mozné, ale je to fakt. Môžte si to overiť na stavebnom úrade. (ked boli novinari leniví) Preco sa investor ostro neohradil, netusím, ked vidím aka burka sa spustia vdaka tej kacice, tak sa cudujem aj sám preco sa neohradil.
Aj v iných krajinach máte inštitút zmeny stavby pred dokončením, a môžu si podať zmenu stavby aj na 30podlaží. Ak je v uzemku že max. výška je 7podlaží, tak by mal niesť zodpovednosť človek, ktorý im takuto prípadnu zmenu povolí.
Inak, samozrejme ina tema, ale kedy sa konečne začne hovoriť aj úradnikoch? Všade sa pretriasa akí sú "developeri" arogantní. A iste že SÚ. Ale čo tí úradníci, ktorí im to všetko popodpisuju?

Dátum: 14.11.2010
Od: bohumil kovac
Predmet: Takmer tajomná stavba - Nová Mýtna na Mýtnej ulici v Bratislave
projekt mytna mohol tu stavbu tabacky v akomkolvek bola v zlom stave urobit do uzivatelnej a atraktivnej podoby. Co sa tyka vysky - je mozne ze tlac priniesla starsie obrazky (investor mal podat protest a ziadost o napravu), mozno aj jeho vinou to iniciator diskusie pan Miroslav bol nuteny uviest ako tajomna stavba...Ale pokial nas stavebny zakon a urady realizuju zmenu stavby pred dokoncenim tak ako na sancovej z 8 na 32 a potom tusim 21 alebo teraz v ruzinove...tak sa mozeme dockat nakoniec aj toho co bolo publikovane.
inak ja povazujem porovnavaciu definiciu vyskoviek v UPN za uplne smiesnu, lebo pri 4 podlaznej zastavbe je 6 podlazna uz vyskova. Len som vam napisal nie moj, ale nazor UPN co je to vyskova stavba v BA. pozdr., bk

Dátum: 14.11.2010
Od: Albert
Predmet: RE: Takmer tajomná stavba - Nová Mýtna na Mýtnej ulici v Bratislave
A ja s Vašim konštatovaním o miznúcich stavbách súhlasím. Akurat, a to opakujem znovu, viniť zato projekt Nová Mýtna mi príde zcestné.
Ved som písal, že ak je pre Vás 7podlažka "výškovka" tak beriem spet. Akurát znovu Vašou poslednou vetou, ste zas len naznačil, že tie informácie máte staré. Tak ale ked to písali v novinách (kde na podporu svojho tvrdenia použili náčrt z internetu 4roky starej štúdie, a absolutne sa neunuvali zisťovať na akú stavbu bolo vydané UR a SP) tak to musí byť pravda, všakže.

Dátum: 14.11.2010
Od: bohumil kovac
Predmet: RE: Takmer tajomná stavba - Nová Mýtna na Mýtnej ulici v Bratislave
albert, mna sa nepytajte preco pamiatkarui...citat z tlacše:
Časť tabakovej továrne bola pri tom donedávna zapísaná do zoznamu chránených pamiatok a investor ju mal zrekonštruovať a zapojiť do budúceho využitia ony. Avšak požiar založený v roku 2007, ktorého príčiny ešte nie sú známe obrátil celú situáciu inak. Pamiatkový úrad pre zlý technický stav vňal tabakovú továreň z pod zoznamu chránených pamiatok a miestny úrad Staré mesto ju povolilo zbúrať.
ja len konstatujem ze zial miznu stare stavby, bola to technicka pamiatka...
na pocudovanie podla UPN aj 7 podlazna stavba moze byt aj vyskovka, ak o 1/3 prevysuje okolitu zastavbu...akurat nikde nie je povedane co to je... inak ba noviny pisali o 15+23 podlaznych budovach...takze...

Dátum: 13.11.2010
Od: Albert
Predmet: RE: Takmer tajomná stavba - Nová Mýtna na Mýtnej ulici v Bratislave
V tom prípade, pán Kovác, Vám mozem povedať, že i tá úcta k historii je zjavne individuálna. A uz asi tretí raz sa Vás pýtam, ako je možné (ked už si teda osvojím Váš koncept "úcty k historii") že úrad, ktorý by ako prvý mal byť strážnym psom histórie, sa na tabačku vykašlal?
Co s týka dalších, Vami spomenutých, vecí. Nová mýtna má pravoplatné uzemné rozhodnutie. Ak veci, ktoré menujete, sú tak závažné, znovu sa pýtam, kde sa stala chyba? Ako je možné že úradnici vydali URko? Ak vy teda tvrdíte, že tento projekt je nebodaj v rozpore s koncepciou územneho planu.
Ja sa Vás spýtam naopak. Ako sa v tom maju investori zorientovať, ked ani samo mesto ani nevie čo vlastne chce?
Nechcem byt utocny ani hruby, ale z Vasej poslednej vety sa tak troska obávam, že projekt Nová Mýtna nepoznáte a diskutujete o niečom o čom nemáte dostatok informácii. Alebo je podľa Vás objekt so 7 nadzemnými podlažiami "výškovka? Ak ano, tak beriem spat.

Dátum: 12.11.2010
Od: bohumil kovac
Predmet: RE: Takmer tajomná stavba - Nová Mýtna na Mýtnej ulici v Bratislave
ste ma nerozumeli, pan albert. uctu k historii mame mat aj vtedy, ak ju nechrani zakon, je to vec etiky. co sa tyka vztahu tabacky a novej mytnej som chcel naznacit, ze to urbanisticky suvisi a najprv sa mal urobit uzemny plan zony ktory by koordinoval vystabu teda urcoval mieru ochrany, moznosti dostavby a prestavby, novu vystavbu, dopravnu obsluhu atd. Napr. nie je doriesena krizovatka racianske myto, pritom uzemny plan tu ma istu koncepciu ist z karadzicovej na severnu tangentu ako maly resp. vnutorny okruh. Ale u nas sa mesto stavia adiciou uzmenych rozhodnuti stavieb bez toho aby sa vedelo aka je vizia uzemia, a tak vedla neoopodstatnenej vyskovky bude 3 podlazny objekt

Dátum: 12.11.2010
Od: Albert
Predmet: RE: Takmer tajomná stavba - Nová Mýtna na Mýtnej ulici v Bratislave
vaz.pan. Kováč. To že riešite tabačku v téme "Nová mýtna" je v poriadku. V poriadku už nie je, že sa tu utvoril obraz (netvrdím, že vdaka Vám, to nie) akoby investor realizujúci stavbu "Nová Mýtna" dal zbúrať a je zodpovedný za "tabačku" A toto jednoducho nie je pravda. Projekt Nová Mýtna by sa realizoval, ci by sa tabačka zbúrala alebo nie.
.
Dalej, mna naopak dôvody, pre ktoré pamiatkari vyškrkli tabačku, zaujímajú veľmi. Ak je to podľa Vás jedno, či natom zozname je alebo nie je, tak ja sa pýtam aký zmysel má existencia toho úradu. Ked teda podľa Vašich slov, máme vedieť aj sami, čo treba chrániť a čo nie.
Dalej píšete, že aj ked predmetná "budova" nie je v zozname a majitel má buracie povolenie, ani toto ho neopravnuje burat podľa vás historiu. No lenže kto rozhodne o tom, či to je historia. Znovu len zopakujem, že podľa pamiatkoveho uradu to historia nie je.
Tak kde sa teda stala chyba?


Dátum: 11.11.2010
Od: bohumil kovac
Predmet: RE: Takmer tajomná stavba - Nová Mýtna na Mýtnej ulici v Bratislave
vaz. pan. Albert, mne ako urbanistovi navzajom suvisia vsetky stavby v ulici aj v zone preto som sem zamiesal tabacku. neda sa mi na vec divat parcialne. dovody preco vyskrtli pamiatkari tabacku ma v podstate nezaujimaju, to totiz neznamena pravo automaticky burat historiu. Ak budeme vediet ochranit z minulosti len to, co oznacime zakonom ako pamiatka, bude nie dobre...mozno tabacka nemala komplexnost hodnot na pamiatku, mozno pamiatkari...mala vsak ducha - sice odumierajuceho, ale ktory sa dal ozivit. Ako povedal Tibor zelenicky ked preberal cezara za svoj mlyn : stara stavba na umretie ak sa o nu laskavo postaras tak sa ti potom nezvycajne prijemne odvdaci...

Dátum: 11.11.2010
Od: xyz
Predmet: RE: Takmer tajomná stavba - Nová Mýtna na Mýtnej ulici v Bratislave
pretoze tak sa rozhodol majitel vedlajsieho pozemku a rata aj s touto alternativou

Dátum: 10.11.2010
Od: Albert
Predmet: RE: Takmer tajomná stavba - Nová Mýtna na Mýtnej ulici v Bratislave
Vie mi niekto z tu prítomných odborníkov povedať, prečo sa v tomto threade diskutuje o búraní "tabačky?" Tieto dva projekty absolútne nesúvisia a majú iných investorov. Ved ešte aj na starých vizualizáciách vidieť, že je to iný pozemok, iná parcela. Váš hnev ohľadne búrania "dalšej technickej pamiatky Bratislavy" musíte obracať na iných pánov.

Pán Kováč: informujte sa u kolegov pamiatkarov, prečo bola, dnes už bývalá, pamiatka vyškrknutá zo zoznamov pamiatok, a teda investorovi stačilo obyčajné búracie povolenie.

Dátum: 9.11.2010
Od: bohumil kovac
Predmet: RE: Takmer tajomná stavba - Nová Mýtna na Mýtnej ulici v Bratislave
m. Hapcovi - mna prekvapila reakcie mesta, ze "fasada pamiatky ostane zachovana" - teda priznali ze podstata pamiatky sa zbura. informoval som kolegov pamiatkarov na MK...myslim ze aj v organoch pam. starostlivosti su rozni vykladaci pam. zakona...raz ano raz nie...

Dátum: 9.11.2010
Od: ondrej ai miklanek
Predmet: info
Pravdepodobne je scestne cakat, ze nova Mytna dopadne lepsie ako ich profesionalne vizualizacie a webstranka na urovni. Vsetko nasvedcuje tomu, ze sa jednalo o znamy typ investora, ktory ma pozemok, ale nie peniaze na dobru architekturu a kvalitneho architekta. Ved aj tu na fore je jedna nizkonakladova vyzva, len v mensom meritku. Vizualizacie nemaju ziadnu vypovednu hodnotu, resp. ich investor opisuje ako "stare". Pre tych, ktori este nevideli, na www.uplink.sk/ai/Nova.Mytna.Vycuc.pdf je vycuc z EIA, hmotovky aspon nieco povedia, vizualizacia je len jedina, a to na titulnej strane.

Vycuc bohate postaci na zorientovanie. Bieda to bola uz v prvej faze navrhovania (aj ked si odmyslime architekturu). Styri podzemne podlazia parkovania, ktore su pristupne z Mytnej a Radlinskeho (na oboch uliciach len jeden jazdny pruh) - je to jasne urbanisticky nezvladnute umiestnenie diela a jeho kompozicia. Kazdodenne dopravne zapchy uplne zamedzia vjazd a vyjazd z objektu, jedine ze by investor spravil tunel dost daleko.

Umiestnit vyskovu budovu do tejto lokality je kompozicne nevhodne. Nech si argumentuje kto chce, ze nedaleko je Bernolak (Jendrejak, Skocek, Koncek, Tittl - vedeli ho zasadit) a NBS (BKPS), ale Bernolak ma okolo seba dost zelene aby jeho vertikalita vynikla a NBS ma nedaleko Gottwaldak, miesto odkial je slusne vnimatelna (neriesim ci je dobra, zla a ako umiestnena). Vyskovka je v novej Mytnej napchata len preto, aby investor zarobil. A ked tam podla "najnovsich" info uz vyskovka nema byt, je to pre peniaze - a ked nie su peniaze na nu, na to co zaraba, na co este nebudu peniaze?

Prepojit nakupnou pasazou Radlinskeho s Mytnou je dobry napad, aspon netreba obchadzat Vazovovou, ale ked si mam posediet v pseudoparkciku a oddychnut si, radsej pojdem do okoliteho povojnovej sidliska, kde je prijemna mierka priestoru, pokoj a patina vyvoja. Preco tam vlastne je ten kusok zelene - jasne, lebo inak by nevyslo svetlo investorovi alebo okolitym bytovkam. O cielenom sprijemneni priestoru architektom nemoze byt reci.

Ked uz nic ine, a chcem svoj projekt predat alebo najst najomcov, spravim kvalitne vizosky a reklamnu kampan. Aby nejaka mucha sadla na lep. Tuto nie je ani jedno, ani druhe, a ked si niekto prenajme priestory, velmi rychlo odide kvoli fantastickej dopravnej dostupnosti. Skoda ze sa tento pocin neda velmi architektonicky, vlastne skoro nijako, komentovat, lebo nie su info. Mozno ze ide o nejaku stavku, alebo nepisanu sutaz, kto postavi vacsi paskvil na okoli (zacalo to Uradom financnej kontroly oproti).

Dátum: 8.11.2010
Od: hmm
Predmet: RE: Takmer tajomná stavba - Nová Mýtna na Mýtnej ulici v Bratislave
http://www.machanec.at/AktuelleProjekte.htm
toto je des :(

Dátum: 8.11.2010
Od: RIP
Predmet: MACHANEC
Dal som si tu namahu a vyhladal webove stranky autora projektu spolocnost "Machanec & partner" a myslim ze sa mame na co "tesit". Je naozaj ubohe zadat tak strategicku cast mesta projekcnej a nie architektonickej kancelarii ktora ma na mile daleko od akehokolvek koncepcneho myslenia co je zrejme aj z tych ubohych vizualizacii k smutnemu projektu "Nova Mytna". Je toto vobec mozne?

http://www.machanec.at/Projekte/Wohnbauten/Drasche.htm

Dátum: 6.11.2010
Od: Michal. Hapčo
Predmet: RE: Takmer tajomná stavba - Nová Mýtna na Mýtnej ulici v Bratislave
Ako by bolo teoreticky možné ešte zakročiť? Kontaktovať mestský úrad, pamiatkárov... stavbenú políciu žial nemáme ktorá by bola zodpovedná za čierne stavby a samozrejme aj čierne búranie.

Dátum: 5.11.2010
Od: ondro
Predmet: RE: Takmer tajomná stavba - Nová Mýtna na Mýtnej ulici v Bratislave
to je slusne povedane v r.ti, nech sa nikto nehneva, ale mna to prestava bavit

Dátum: 5.11.2010
Od: Michal Hapčo
Predmet: búranie tabakovej továrne
Je ale veľká škoda že kôli tejto stavbe zbúrajú ďalšiu technickú pamiatku Bratislavy...Zaujímalo by ma na búranie ktorých objektov majú povolenie.

http://bratislava.sme.sk/c/5626829/v-bratislave-zacali-burat-tabakovu-tovaren.html