Téma: Promenada na Dunaji

4.9.2009 |  K.H.
 
V poslednom vydani Informacneho magazinu Bratislavy je uverejneny nazor primatora BA, kde sa pise o promenade na brehu Dunaja, o projekte v realizacii a o pripravovanych projektoch.
Zaujimalo by ma, kde su tieto projekty pristupne verejnosti, kto su ich autori, pripadne ci sa planuju nejake architektonicke sutaze, nakolko je to jedno z najdolezitejsich miest mesta a predpokladam, ze taketo zasahy by mali byt riesene na tej najvyssej profesionalnej urovni.
Ma Slov. komora architektov informacie k tejto teme ?
Vopred dakujem za odpoved.


::Pridať diskusný príspevok::

Dátum: 10.2.2010
Od: sos
Predmet: RE: Promenada na Dunaji

Na "mur" mesto nerobilo sutaz, ale toto nevyzera ako mur ?! Kto to robil ?
http://www.bratislava.sk/vismo/galerie3.asp?id_org=700000&id_fotopary=44094&id_obrazky=82898&p1=51737
Dátum: 9.2.2010
Od: palo
Predmet: RE: Promenada na Dunaji
hmm, tie kandelabre sa budu ludom pacit

Dátum: 9.2.2010
Od: zuzana
Predmet: RE: Promenada na Dunaji
http://www.bratislava.sk/vismo/dokumenty2.asp?id_org=700000&id=11023583&p1=51737
Nová tvár dunajského nábrežia

Bratislavské dunajské nábrežie čoskoro dostane novú tvár. Po dokončení stavby protipovodňového múrika pribudne medzi Novým a Starým mostom nová dlažba, osvetlenie a mobiliár. Financie na prvú úroveň promenády, 800 tis. eur, schválilo MsZ na jeseň minulého roka. Mestská časť Bratislava – Staré Mesto navyše vyčlenila prostriedky na revitalizáciu parku na Vajanského nábreží. Stavebník hrádze, spoločnosť Doprastav, prispela sumou 100 tis. eur na výsadbu nových stromov. Bratislavčania sa po obnovenom nábreží prejdú už na jar.„Vybudovať v hlavnom meste reprezentatívnu nábrežnú promenádu od mosta Apollo až do Karlovej Vsi, porovnateľnú s európskymi metropolami – to je môj hlavný zámer v súvislosti s celým dunajským nábrežím“, zvýraznil primátor Bratislavy Andrej Ďurkovský. Bratislava tak podľa neho získa ďalší moderný priestor, kde sa budú stretávať obyvatelia mesta i jeho návštevníci.Na brehu Dunaja medzi Novým a Starým mostom postupne pribúda nové osvetlenie rovnakého typu ako je v historickom jadre, stovka lavičiek, 7 stojanov na bicykle či 26 košov na odpadky. Vďaka združenej investícii s Doprastavom sa nábrežie zazelená novovysadenými 34 platanmi. Pri Dunaji pribúda približne 4800 m2 novej dlažby so žulovou mozaikou, ktorej súčasťou bude aj vodiaci pás pre nevidiacich. Nový povrch v prípade montáže mobilného hradenia múrika unesie aj nákladné vozidlá.Hlavné mesto v lete 2009 zároveň vyzvalo mestskú časť Bratislava - Staré Mesto, aby sa zapojila do obnovy dunajského nábrežia. Starosta Andrej Petrek na to reagoval zmenou projektu revitalizácie parku na Vajanského nábreží (medzi Osobným lodným prístavom a Propelerom), ktorý si dala mestská časť už pred časom urobiť. Už koncom minulého roka dala v parčíku vybudovať zavlažovací systém za 18-tis. eur. V tomto roku má v rozpočte vyčlenených 64-tis. eur na pokračujúce práce. Pokryjú náklady na vybudovanie chodníkov, osadenie obrubníkov a opravu oplotenie.„Asfalt na chodníkoch nahradí vrstva štrku, ako je to v Medickej či Grassalkovichovej záhrade. Od tejto zmeny si sľubujem ďalšie oživenie promenády. Kým časť návštevníkov sa po nej bude prechádzať, ďalší si tu môžu spríjemniť chvíle oddychu pri petangu, ako je to v Paríži či iných metropolách,“ prezradil staromestský starosta Andrej Petrek. V rámci náhradnej výsadby v parku pribudne okolo 30 nových stromov.Stavebník mal po vybudovaní protipovodňového múrika promenádu odovzdať v pôvodnom stave. Aj stav pred začiatkom stavby však rovnako vyžadoval rekonštrukciu. Preto sa hlavné mesto rozhodlo urobiť obnovu v čase, keď je priestor v dotyku Dunaja ešte stavbou, aby obyvatelia a návštevníci neboli opakovane obťažovaní stavebnou činnosťou na nábreží a aby sa ušetrili náklady na opätovné rozoberanie starej dlažby. Obnovená promenáda sa oficiálne sprístupní na jar, súbežne s kolaudáciou protipovodňovej ochrany Bratislavy.Hlavné mesto v budúcnosti plánuje aj rozšírenie Vajanského nábrežia o pruh cyklistického chodníka.

Dátum: 18.9.2009
Od: bohumil kovac
Predmet: Promenada na Dunaji
SKA nema ziadne informacie o promenade v BA.

Primator dal bez sutaze urobit protipovodnove mury, kedze ma dojem ze je to technicke dielo, ale neuvedomil si ze toto sa dalo nielen technicky, ale aj architektonicky stvarnit, samozrejme ze to chcelo este pred vystavbou tychto primitivnych murov hladat koncepciu nabrezia.