Téma: Kolko davat profesiam?

5.2.2009 |  Jaro
 
Zdravim miestnych,

Bolo by velmi zaujimave napisat kolko minimalne a maximalne ste dali profesistom... Aby sa to dalo prirovnat tak to vztiahnime na Rodinny dom, cca 160 m2, prizemie, garaz, obytne podkrovie.

statik - minimalna suma - maximalna suma
vodar
elektrikar
plynar
poziarnik


::Pridať diskusný príspevok::

Dátum: 13.2.2009
Od: emo
Predmet: RE: Kolko davat profesiam?
Mika, prepáč, všetko čo si ztiahol k svojej osobe sa jej vôbec netýka.
Neprirovnávam ťa ani k legende rocku, ani amatérskej kapele, ľudová múdrosť o volovi a teľati sa ťa rovnako vôbec netýka. K tvojej cene som sa nikde nevyjadril, naopak hovorím xtý x, nehodnotím vôbec nikoho, nech dáva každý akú chce.
Nikdy nikomu cenu nestanovujem, a zásadne nikdy nezbíjam a keby si čítal pozornejšie, dočítal by si sa naopak, že dávam ,,tringelty,, ak sa mi zdá nízka, alebo ak vidím, že z akéhokoľvek dôvodu ju treba zvýšiť tak ju zvýšime.
A keď napíšem niekto znamená to niekto.
K honorárom a času máme možno odlišné postoje, ale ja ti tvoj neberiem.
Ty si myslíš, že statik si pýtal buď veľmi málo alebo veľmi veľa. Ja si myslím že si pýtal koľko uznal za vhodné a toľko som mu dal, rovnako ako všetci ostatní.
S kolegom pracujem asi 10 rokov a keby to niekomu nesedelo, tak asi nerobíme.

Dátum: 13.2.2009
Od: mika
Predmet: RE: Kolko davat profesiam?
Nechajme už Tú tvoju montovačku montovačkou, ťažko sa mi k nej vyjadruje, pretože podávaš len útržkovité informácie, z ktorých sa nedá vydedukovať nič. Ak si si našiel statika, ktorý Ti za 2000sk spraví výkresovú dokumentáciu (byť ju opáli od architekta, ktorý už všetko nakreslil) a statický výpočet (byť je podľa Tvojej mienky akokoľvek "banálny") , a všetko to ešte aj opečiatkuje, a ešte Ti vymyslel geinálne riešenie, tak Ti gratulujem, drž si ho.
Čo sa týka nejakého komplexu, tak netuším o čom hovoríš. To ty sa vyjadruješ k mojej cene a hodnotíš ju ako extremne vysokú za "banálnu" prácu na dva dni. Nie, ja k Tvojej. A nie, nie ty stanovuješ cenu, ja Ti dám (ako profesista statik) cenovú ponuku, a ak sa Ti (ako architektovi) zdá vysoká, tak ku dohode nedojde a ideš o dom dalej k inému statikovi. Ja nemám z ničoho komplex, bol by som najradšej aby si mal ten honorár od investora čo najvyšší. Lenže aká je prax? Architekt (česť výnimkám) v snahe získať zakázku u investora podleze cenu,a potom sa snaží vynahradiť si to u profesistov, ktorým zazlieva, že si pýtajú toľko, koľko si pýtajú. A Tvoja reakcia nato je, že zabudol vol, že telatom bol. Práveže si ešte dobre pamatám ako som bol to Tvoje "teliatko" a za aké peniaze teliatka robili. A preto nebudem dumpovať cenu, lebo pánovi architektovi sa zdá vysoká, aby som nemusel dávať zamestnancom almužnu.
Čo sa týka tvojej "oblúbenej otázke" tak jedno v nej nechápem, prečo sústavne operuješ s časom, ktorý nad tým celým statik strávi. Ak je geniálny a vymyslí riešenie za 15min je to len jeho plus. Ak je neskúsený a maturuje nad tým 10 dní, zase je to len jeho záležitosť. Opaujem zase, profesista statik nie je nejaky tvoj zamestnanec, ktorému dáš nejakú Tebou vymyslenú hodinovú sadzbu a dovidenia. Ale aby som odpovedal.
To, že statik vymyslí geniálne (dobre nemusí byť zrovna geniálne, ale normálne) riešenie, a že to nebude idiotina, ktorou predraží stavbu a rozbije myšlienku, pokladám za samozrejmé. V opačnom prípade by odomna statik (ak by som bola arch) už zakázku nedostal. V čom je problem? To, či mu to bude trvať 15min alebo 10dni, má byť Tebe šuma fuk, na honorár To nemá mať absolútne žiadny vplyv.
Existujú jasne stanovené spôsoby výpočtu honorárov jednotlivých profesii (ktoré sú Ti známe, preto nechápem ten údiv nad mojimi cenami), tak prosím nevymýšlaj nejaké nové, kde statika platíš v závislosti od toho koľko nad tým "sedel". Ale znovu hovorím, ak si na takých natrafil, tak Ti môžem len blahoželať.

PS: Kde nadávam na niekoho, kto robí za polovičné ceny ako ja, a kde nadávam nato, že architekt berie x-krát viac ako ja. Nemám s tým problém. Skôr tu vidím u Teba problém v tom, že sa Ti nepáči, že existujú aj statici, ktorí nie sú ochotní za tie polovičné ceny robiť.

PPS: Otázka, odo mna si cenu za Jarov domček dostal, teraz povedz ty ako architekt, koľko by si maximalne dal statikovi na takomto domčeku za vypracovanie výkresovej dokumentácie + statického výpočtu. Tých 66€ čo si dal za tú montovačku?

Dátum: 13.2.2009
Od: emo
Predmet: RE: Kolko davat profesiam?
U nás bez projektu statiky to cez úrad neprejde. Môžeš ukázať na úrade, čo chceš vláda - nevláda - musí byť a bodka. Dokonca nám niektorí vrátia staťák, lebo tam nie je napísané to čo oni požadujú. Staťák robil statik.
Hovorím po x-tý x, rob to ako chceš, my ti do toho nepindáme. My stanovujeme cenu ako sa nám páči.
Zatiaľ som nepochopil prečo má potrebu niekto sa vyjadrovať k tomu, že niekto berie viac alebo menej ako on. Trochu chápem nejaký ten komplex, že niekto má potrebu rozoberať, že zarobí menej ako ja ( aj amatérska kapela (hoc vynikajúcej kvality) pindá na legendu (hoc brnkajúcu 3akordovú odrhovačku))
Ja chválim každého, kto má vyššie ceny ako ja, lebo vytvára dobré prostredie. A keď niekto robí za polovičné ceny ako ja, prečo by som mal preboha na neho nadávať. To predsa na 90% nie je ani môj okruh klientov. To akoby legenda pindala na amatérsku kapelu, že ide hrať za cesťák.
A k tomu mám len toľko - zabudol vôl, že teľaťom bol.
A moja obľúbená otázka napr aj na tú statiku:
Aký má byť honorár pre človeka, čo za hodinu vymyslí geniálne riešenie a ušetrí ním peniaze investorovi a pomôže vytiecť architektovi a pre človeka, čo za 10 dní vymyslí idiotinu, ktorou predraží stavbu a rozbije myšlienku architektovi?

Dátum: 13.2.2009
Od: mika
Predmet: RE: Kolko davat profesiam?
pre emo: Neodpovedal si na otázku, či ten projekt montovačky mal písomnú autorizáciu statika, alebo ste to "oštemplovali" sami.
Dalej, tá mnou napísaná cena nie je za montovačku, ale za klasické RD. A tiež som tam napísal, že ak je to architektovi veľa (čo z Tvojho príspevku dedukujem), nič mu nebráni podpísať to sám. Sranda je, že ked architekt jedná so stavebníkom, tak ak nedumpuje, kludne si ide cca podľa uniky. Ale ked má už podľa toho vyplatiť napríklad statika, tak tu operuje s tým, že to predsa statik zmákne za den dva, tak za čo chce toľko penazí. Pre boha emo, ja nie som Tvoj zamestnanec aby si mi dával nejakú hodinovú mzdu, takže ani môj honorár neposudzuj z hladiska toho, koľko mi to vyjde na čistú hodinu . Ja mám tiež nejakú réžiu na ploter, kancelárske potreby a hlavne zamestnancov a štát!
Takže chyba, nerobím take rd ani 6 ani 8 dní, to nie, ale ani nedávam svojim zamestnancom almužny ako to často robia iní autorizovaní inžinieri.

Dátum: 13.2.2009
Od: emo
Predmet: RE: Kolko davat profesiam?
Milý Mika
Pletieme sa všetci navzájom.
Podľa Tvojho príspevku dedukujem že na + - 160 m2
stráviš v pomere 6 - 8 dní (nech je to 12 - 16) to je principiálne jedno.
Celé moje prispievanie k tejto téme hovorí presný opak. My na statike takéhoto RD strávime časť jedného dňa až max 15 pracovných dní, keď ten projekt 4 x prerábaš môže to byť aj viac. Takže rozpätie 6-8 je u nás nezmyslom. Je to každého vec, hovorím za seba a náš kolektív.
Projekt vyzeral takto: staťák - úkony máš nižšie, konštrukcia je z väčšej časti priznaná, takže dokonale rozkreslená v pohľadoch, rezoch a pôdorysoch, detailoch arch.
Tu by sme sa mohli donekonečna naťahovať, čo vlastne patrí do arch a čo do statiky. Môj postoj k veci je, že u montovačky všetko do arch. Statik môže tak zobrať môj výkres a vymazať všetko čo mu ,,zavadzia,, lebo má rozkreslené všetko, čo staťákom určil, prípadne detaily spájania spojov.
Niekto to robí opačne. Tiež sme to robili pre veľkých architektov a potom sme sa pýtali na každý detail čo mu vadí, čo chce, prepojenie int a ext, čo je viditeľné, priznané a veľa x priamo suplovali architektúru v statike. Keď som nebol priamo autorom, tomuto prístupu som nikdy nerozumel.

Dátum: 12.2.2009
Od: mika
Predmet: RE: Kolko davat profesiam?
pre emo: zp má pravdu, asi to nebol Tvoj cieľ, ale rozhodne dostávaš laikov do omylu. Vyjadrím sa len (kedže mi to je najbližšie) k statike. Tebou udávaná cena 2000 sk je budto extrémne nízka alebo extrémne vysoká. Ak Ti statik (o čom s istotou rovnou 100% pochybujem) vypracoval a autorizoval realizačný projekt za 2000sk, tak no comment - osobne som sa s takým nestretol. Preto to pomenovanie o extrémne nízkom honorári za statiku. Ak to bolo len štýlom, že si došiel na 15min statikovi pre rady,aby si mal istotu, že to nespadne, tak tých 2000 sk bolo zase extremne veľa. Takže asi tak. Nemiešaj prosím honorár za konzultáciu s honorárom za kompletné vypracovanie projektovej dokumentácie statiky. Ale možno sa mýlim, preto sa radšej konkrétne spýtam. Mal ten Tvoj projekt autorizáciu statika? (Nemyslím ústnu) Ak nie, nemožno sa pri tejto príležitosti baviť o honorári statiky za projekt.
Čo sa týka otázky Jara, tak nemozem povedať koľko profesiám dávam, ale koľko by som ako profesista statiky vzal. A to je cca 600-800€ za jednostupnový realizačný projekt. Ak je to architektovi veľa, nič mu nebráni vypracovať to sám, na RD netreba autorizaciu statika.

Dátum: 12.2.2009
Od: nemiestny
Predmet: Kolko davam profesiam?
statika 3000 sk
elektro 2000
zdravotechnika 2000
poziar 1000
plyn 1000
voda 1000

rd 160 m2


Dátum: 11.2.2009
Od: emo
Predmet: RE: Kolko davat profesiam?
No zp, tým ste stále nepovadli jedinú sumu, a myslím že o tom je táto debata.
Len pre poriadok ma toto otravuje, ale k diskusii mám úctu tak ešte raz odpoviem:
Montovačka, samozrejme Atyp, realizák, keďže to stojí, inak by som tu neotravoval, že s čímsi mimo témy.
Výkaz ocele - u montovačky - kari rohož má 2/3m a kreslíme ju VŽDY aj pre SP lebo to je banálne, a chlapci nemusia hútať ktorým smerom to šupnúť a u montovačky sú základy vždy banálne, šup 2(4)fi po obvode + bleskozvod, inak oceĺ neviem kde pri montovačke a točené klince fakt nevykazujeme
Sokel, skladby stien a podobné - to sú nejaké detaily, ktoré sú akože nadštandard k projektu?
Štít to nemalo ani rímsu - to sa ideme bavkať, čo to malo?
Okrem krovu pri montovačke podobným spôsobom rozkreslíte všetky steny, lebo drevá sa režú na mm presne a na stavba stavajú ako lego. Keď to niekto dokáže za deň presne narezať a za deň poskladať celý dom, neviem prečo by to zas niekto nevedel za deň celé nakresliť (myslím) statiku. Keď máte dobre pripravenú štúdiu, neviem čo by som tam deň robil.
Ako tým prosím hovadím svoju prácu?
Alebo statikovu, že mu dám za 15 min odbornej práce 2000 sk.
Tento dom by sme mali robiť mesiac? Nakoniec aj tomu by 60 litrov ešte zodpovedalo:) A potom normálne vážne projekty by sme asi robiť 3 roky. Teraz robíme nenormálne náročnú vec 1/2 roka a investorovi je už dlho. A to je problémové zakladanie v kopci po ktorom sa nadá ani chodiť, už sú hotové samostatné povolenia na vjazdy, predĺženia všetkých sietí, samý oporný múr, veľké žb konzoly, všetko vo vzduchu alebo pod zemou, samá zelená strecha, všetko liaty betón. Tak to asi mám pýtať 5 milionov nie?
Ten domček je banálny projekt a pre mňa krásna vec, za tu realizáciu som vďačný a s cenou boli všetci projektanti spokojní. Ceny si každy určil sám a vzťahy máme také, že presne vieme kedy dať tringelt a kedy vrátiť kúsok z pôvodne dohodnutej ceny, lebo podľa odhadu prác a skutočne odrobenej roboty bola prestrelená (oba prípady sa mi za posledný mesiac stali)
Nerozumiem o čom sa bavíme.
Pekný deň od hovadičov vlastnej i cudzej práce.
A vy teda koľko dávate profesistom za ten 160 m dom?

Dátum: 11.2.2009
Od: zp
Predmet: RE: Kolko davat profesiam?
A čože si sa tak "rozohnil" emo? Mne je úplne jasné ako ten projekt za 2000€ vyzeral. Lenže tieto fóra čítajú aj laici... Nehovaď našu robotu ak už hovadíš svoju.
Napr.:
Statické výpočty nemusia byť náročné, ale odpusť nie su banálne. Čo výkres základov, výkres krovu s výkazom, čo návrh a výkaz ocele /alebo tam žiadna nebola?/
Čo rímsa, čo štíty, čo sokel, čo návrh a posudok s preukázaním štyroch kritérií podľa STN 730540-2 včítane výpočtu energetickej náročnosti ...atď.
Ak si nezabudol, tak potom píšeme o dvoch rozdielnych veciach. Ty pravdepodobne o projekte pre SP na systém dodávateľovi známy, na ktorý už nič viacej asi netreba len to úradnícke povolenie a ja o atype, ktorý treba vymyslieť a nakresliť aj v detaile, aby ma pri výstavbe nepreklínali alebo nerobili si zo mňa srandu.
/A kľud - debatujeme./

Dátum: 11.2.2009
Od: emo
Predmet: RE: Kolko davat profesiam?
Mato, píšem, že v inom prípade by to bolo akurát tak na časť profesií.
Keď niekto robí 5x náročnejší projekt a strávi na ňom 2x toľko času akoby strávil bez vymýšľania investora, navyše nemá radosť z práce, lebo sa mu podľa neho pekná vec mení na grc.... tak 5x2=10, ja som pýtal 2000, tak on by mal pýtať 20000, zo srdca mu to prajem aj s radosťou z práce a realizácie, ktorú som tu mal.
Len vravím, že to boli ľahko a dobre zarobené peniaze pri spokojnosti všetkých čo pre mňa ešte cenejšie.
K nemiestym otázkam - Montovačku som robil prvý krát. Priznávam, že od kedy pracujem na PC opakujem stále viac a viac - samá opakovačka - min tabuľky, rozpisky, knižnice, predmety, čo som si onehda nakreslil. Keď už čítate medzi riadkami a hľadáte, čo tam nebolo košer, tak ak sme začali robiť projekt v polovici okt 2008, museli sme na ňom čosi stráviť, až tak dať na úrady a až po vyjadrení úradov a správcov sietí podať na SP, proces SP, realizácia = kolaudácia zajtra nijak raz nesedí. OK, ale debatovať o tom by zas bolo odo mňa nemiestne.
Pôvodná otázka je na ceny:
Statik - banálna vec - 3 úkony
1. výpočet krokvy - pri zadanej výške 200 banalita, výška je nakoniec 240, lebo zhotoviteľ nemohol čakať ani deň na objednanie materiálu
2. výpočet jednej stredovej väznice - všetko ostatné konštruktívne
3. výpočet dvoch spolupôsobiacich väzníc pod sebou spojených zvislým stĺpom v strede rozpätia pre preklenutie 5m presklennej steny so zaťažením z podstatne väčšej časti strechy z dôvodu vnútornej väznice mimo stredu.
Doba výpočtu 15 min. doba čistopisu 10 min. doba debaty o správnosti, vhodnosti a ekonomike návrhu + debaty ako sa má manželka a deti 30 min
Honorár 2000 Sk
Rozmnoženie + rozkleslenie jednoduchej konštrukcie (max 1hod)už bolo v mojej réžii v rámci stavby
Všetky ostatné projekty rovnako banálne, okrem ÚK a vizualizácií, tie boli chutné, nič chutné nie je banálne.
ÚK - mierne zjednodušený realizák + špecka pre komplet podlahovku doplnenú podlahovými konvektormi + 1 rebrík
napočítať tepelné straty atd nepovažujem za banalitu, ale za rutinu.
Strata baráku pre zaujímavosť tesne pod 6kW!
čas 2-3 dni cena 5-7tis sk - nepamätám presne
Plyn - trochu komplikovanejšia trasa vnútorného rozvodu od hodín k domu - komplet 3000 Sk
PO - 1000
Tu sme ocenili dobré vizy, na ktorých dodržaní investor trval = žiadne zmeny, prerábky, mudrovania....
Síce dosť meškali a akcia sa takmer rozbila na naťahovačky prečo nie tak.
Otázka bola na ceny, všetci si dávajte koľko chcete, ja vám ich komentovať nebudem. Ja potrebujem živiť 5 člennú domácnosť, ženu na materskej, rekonštruujem si bejvák, a chcem si poridit letné sídlo, slušne odpovedám na otázku Jarovi a rád si bez pindania pozriem aj ceny iných.

Dátum: 10.2.2009
Od: zp
Predmet: RE: Kolko davat profesiam?
emo - priznaj, že to bola viac-menej opakovačka a štátu ste nepriznali ani cent.

Dátum: 10.2.2009
Od: mato
Predmet: RE: Kolko davat profesiam?
2000 eur za kompletny projekt aj s interierom a detailami nabytku aj s profesistami?? zalostne malo.

Dátum: 9.2.2009
Od: emo
Predmet: RE: Kolko davat profesiam?
Všetko závisí od podmienok.
Teraz sme napr robili dom kolo 130 m2 za 2000
a to až po výber kľučky, svietidla, kompletný interiér, vrátane každej kuchynskej skrinky a ešte aj konštrukciu postelí a stolov... kladačáky, behačky s investorom.
Na začiatku bolo povedané o čo ide a dostali sme voľnú ruku. Dom sme začali projektovať v 1/2 oktobra 2008, je hotový a 12.2.2009 je kolaudácia.
Všetko je max. účelné, čisté, je to montovačka v jednom NP, konštrukcia, statika, ZTI sú až banálne primitívne a ke´d si odmyslím sviatky, tak to všetko stálo za 2 mesiace.
Z tých 2000 každý dostal koľko pýtal a bol spokojný.
A tiež si viem predstaviť, že v inom prípade by bolo pri plošne rovnakom priestore tých 2000 málo na nezmyselne prekomplikované systémy a technológie iba pre VZT, ÚK a ELI.

Dátum: 7.2.2009
Od: zp
Predmet: RE: Kolko davat profesiam?
No vychádzam z toho, že RD pod 100000.- /3300/ už nerobím a projekty na RD nad 120-130 tisíc Sk sú skôr výnimkou ako pravidlom... a Tvoj rozpis profesií sám o sebe je už bezmála 3300.-...Takže potom Natália uvažuje správne, že pýtaš za projekt cca 6000€. Ak to máš štandart budem aj závidieť.

Dátum: 7.2.2009
Od: natalia bencikova
Predmet: RE: Kolko davat profesiam?
tak mi to vychadza z toho prispevku,ze polka profesiam a polka tebe..

Dátum: 6.2.2009
Od: brainwasher
Predmet: RE: Kolko davat profesiam?
a to si kde nasiel, ze mas 3300€ na vsetko?
Otazka znela, kolko profesiam a nie kolko za vsetko.

Dátum: 6.2.2009
Od: zp
Predmet: RE: Kolko davat profesiam?
A potom ti čo zostane na architektúru, keď máš na všetko 3300€ ?

Dátum: 6.2.2009
Od: brainwasher
Predmet: RE: Kolko davat profesiam?
Co si pytaju v BA:
statik - minimalna suma 350€- maximalna suma 3000€
vodar 200€
elektrikar 500€
plynar 200€
poziarnik 150€
UK 500€