Téma: Práca na živnosť

16.8.2010 |  Lenka B.
 
Čo si myslíte o tomto súčasnom trende práce pre architektonické kancelárie. Podľa zákonníka práce, ak človek dochádza sústavne na určité miesto za prácou jedná sa o činnosť závislú a tým pádom nelegálnu formu zamestnania, ktorú treba nahlásiť na
Národný Inšpektorát práce.
Rada by som bola ak by sa niekto zo Slovenskej komory architektov k tomuto vyjadril.

Zákonník práce definícia: Závislá práca
http://jozefmihal.blogspot.com/2007/10/zkonnk-prce-zvisl-prca.html


::Pridať diskusný príspevok::

Dátum: 16.9.2010
Od: Milann
Predmet: RE: Práca na živnosť
Povedzme si uprimne: Tento stav je taky, pretoze profesionalnych arch.-projekcnych kancelarii je na Slovensku ako safranu. Vacsina su to take skor spolky par kamaratov, ktori potrebuju skor nejaku (dlhodobu)vypomoc ako realneho zamestnanca. Aj ked tu clovek sleduje diskusie medzi akoze autorizovanymi, tak len zalamuje rukami, ake to maju myslienkove pochody...

Dátum: 15.9.2010
Od: bohumil kovac
Predmet: RE: Práca na živnosť
este k tym jednoduchym stavbam - suhlasim a je to osobitna tema. je to presne tak, tie stavby robia cely nas vidiek...argumentovalo sa, ze boom vystavby rodinnych domov je taky, ze ho odb. sposobile osoby nestihaju...
mozno do veci prehovorili aj priemyslovkari zvyknuti dovtedy vo velkom projektovat, ktori sa zrazu dostali mimo komory pre nesplnenie podmienky vzdelania. Neslo len o rodinne domy, ale aj o ine druhy jednoduchych stavieb, garaze, pristresky a pod...Kym autorizovanych osob v ska a sksi je spolu mozno do 5000, tych druhych je mozno aj 25000 ak nie viac...poslanci ked schvaluju zakony myslia aj na pocty volicov...v parlamente boli okrem slachtu aj ini architekti - kužma, jaro paška...podla mojich informacii je momentalny stav taky, ze pri zruseni MVRR nema nove ministerstvo (vnutra) zmenu alebo novy stav. zakon va programe. je to zial aj prirodzene, je to rezort s inymi cielmi...

Dátum: 15.9.2010
Od: bohumil kovac
Predmet: RE: Práca na živnosť
k p. ralbovskemu : to som nepovedal... Ja len poznamenavam ze mnohe cinnosti ktore nie su zivnostou (podla zakona nimi nie si cinnosti spojene s využívanie výsledkov duševnej tvorivej činnosti chránených osobitnými zákonmi) suvisia s dusevnou pracou, teda naopak ako pisete. Dalej tvrdim, ze su v ramci vystavby mnohe cinnosti, kde nie je treba osobitna sposobilost (autorizacia), vobec netvrdim ze na na projektovanie podla zakona jednoduchej stavby nie je potrebna dusevna cinnost. na vsetko co suvisi s navrhovanim (najma) a projektovanim je potrebna dýusevna cinnost.(aj ked tu su uz casto aj rutinne postupy a zrucnosti).
Zivnostensky zakon v §3 ods,2 pism.n pise, ze zivnostou nie je "projektovanie, vykonávanie a vyhodnocovanie geologických prác" - tu ide len o to ako sa to ma chapat - pravdepodobne sa tu mysli projektovanie geol. prac a nie projektovanie vseobecne + vykon. a vyhodn. geol. prac. Potom by na bezne projektovanie, na ktore netreba autorizaciu, mohla byt zivnost. Vtedy sa zivnostnik sam musi starat o svoje dane, odvody...

Dátum: 15.9.2010
Od: Ralbovský Ján
Predmet: RE: Práca na živnosť
Lenka, pokúsim sa Ti zhrnúť to čo sa tu popísalo alebo naznačilo:
Ak ideš pre niekoho robiť /napr. Ty ako absolventka pre projekčnú kanceláriu/ máš niekoľko možností:
1. Zoberú Ťa do trvalého alebo dočasného pracovného pomeru /Pracovný pomer na dobu určitú/ a uzatvoríš s nimi Pracovnú zmluvu podľa Z. práce.
2. Uzatvoríš s nimi zmluvu o vykonaní práce tiež podľa Z.pr.
3. Povedia Ti, aby si si vybavila živnosť podľa Živnostenského zákona na nejaké projektové a pomocné práce, ktoré sú v Živnostenskom zákone definované a budeš pre nich robiť na zmluvy o dielo, alebo ak si veríte aj na čestné slovo a práce im budeš fakturovať po určitých časových úsekoch, alebo po skončení určitých prác – ako sa v zmluve, alebo len osobne dohodnete. V tomto prípade si účtovníctvo a všetko čo s podnikaním na živnosť súvisí robíš sama.
4. /Čo už sa dá klasifikovať ako nelegálny vzťah/ - Ten kto Ti dáva prácu má voľné peniaze – prípadne z nejakých iných dôvodov mu vyhovuje Ťa platiť „keš“ – bez papiera a evidencie – Ty mu na čestné slovo odvedieš prácu a on Ťa na čestné slovo platí.

Ešte poznámočku k p. Prof. Kováčovi. Nie je pravdou, že projektovanie na živnosť /projektovanie neautorizovanými/ neobsahuje duševnú prácu. Jednoduché stavby nie sú duševnou prácou? Tvorba náročných atypických detailov v realizačných projektoch často udávajúcich konečnú podobu stavbám, nie sú duševnou prácou? Rodinné domy /do 300m2 zast.pl./ - zaradené medzi jednoduché stavby - čo sú takmer všetky a ktoré tvoria väčšinu zastavanej plochy nášho štátu, sú výrazným krajinotvorným prvkom, nie sú duševnou prácou? Dodnes som sa nedokázal dopátrať toho, kto tento stav a s akým cieľom /myslím, že v roku 2000/ dokázal presadiť do Stavebného zákona a za akým účelom. Vtedy bol /nech mi odpustí ak sa mýlim/ v parlamente /inak, síce s výhradami, ale predsa mnou vážený/ Prof. Šlachta. Myslím, že dozrel čas, aby sa SKA spolu s SKSI dohodli na spoločnom postupe a dostali do Stavebného zákona taký rozsah práce podliehajúci autorizácii, ktorý predstavuje najväčšiu a konečnú zodpovednosť projekcie a realizácie stavieb a nie iba projektové stupne podľa ktorých sa „reálne“ nestavia a za ktoré projektant nenesie pred zákonom prakticky žiadnu zodpovednosť. Dnes v praxi neautorizovaní projektanti spracovávajúci realizačné projekty nesú reálnu a konečnú zodpovednosť za naše stavby a nie autorizovaní projektanti. Keď k tomu pridáme rodinné domy, tak za vzhľad viacej ako 50% zastavanej plochy v našom štáte nesú tiež zodpovednosť neautorizovaní projektanti. To, že realizačné projekty a aj projekty RD možno robí aj určité percento autorizovaných projektantov je irelevantné.


Dátum: 9.9.2010
Od: bohumil kovac
Predmet: RE: Práca na živnosť
este daco, co sa tyka prace na zivnost. hned v uvode zivnostenskeho zakona je cely rad cinnosti, ktore nie su zivnostou, su medzi nimi aj projekcvne prace. takmer v zasade tam nie su vykony spojene s dusevnou pracou.

Dátum: 9.9.2010
Od: bohumil kovac
Predmet: RE: Práca na živnosť
nuz ja som v predstavenstve, ale toto nie su typicky komorove problemy. AA predovsetkym kona vo vlastnom mene a na vlastnu zodpovednost, teda aj ked je niekde zamestnany a peciatkuje svojou peciatkou vykresy je to tak. Ak robi dakto na dohodu sposobom, ze dochadza denne do kancelarie...co vyplante ako danove priznanie-prijmy zo zavislej cinnosti? lebo AA architekt vyplnuje v danovom kolonku prijmy z cinnosti podla osobitnych predpisov. ja pracujem na skole a to je zavisla cinnost, aj pre toho ucitela kto necestuje a byva v skole...a to co robim mimo skoly ako architekt, je ta druha cinnost. zavisla cinnost ma asi viacero charakteristik ako len dochadzku za pracou. ak ste lenka v komore, tak sa obratte na nasho riaditela, je pravnik.

Dátum: 18.8.2010
Od: mika
Predmet: RE: Práca na živnosť
No je to bohužial bežná prax, avšak podotýkam, že výhodná pre obe strany! (Aspon teda zatiaľ :) )Nechcem byť zlý prorok ale ak aj niečo zoženeš na TPP tak to bude za smiešny plat v hrubom. Ono treba si na druhú stranu uvedomiť (a tiež o tom páni učitelia taktne pomlčali), že projekcia zas nejak extra nevynáša. A čo sa týka platov, tých najspodnejších, doslova až klikačov, ktorými poväčšinou absolventi sú, tak tam je to bieda úplne.
Ak si veríš, že si v tomto obore dobrá, tak zahni zuby, doslova si odotroč nejakú tú prax a potom projektuj na vlastnú päsť. Alebo ako tu už jedna písala, skús šťastie v zahraničí. Zamestnanci architektonických (a aj iných projekčných) atelierov totižto nikdy nemali a ani nemajú vysoké ohodnotenia, to je si treba navždy uvedomiť.

Dátum: 17.8.2010
Od: Lenka
Predmet: RE: Práca na živnosť
Hej som rozčarovana ako si to napisal a zaujíma ma čo si o tom myslia ľudia. Link som dala preto lebo sa mi nechcelo uvádzať všetky atributy a nie skreslovať definíciu. Je lepšie si to prečítať z ZP.

Dátum: 17.8.2010
Od: mika
Predmet: RE: Práca na živnosť
A ako chceš porušenie zákonníka práce dokázať? Sama dáš link na Mihála a pritom napíšeš len jeden atribút závislej práce. Treba čítať pozorne. "Ak práca nevykazuje čo len jediný z vymenovaných atribútov, nemožno ju považovať za závislú prácu." A tých atribútov je 9 ! Nie len ten, čo si vypísala. No a tie atribúty sú tak deravé, že prakticky nie je dokázateľné nič.
Apropo, niečo také ako "Zmluva o dielo" nepoznáš? Práveže architektonické (alebo obecne projekčné) práce funguju jak vyšité cez zmluvu o dielo a žiadny inšpektorát by nedokázal firme porušenie zákonníka práce.
Ale nechcem byť útočný, zjavne si jedna z tých čo sú po vyštudovaní rozčarovaní z toho ak veci fungujú. O tomto by mali referovať páni docenti a profesori na školách, aby študák už v prváku vedel do čoho ide.

Dátum: 17.8.2010
Od: xy
Predmet: RE: Práca na živnosť
treba ich nahlasit