Téma: Nizkoenergeticke rod. domy

15.1.2010 |  Martin 2M
 
Dobry den, vedel by mi niekto poradit, co ako architekt potrebujem urobit, aby som mohol navrhnuty projekt rod. domu prezentovat ako nizkoenergeticky? Teoreticke znalosti samozrejme mam, ale potrebujem to "mat na papieri". Velmi pekne Vam dakujem.


::Pridať diskusný príspevok::

Dátum: 24.2.2010
Od: emo
Predmet: RE: Nizkoenergeticke rod. domy
No najjednoduchšie asi bude urobiť energetickú bilanciu
domu.
T.j. potrebu energií /kúrenie, príprava TÚV, EL/ na rok.
Prípadne aj bilanciu výroby energií /tep. čerpadlo, kolektory, fotovoltaika/
A najlepšie keď z bilancie potreby a výroby výjde
0 (nula) alebo až prebytok.
V takom prípade energiu dom môže dodávať späť do el. siete alebo susedovi :)
Takto to budete mať na papieri.

Dátum: 19.1.2010
Od: emo
Predmet: RE: Nizkoenergeticke rod. domy
V podstate tak ako hovorí Jamo.
Len je to oveľa širšia téma, ako by sa tu dala v krátkosti vysvetliť.
Vy ako architekt môžte projektom navrhnúť (odporučiť) opatrenia pre energetickú náročnosť budovy.
Zjednodušene povedané - tak aby bola čo najnižšia spotreba energie(í).
Vy viete návrhom ovplyvniť tepelnotechnické parametre obvodových konštrukcií, priaznivý tvar budovy, orientáciu, vylúčenie tepelných mostov.... čím viete výrazne ovplyvniť potrebu tepla na vykurovanie.
Prípadne spôsob vetrania, pasívne solárne zisky až systémy pre ,,aktívne,, sol. zisky až po systémy vnútorných ziskov, ziskov tepla napr. z odpadovej vody atď atď.......
Pre Vašu garanciu certfikátom môže ale byť Váš návrh málo platný, keď Vám Vaše Ačko Bčko stiahne do Cčka príprava TUV a vykurovanie.

Pred týmto ,,enregetickým ošiaľom,, bolo dobré to, že norma vychádzala z dvoch jednoduchých kritérii - úspora a cena opatrení na úsporu, tada vlastne iba z jedného - návratnosť.

Na jednej strane som všetkými 10 za a to hlavne z ekologických dôvodov, na druhej triezvosť, objektívnosť (pravdivé info a nejednostranný pohľad)
Ale to som odbočil - teda ako odporúča Jamo, konzultujte s odborníkmi a nezabúdajte na UK, ZTI, ELI + ekológiu nevynímajúc samotný navrhovaný objekt ako ekosystém jeho užívateľa.

Dátum: 17.1.2010
Od: Jamo
Predmet: RE: Nizkoenergeticke rod. domy
Oficiálnu definíciu nízkoenergetického domu u nás nenajdeš. Neoficiálnych definícií včítane pasívneho domu až nulového domu nájdeš neúrekom. Napr. si zadaj IEPD, ktoré vedie p. Pifko - váš pedagóg.
Oficiálne však u nás existuje zákon 555/2005 a nová vyhláška 311/2009, podľa ktorých poznáme Projektové, Normalizované a Prevádzkové hodnotenie so zaradením do energetických tried A až G. My by sme mali projektovať domy už iba v triedach A,B. Výnimkou sú stavby súkromníkov, ktoré môžu byť aj horšie a nik ich netrestá - leda sami seba. Projektové hodnotenie by sa malo robiť v štádiu projektu - zatiaľ sa vyžaduje len orientačná "náhražka" podľa teplotechnickej normy. Normalizované hodnotenie sa už vyžaduje pri kolaudácii a je to tá zatracovaná Energetická certifikácia.
Takže zjednodušene: Ak chceš prezentovať svoj projekt ako nízkoenergetický, urob, alebo daj si urobiť Projektové hodnotenie oprávnenej osobe na certifikáciu, čo je vlastne Energetický certifikát z projektovaných parametrov a keď dosiahneš triedu B, nebodaj A - prezentuj ho ako nízkoenergetický so zaradením v patričnej triede.
Pre informáciu - asi 80% firmami prezentovaných nízkoenergetických domov, má problém pri certifikácii dosiahnuť triedu B!