Téma: Konecne spristupnenie noriem pre architektov !

4.9.2010 |  arch
 
http://www.komarch.sk/aktuality/id/124/
Aby to bolo spustene, treba sa prihlasit na SKA :

"Prosím všetkých, ktorí majú záujem o túto službu SÚTN a sú rozhodnutí stať sa predplatiteľmi za uvedených podmienok, aby sa prihlásili dodaním vyplnenej prihlášky na úrad komory najneskôr do 29. októbra 2010. Následne, ak bude aspoň 100 záväzne prihlásených, predstavenstvo uzavrie so SÚTN zmluvu a sprístupní službu STN-online podľa možnosti od januára 2011. Zmluva bude uzatvorená na jeden rok (2011), po ktorom predstavenstvo vyhodnotí jej fungovanie a na základe jej ohlasu u vás rozhodne o jej predĺžení, rozšírení, prípadne zrušení."


::Pridať diskusný príspevok::

Dátum: 14.9.2010
Od: bohumil kovac
Predmet: RE: Konecne spristupnenie noriem pre architektov !
zdravim maros,
problem je v tom, ze masova SKSI sa v tejto veci predposr...ja suhlasim s tymto nazorom aj som ho uz tlmocil na predstavenstve. v tejto veci by sa mal dakto sudit s prislusnym uradom, ze nezverejnuje normu.

Dátum: 13.9.2010
Od: maros fecik
Predmet: RE: Konecne spristupnenie noriem pre architektov !
Povazujem za normalne, ze prijate zakony, vyhlasky a normy su verejne pristupnymi listinami. Predpokladam, ze aj fungovanie uradu, ktory STN-ky spravuje platime cez odvedene dane. Mali by sme sa pokusit cez nasu profesnu organizaciu presadit takyto stav.

Dátum: 11.9.2010
Od: bohumil kovac
Predmet: RE: Konecne spristupnenie noriem pre architektov !
inak ja si myslim ze normy maju byt zverejnene na nete dakym uradom pre normalizaciu. ved je to v podstate verejna listina, o tom co stoji v norme by malo byt vseobecne zname a pristupne. O normu sa zaujima nielen projektant, ale aj jeho klient a bezny obcan (ci ma veci v norme) ako aj urady. Inak sa stane to co nam v trencine, kde hygienicky na odporucane velkosti miestnosti navrhnute podla nasej normy povedala, ze "to je vasa norma, my mame inu a usmernenie ministerstva". Takze my robime podla nasich stavarskych noriem ale ine rezorty ich nepoznaju(mozno prave preto ze sa k nim nedokazu dostat ako my, len nezmyslenou kupou za premrstene ceny). Niekedy sa verejna nepristupnot noriem argumentuje autorskymi pravami zhotovitelov normy, ale §7 ods.(3) pism b) priamo hovori, ze ochrana podla autorskeho zakona sa...nevztahuje na slovensku technicku normu vratane jej pripravnej dokumentacie vratane prekladu...