Téma: FA STU or SF STU

20.2.2008 |  andrej
 
Študujem na Stavebnej priemyslovke a o krátky čas si musím vybrať vysokú školu. Chcel by som sa spýtať na vaše názory kde ísť študovať. Ktorú si vybrať. Prosím, bavme sa vo všeobecnej rovine a bez poznámok typu "ja som bol tu, preto je táto najlepšia". Ďakujem za objektívne názory :)


::Pridať diskusný príspevok::

Dátum: 8.3.2008
Od: kr
Predmet: RE: FA STU or SF STU
FU TUKE kaA

Dátum: 3.3.2008
Od: stavár
Predmet: RE: FA STU or SF STU
Myslím, že si rozumieme. Nakoniec - aj moje stanovisko jemne povedané - sa dalo pochopiť v širšom spektre.

Dátum: 2.3.2008
Od: AAG
Predmet: RE: FA STU or SF STU
stavar: Ospravedlnujem sa. Mas pravdu - dost nevhodne spojenie vyklzlo, ale dufam, ze aj napriek tomuto slovnemu spojeniu ostala pointa prispevku zachovana.

Dátum: 1.3.2008
Od: stavár
Predmet: RE: FA STU or SF STU
Povedal by som, že od architekta až príliž realistický a skúsený názor /AAG/ - až na jednu drobnosť: Naozaj architekt tvorí a stavár len dorába? Kedysi na škole ma profesor odrovnal poznámkou: "...toto je neznalosť detailu." Nemala by tvorba postupovať aj z dola?
Andrej, ak sú tvoje ambície vyššie, choď na architektúru len vtedy, ak si myslíš, že máš pri všetkej skromnosti intelektuálne "navrch". Aby si nezostal ako "veľký umelec" na posmech.

Dátum: 1.3.2008
Od: AAG studio
Predmet: RE: FA STU or SF STU
Nuz chalani, najlepsie pravidlo by bolo, aby kazdy expert robil tu svoju cinnost. Jednoducho hlavne pri vacsich zakazkach nie je mozne sa neradit so stavebnym technikom a myslim, ze vhodne su aj konzultacie so statikom. Pokial Vam nie je cudzia typologia, tak dalsie profesie v projektovej faze zvladate s jemnou upravou...hlavne to pride vramci poziarnej ochrany budov.(statisticky je na SVK najmene architektov a najviac ekonomov - je to statistika starsieho data, ale urcite sa nikde neposunula) Totiz na SVK je jeden problem pri prechode so socializmu na kapitalizmus - kazdy si mysli, ze je v danej oblasti expert. Najlepsi priklad je snad na realizacnych firmach - namatkova kontrola vyucnych listov = kazdy zivnostnik dobre, ze nie od betonarov a viazaci vystuzi, az po realizaciu interierov na mieru. A original vyucny list = lajci bez maturity. No kazdopadne to uz nasere. Odporucanie pre investora = sice lacne to bude, ale na rit. Takze jednoduchy priklad, myslim, ze velavravny. Jednoducho, architekt tvori a konzultuje, stavebny projektant doraba a konzultuje a potom vysledok je celkom aktualna predstava uvodnej fazy tvorenia. Pokial si koli zisku a jeho degenerovaniu pod hranicu dostojnosti budeme vzajomne hadzat polena pod nohy, nikomu nepomozeme a kazdopadne robota bude dost na prt. Zarucene = je to oskusane praxou. Cize pokial si budeme mysliet, ze sme experti vo vsetkom, tak nech sa paci, odporucam si vysklusat transplataciu a potom sa dostavi adekvatna odpoved, kto ma co robit. Dakujem :)

Dátum: 29.2.2008
Od: Vlado
Predmet: RE: FA STU or SF STU
Jano-myslim ze nekvality je prebytok uz teraz a kvality nikdy nie je dost.

Dátum: 28.2.2008
Od: Jano
Predmet: RE: FA STU or SF STU
Nazdar Andrej, vo všeobecnosti je zname že na fakulte Architektury sa kladie vic na umelecku stránku architektury, kdez tona stavebnej fakulte sa prv uci správne a kvlaitne navrhovanie konstrukcii, cize viac ta technicka stranka a az neskor sa uči viac ta umelecká. Ale vo všeobecnosti je Stavebna omnoho ťažšia ako FA, ale zasa sa možeš na stavebnje na ing. studiu dobre speliazivovat a pracu po studiu mas 100 hned, uz aj pocas studia taoslovuju firmy, kdež to o par rokov sa napr, ocakava že architeektov bude na Slovensku až prebytok.

Dátum: 21.2.2008
Od: _helix
Predmet: RE: FA STU or SF STU
ja som bol na oboch..:) ason chvilu... SF je technicka skola, aspon by mala byt viac ako FA.. venuje sa realizacii a rieseniu konkretnych problemov. FA je skola, aspon by mala byt, koncepcie a filozofie priestoru. konkretne riesenia technickej stranky stavby sa tu nevyucuju tak dopodrobna, ide skor o ich vplyv na koncepciu rieseniaa ako su ich limity(o ich posuvanie sa stara SF:)) obe skoly tak trochu fusuju do remesla tej druhej. zalezi co taviac bavi: ci je to samotna tvorba alebo hladanie technickych rieseni, oba mozu byt velmi naplnujuce.
"inzinier vidi vela rieseni jedneho problemu, architekt vidi vela problemov jedneho riesenia" ;) GL HF

Dátum: 21.2.2008
Od: Cyril Citron
Predmet: RE: FA STU or SF STU
ked to mam skratit, musis sa rozhodnut ty ci chces robit architekturu, alebo stavby.

Dátum: 20.2.2008
Od: the best of
Predmet: studaci
skus forum na www.architecture.sk