Téma: meniace sa sidliska...

27.10.2009 |  architekt
 
Nase sidliska sa vdaka zateplovacim pracam menia na Kanarikovo, natieranie budov bez akejkolvek koncepcie sa meni na farebnu komediu. Co je pre mna zarazajuce tak mnohym architektom, ktori sa na tom podielaju je to absolutne jedno, jedno to je aj kompetentnym, hlavne ze mame radiatory nastavene na druhy stupen a ludia sa tesia z preplatkov. Za par rokov to bude hotova vzorkovna farieb. Bude za to niekto aj niest zodpovednost ??? Za byvalej ery bol aspon nejaky system vo farbach. Su aj dnes vynimky, napr. vo Vrabloch je riesene sidlisko Luky ako celok a tam je to bez diskusie. V inych mestach funguje argument, ze mesto na taku studiu nema peniaze.Je to zvlastne pretoze sa rocne riesi mnozstvo architektonickych studii za nehorazne peniaze a tieto koncia v suflikoch.... niecim to zavana...


::Pridať diskusný príspevok::

Dátum: 18.11.2009
Od: architekt
Predmet: RE: meniace sa sidliska...
Co sa tyka tych fotiek sidliska vo Vrabloch, nedisponujem nimi, ale mal som celu studiu resp. koncepciu v rukach. Bola vypracovana atelierom San Huma z Nitry. Je to znamy atelier s velmi fajn pracou. Sidlisko je rozdelene farebne myslim na styri casti. Prispieva to podla mna k orientacii pre navstevnikov.
Ja si myslim, ze pravo na nazor je jedna vec, ale kompetentnost nazoru vec druha. Naco su architekti ked farebne riesenia riesia ludia s uplne inym vzdelanim. Myslim tym teraz najomnikov-vlastnikov pripadne ich zastupcov. Ono ta demokracia alebo pravo na nazor sa casto pletie s niecim inym. Nie je myslitelne aby sa kazdy vyjadroval ku vsetkemu. To je cista hlupost. Ono sa mnohym ludom zda, ze natriet barak je jednoducha zalezitost, lenze ti isti "natieraci" si budu raz mysliet, ze si vedia sami navrhnut dom, budu si mysliet, ze si sami vypracuju zmluvu a budu kaslat na advokata a takto to v ich zivote pojde so vsetkym... Ved maju pravo na svoj nazor. Alebo na ego ? Nazory treba o nieco seriozne opriet, arogancia a busenie sa do prs, ze mam pravo, nestaci.
Chyba vzajomny respekt. A to ma stve. Velmi zle su nastavene alebo vykrystalizovane spolocenske normy. Velmi rychlo nam narastli rozky, az prekvapivo rychlo sa z mlciacich ludi stali velki krikluni. Myslim si, ze je uz neskoro hladat nejake riesenia ohladom tejto veci. Zateplovanie a malovanie je vo velmi pokrocilom stadiu na to aby sa to dalo nejako myslienkovo zjednotit. Bola to sanca ako aspon trocha zmenit nase sidliska.

Dátum: 16.11.2009
Od: emo
Predmet: RE: meniace sa sidliska...
Aha, jasné, súkromný záujem :)
Prajem našim sídliskám veľa dobrých farebných koncepcií.
Môžem dostať nejaký odkaz na nejaké fotečky tých Vrablov?
Ja zas poznám sídl. Ťahanovce, KE, kde je jestvujúca koncepcia ešte od komančov - baráky P1.14 a P1.15 - farby 2 + biela a z neznámych dôvodov sa ani toto nedodržuje a všetko nové je kanárikové a ciky-caky :(
Slobodu chápe každý inak. Pre mňa je to možnosť výberu medzi lepším a horším.
Pri panelových domoch naposledy moja sloboda vyústila
do rozhodnutia urobiť dvojičku dotýkajúcichsa vežiakov presne tak ako je zateplený prvý z nich a pokračovať úplne rovnako. Ten prvý sa mi zas až tak nepáči a bol dokonca urobený v rozpore so schváleným riešením. Teraz čakám na vyjadrenie ÚHA. Určite vítam svoju slobodu ( a v tejto chvíli som pripravený za ňu aj bojovať)povýšiť svoj súkromný záujem a urobiť ten barák tak. Teda z istého pohľadu urobiť ju horšie ako by som vedel a dokonca aj v rozpore s už schváleným a z istého pohľadu teda proti záujmu verejnému.
A... nemôže sa so mnou napr. niekto teraz súdiť za plagiátorstvo?
Ale máte pravdu, nemá zmysel diskutovať, vsjo jasno, začem bukev, každá minca má dve strany a Vy obe poznáte - rešpektujem Vašu slobodu a viac neotravujem.

Dátum: 15.11.2009
Od: bohumil kovac
Predmet: RE: meniace sa sidliska...
este daco - koncepcia farebnosti sa moze robit aj tak, ze pre iste uzemia sa urci absolutna volnost, opre ine sa bude pozadovat daka studia. tato diskusia sa ale tyka zateplovania panelovych domov a kolefga architekt, ktory tuto temu otvoril, tvrdi ze vo vrabloch to s koncepciou klape...

Dátum: 15.11.2009
Od: bohumil kovac
Predmet: RE: meniace sa sidliska...
vasa veta : " Čisto egoisticky poviem že mi pri tvorbe neexistencia koncepcie vyhovuje" svedci o tom, ze sukromny zaujem u vas prevazuje na verejnym. Ani nema cenu diskutovat. Podnet moze prist odvsadial. ak pride od komory alebo nebodaj z dakej vyhlasky, bude sa to brat ako diktat zhora a v prvom pripade ze si architekti chcu nahrat. preto to ma vzist zdola od obci a ich kvalifikovanych ludi. dobre pravidla nie su obmedzenim slobody, dokonca ani tej tvorivej. Ale ma sa vediet, o co ide. ano - farebnost sa nemusi tykat len panelakov. Niektore MPR maju koncepciu farebnosti fasad, sam som take videl a aj robil (bola sucastou UPN-Z mestskej pam. rezervacie). v zahranici su uz na urovni,. podrzte sa regionu...napisane materialy, ktore nie su v regione povolene...to aby sa nestratil ten povodny kulturny vyzor...

Dátum: 13.11.2009
Od: emo
Predmet: RE: meniace sa sidliska...
Bohumil, ja sa s Vami v tejto rovine nemám problém zhodnúť na "niečom".
Vidím tu problém slobody a zodpovednosti.
K slobode som sa tu k tomu vyjadril pred rokom či viac nejak takto:
- aké je právo jednotlivca (rodiny, skupiny, spoločenstva vlastníkov...) bývať vo fialovej guli medzi šedozelenými kockami?
Samozrejme toto samo je na min. 3 témy - každý kto sa orientuje vysype z rukáva príklady arch. diel ktoré boli napr. zamietnuté práve kvôli "nesúladu s koncepčnými riešeniami", potom vybojované a nakoniec prestížne ocenené atď.
Diktát - nediktát - vždy niečo "diktujeme"
ľudia z fialovej gule "nadiktujú" okoliu pohľad na krásnu (škaredú) fialovú guľu a ľuďom z fialovej gule je "nadiktovaný" pohľad na krásne (škaredé) šedozelené kocky. Premúdrelá filozofická otázka znie kto to vlastne vyhral. Ja osobne v danej situácii volím nenápadný život v šedej kocke s výhľadom na kvalitku (berme že tá guľa je kvalitka)pred úlohou toho excentrika z tej excentrickej stavby :)
Otázky:
- pri predstave, že o tom rozhodujete, povolíte v tej nosnej šedozelenej (berme že skutočne dobrej) koncepcii tú fialovú guľu?
- povolíte ju aj keď ste v tej lokalite predtým z dôvodu koncepcie už niekoľko krát odmietli napr. kanárikové kocky a jeden oranžový válec a modrý ihlan?
Teraz cítite tú zodpovednosť, vnímate aj tú slobodu.
Ale jasné toto je problém obce.
Ďalšie otázky:
- kde všade má byť prijatá koncepcia farebnosti?
Len panelové domy? Minule som sa pre "extrém" pýtal na historické jadrá miest a ich farebnosť a prihodil som príklady, tuším Zlatú uličku atď. Tam tiež nechceme kanárikové chrámy atď. Tie tam ale ani nie sú.
Troška to zbrutalizujem, neberte to osobne.Ťakže by napr. mal prísť starosta obce a nejakým miernejším vyberaným spôsobom ako to už politici vedia povedať občanom, ktorých zastupuje, že doteraz si farby vyberali sami, ale majú evidentne mizerný vkus a totálne disharmonické sklony a teda dosť! A preto teraz občania zaplatia zo svojich daní architektom ktorých starosta poverí vypracovaním koncepcie. Pri nedodržaní koncepcie budú sankciovaní a bude im nariadené nedodržanie odstrániť na vlastné náklady.
Jasné čítal som Váš príspevok, malo by sa o tom najprv písať, diskutovať atď proste k niečomu dospieť ....
Ja o tom diskutujem v realite s reálnymi ľuďmi, potom si tam niečo nadiktujem, schváli mi to ÚHA, dostane sa SP a buď sa to podľa môjho návrhu urobí alebo čo nie je nič výnimočné neurobí. Čisto egoisticky poviem že mi pri tvorbe neexistencia koncepcie vyhovuje.
Privítam dobré koncepcie veľmi rád, tiež ma iritujú niektoré baráky a lokality. Zároveň si tú koncepciu vôbec nedokážem predstaviť a aj sa jej desím. Poznám iba jednu f. ktorá si skutočne na moje požiadanie stiahne farbu vedľajšieho baráku v radovej zástavbe a namieša TÚ ISTÚ. A to tiež si nie som istý, či by sa s nimi napr. tá prvá f. nemohla cez autorské práva za to súdiť. A garantujem, že pokiaľ si tú farbu prístrojom nestiahnete a presne pre tú akciu nenamiešate, môžte mať na vzorkovníku 3*4 cm od inej f. 100% istotu, nikdy sa netrafíte. Kto trochu robí s farbami napr šikovní interieristi, presne vie o čom hovorím.
X krát som videl architekta, ktorý si natáča s podmieneným reflexom rovnako ako laik farbu vo vzorkovníku na slnko na kolmý lúč, hoc rieši zvislú stenu, nedaj bože severnú alebo vyberá farbu na podhľad..........
Pokiaľ nepríde prvý impulz napr. odporúčanie z profesného prostredia, ktoré vie najlepšie či sa to uberá správnym smerom a pokiaľ nebude aj naďalej aktívne počas celého procesu, tak poviem rovno - nech sa radšej žiadne koncepcie farebnosti ani neriešia.
S včelstvom na Slovensku je to zlé, a my ako včelári vieme povedať len toľko, že obce tento problém trestuhodne zanedbávajú a je nemiestne aby prvý impulz vyšiel od nás, ale chcelo by to určite koncepčné riešenie.
Mimochodom projekty "humanizácie Petržalky" od študentov pod vedením uznávaných kapacít som videl na vlastné oči. Videli ich aj kompetentní úradníci?

Dátum: 11.11.2009
Od: bohumil kovac
Predmet:  este emovi...
co by mal robit stavebny urad ? ak nema obec koncepciu farebnosti, tak nic, nema ziadnu oporu. Ak ma koncepciu tak rozhodnut ci je farebnost zateplenia v sulade.
Ked aj koncepciu nemaju, ale ma dakto v obci autoritu, napr. daky architekt na urade alebo vytvarnik a vie argumentovat, mozno aj vlastnikom sa otvoria oci. Mozno by sa o tejto teme malo pisat v obecnych novinach.

Dátum: 11.11.2009
Od: bohumil kovac
Predmet: RE: meniace sa sidliska...
ja som tu zodpovednost uradov myslel tak, ze obce - teda organy UP a stavebne urady su obstaravatelmi koncepcii a tak by mohli obstarat aj koncepciu farebnosti. Nie prikazovu co a ako ma byt, ale regulativneho charakteru. Je to vec obci ako budu vyzerat a tak cakat akusi podporu mat taketo koncepcie zvonka dokonca od komory nie je namieste. Ak by boli taketo pravidla prijate napr. VZN obce, tak ani vlastnici by nemohli ist mimo nich. Zakon to predsa nezakazuje. Ak by sa to dobre s ludmi prejednalo myslim ze by pochopili ze regulacia je dobra vec a v ich prospech. ale ak je uz 30% kanarikovo zatepleneho, asi je uz neskoro na akukolvek koncepciu...

Dátum: 5.11.2009
Od: emo
Predmet: RE: meniace sa sidliska...
Tento názor je celkom zaujímavý.
A hneď by som sa s Vami pokiaľ by sme sedeli v jednej komisii, ktorá o takejto koncepcii má rozhodnúť prel.
Podľa mňa 2 farby + biela a aj to rozumne použité. V nejakej dominante pripúšťam ďalšiu farbu. Pokiaľ existuje rytmus musím ho zachovať, podporiť atď atď.
Zavediem vás do lokality kde nie je 5 farieb ale iba 4 a farby sú celkom vpohode a aj tak je to o ničom.
Potom je tam kopec ďalších problémov pri akejkoľvek koncepcii. Napr. by ste museli predpísať konkrétny vzorkovník konkrétnej firmy, ktorý by sa MUSEL dodržať.
Celkovo narážame na problém slobody.
Postrehy - ludia sa inak správajú k historicky staršej zástavbe ako k novšej, v starších štvrtiach je tých prúserov menej. Platí to dokonca aj pri lokalitách so zahusťovačkami. Staré objekty sa zväčša zvládnu citlivo a dobre, nové sa zväčša od....
Jasne sa črtá aj druhá schéma - citlivosť je priamo úmerná kvalite zástavby a kvalite lokality.
Cesta je v danej chvíli v reálnej situácii jedinná - dobrý návrh - dobrá argumentácia - dobrý príklad

Dátum: 5.11.2009
Od: MH
Predmet: RE: meniace sa sidliska...
Velmi rada prispejem k danej tematike. Zijem v zahranici a vzdy ked pridem domov, neprestavam sa cudovat ako sa nam sidliska menia. Mozno pomoze moj nadhlad. Ja si osobne myslim, ze by sa mohla vybrat paleta asi 5 farieb – dajme tomu teplych, ktore by sa len obmienali. A jednoducho by nepresli ziadne ine farby, ktore nie su v danej palete. Vznikla by zaujimava a kompaktna mozaika. Nemyslim si, ze budovy by mali byt malovane. Mam teraz na mysli vselijake tvary, pasy atd. Niektore su celkom pekne ale zial z pohladu vtacej perspektivy to zvaca nefunguje – pretoze okolite budovy take jednoducho nie su a ani nebudu…
Myslim si, ze najvacsia pohroma je ked nejaka tyrkysova ziari medzi ruzovkastou a zltkastou.

Dátum: 3.11.2009
Od: emo
Predmet: RE: meniace sa sidliska...
Otázne je ktorý úrad.
Z akého dôvodu to má riešiť napr. stavebný úrad?
Dostane projekt zateplenia domu a čo by mal robiť?
Pokiaľ vyšla akákoľvek iniciatíva z akejkoľvek strany, potom sa môžme vôbec o niečom baviť. Ja o žiadnej neviem.
Ok bavme sa o sídliskách. Ja len podotýkam, že je to aj ,,problém,, dedín, IBV a nejde len o meniace sa zástavby ale aj o nové.
Rovnako a podľa môjho názoru ešte logickejšie a asi najschodnejšie s reálnym výsledkom by mohla iniciatíva vychádzať z profesného prostredia - komory, akademickej pôdy ...
My to riešime iba v malom, v konkrétnej situácii, ani tam niesú vždy uspokojivé výsledky. Aspoň sa snažíme pokračovať napr. v radovom bytovom dome, kde časť už je hotová. Čo to sa podarí. Ešte lepšie je, keď sa prvý barák urobí dobre a ľahšie sa potom ľuďom navrhne pokračovať v niečom čo dobre vyzerá.
Takže zodpovednosť je na kolegoch.
Realita je však aj takáto: na schôdzach je to neriešiteľné. Vždy treba prísť k menšej skupinke zástupujúcej dom a tú presvedčiť argumentmi. Práve že teraz je situácia lepšia, keď môžte argumentovať aj zlými príkladmi.
Nie je neskoro nerobiť ďalšie prúsery. Je neskoro plakať nad rozliatym mliekom.
Ďalšia realita - niečo navrhneme, schváli to ÚHA a pred realizáciou sa ľudia s realizátorom dohodnú na niečom úplne inom. Tu poviete, že toto je už jednoznačné - rozpor so stavebným povolením. Ale ako to riešiť? Zastaviť stavbu 60tim bytom. A povedzme si rovno, niekde zmenili tvar o niekoľko podlaží a oni si zmenili farbu.
Potom sú domy, ktoré sa vynovujú bez zateplenia a tam netreba ani ohlásenie. Tam sa nemáme o čo oprieť a vedľa budeme sankciovať, zastavovať stavbu ...
Pokiaľ nebude žiadna incitíva smerujúca ku koncepčnému riešeniu vrátane predpokladu jeho dodržiavania, niet sa o čom baviť.
A keby sa niečo také aj udialo,mám zas skeptickú obavu o výsledok a možno budem prvý, ktorý bude žiadať na úrade o schválenie čisto bielo-bieleho a sivo-sivého panelového baráku v lokalite, kde bude návrh mucholapkovej základnej farby a na fasádach budú sedieť roje múch.

Dátum: 1.11.2009
Od: bohumil kovac
Predmet: meniace sa sidliska...
zial je to tak, mesta alebo mestske casti trestuhodne podcenuju tuto vec, ktora by mohla byt sucastou humanizacie sidlisk. Generel farebnosti napr. v petrzalke by pomohol v orientacii, pomohol by akcentovat farbami to co neakcentuje uniformna architektura, pomohol by farbami ovplyvnit aj meritko. U nas zial vitazi hura system nad koncepcnym myslenim. Zodpovedni su nasi kolegovia na uradoch, ked vydavali prve povolenie mali si toto uvedomit. Niekde su panelaky dokonca v exponovanej krajinarskej polohe (BB)...Viem si v petrzalke prestavit ze kazda jej cast by mala nosnu farbu a okolo tej by sa variovalo. Ale zial Luky v Petrzalke zrejme zaostavaju v koncepcnom pristupe oproti Lukam vo Vrabloch. Co sa tyka architektov ktori robia navrhy uprav fasad - mozno si to aj uvedomuju, ale co ked robi v ramci sidliska jeden dva domy? ak by robil viac objektov pri sebe tak by si to uvedomil vyraznejsie a daku koncepciu by vniesol. Ci by ju vsak prijali vlastnici domov...preto si myslim ze je to parketa uradov, mat pre tuto vec daku studiu a z nej vyplyvajucu regulaciu. Zatepluje a farbi sa vo velkom. Mozno este nie je neskoro....