Téma: podnikanie autorizovaneho architekta

11.2.2008 |  takmer aut. architekt
 
Dobry den,
chcel by som sa informovat, ake su oficialne formy prace autorizovaneho architekta.

Moze si vybrat medzi tymito troma moznostami?! >>>

1 zivnostnik
2 slobodne povolanie
3 zalozit sro a zamestnat sa v nej

Vopred dakujem za odpoved.


::Pridať diskusný príspevok::

Dátum: 15.11.2010
Od: Ivanka
Predmet: RE: podnikanie autorizovaneho architekta
Dobrý deň,

chcela by som sa opýtať, kde nájdem nejakú stránku na zadávanie súťaží / zákaziek pre architektov?

Dátum: 27.10.2010
Od: zuzana
Predmet: RE: podnikanie autorizovaneho architekta
Dobry den,

Robim umelecku cinnost a neviem sa rozhodnut medzi zivnostou a slobodnym povolanim, Mozem dostat prispevok na podnikanie i so slobodnym povolanim?? bude to fungovat rovnako ako zivnost a mozem si uvazat pausalne 40percentne vydavky??
dakujem

Dátum: 6.6.2009
Od: robert.machalicek
Predmet: RE: podnikanie autorizovaneho architekta
dobrý den, kamarad architekt se rozhodl, že nebude zaměsnancem a poprosil mne, at mu na sk zalozim firmu, kterou bude vlastnit a na kterou bude fakturovat svoji cinnost. Nejsem si jisty, jakou predmet cinnosti firmy mám zvolit. můžete, prosim, poradit? diky, r.

Dátum: 20.5.2009
Od: hip
Predmet: RE: podnikanie autorizovaneho architekta
Ide to. Dokonca môžeš v rámci inžinierskej činnosti byť /ak odborne na to máš/ nositeľom či dodávateľom veľkej projektovej zákazky ak si ju zoženieš a práce na ktoré treba autorizáciu si objednáš u autorizovaných.
Pre autorizovaných môžeš robiť napr. pomocné projektové práce tiež na živnosť a teda aj oficiálne fakturovať ako živnostník.

Dátum: 12.5.2009
Od: lenka zabovska
Predmet: RE: podnikanie autorizovaneho architekta
Dobrý deň, mám dvojročnú prax po škole, začala som samostatne pracovať na živnosť, pričom pri projektoch vyžadujúcich autorizáciu predpokladám externú spoluprácu s autorizovaným architektom. Avšak nejde len o drobné a jednoduché stavby. Ako možem legálne tvoriť a fakturovať odvedenú prácu, ak ešte nemám autorizáciu? Zamestnať sa je takmer nemožné, firmy sa tomu vyhýbajú.

Dátum: 7.3.2008
Od: hip
Predmet: RE: podnikanie autorizovaneho architekta
Upresním p.kovaca v tom, že živnosť netreba rušiť po získaní autorizácie pokiaľ obsahuje aj iné činnosti, ale zo živnosti by sa mali vyčiarknuť tie činnosti, ktoré pokrýva autorizácia. Osobne si však myslím, že ani to netreba. Keď budem evidovať zvlášť a v daňovom priznaní uvádzať zvlášť práce na živnosť /napr. projekty jednoduchých stavieb/ a práce v Slobodnom povolaní /napr. projekty veľkých stavieb/ -sú v daňovom priznaní samostatné kolonky- nemôže to byť napadnuteľné.

Dátum: 5.3.2008
Od: bohumil kovac
Predmet: RE: podnikanie autorizovaneho architekta
ESTE DACO - danove priznanie robia vsetci - slobodne povolania aj zivnostnici. Zivnost si mozete zalozit na tie "nevybrane" cinnosti vo vystavbe (projektovanie jednoduchych stavieb, A a U studie, navrhovanie ( a mozno aj realizacia) interierov a pod. A potom do komory, ale zivnost treba v tom pripade zrusit, aspon myslim ze je to tak.

Dátum: 5.3.2008
Od: bohumil kovac
Predmet: RE: podnikanie autorizovaneho architekta
umelecke povolania su slobodne, netreba mat zivnostensky list (umelec nie je zivnostnik). Robime za honorare. Architekt ak chce v slobodnom povolani vykonavat tzv. vybrane cinnosti vo vystavbe, teda tie kde treba davat na projekty okrem autorskeho podpisu aj osobnu peciatku, tak musi ziskat este aj autorizaciu (na zaklade autorizacnej skusky s preukazanim potrebnej praxe pod vedenim sposobilej osoby , ktora prax je momentalne povinna pre vykon povolania), co ostatni umelci prirodzene nemusia...Bez peciatky sa architekt moze zamestnat v atelieri, pracovat v statnej sprave alebo samosprave (tam obycajne je vhodne ak ma inu sposobilost - tzv. obstaravatela uzemnopolanovacej dokumentacie), moze byt vydavatelom odbornej tlace (vdaka ze takych medzi sebou mame!!!). Alebo moze robit aj sam alebo v partii tie veci, kde peciatky netreba (interiery bez stavebnych uprav podliehajucich stavebnemu povoleniu...). Moze robit urbanisticke a architektionicke studie, sutaze (pokial sa podla sutaznych podmienok nemusi preukazat odb. sposobilostou pre pripadne pokracovanie v praci). Moze navrhovat a projektovat aj tzv. jednoduche stavby ( stavebny zakon ich definuje ktore su to). Da sa toho robit vela bez autorizacie. Tzv. povinne clenstvo je clenstvom povinne pre tych, co chcu robit aj tie vybrane cinnosti. A takych architektov je vacsina. Toto plati cca priblizne aj pre absolventov stavebnej fakulty...akurat ti skor ako do komory architektov smeruju do komory stav. inz. ( a tam robia cca to iste okrem uzemnych planov...).

Dátum: 4.3.2008
Od: miro
Predmet: RE: podnikanie autorizovaneho architekta
o par mesiacov koncim a budem riesit mnohe otazky vzhladom k zamestnaniu, mozete mi prosim vysvetlit rozdiel medzi slobodnym povolanim a zivnostou? vyhody ci nevyhody... dakujem

Dátum: 3.3.2008
Od: bohumil kovac
Predmet: RE: podnikanie autorizovaneho architekta
HIP-a z 18.2. upresnim v tom, ze ked je niekto autorizovanym a zamestnacom, neznamena to ze nemoze aj sam peciatkovat veci ktore nerobi v zamestnani. V takom pripade si sam robi danove. Alebo tento vztah upravi zmluva, ale ja si myslim, ze zamestnavaztel nemoze obmedzit zamestnanca, aby svoje SUKROMNE razitecko pouzival len pre neho. Je to skor eticky problem, ci takto nerobi svojmu zamestnavatelovi konkurenciu. Slusny zamestnanec by do firmy zakazku doviedol a nerobil ju povedla, a mohlo by sa stat ze zamestnavatel o nu nestoji a tak preco by ju neurobil, ak tym neobmedzi svoj vykon zamestnanca.

Dátum: 24.2.2008
Od: l
Predmet: RE: podnikanie autorizovaneho architekta
cize ak tomu dobre rozumiem:
praca aut. architekta nie je zivnostou, to znamena, ze ak chcem naozaj fakturovat to, co budem naozaj robit (projekty), mam sa 2 moznosti:

1. pracovat ako slobodne povolanie
2. zalozit sro, ktora bude mat v zozname cinnosti prace, na ktore je nutna zaodpovednost aut. architekta (projektovanie stavieb, spracovanie uzemnoplanovacej dokumentacie atd...) a bud sa v nej zamestanat alebo si vyplacat odmeny konaela atd, tych moznosti je predpokladam viac.

je to tak? vdaka za odpoved.

Dátum: 22.2.2008
Od: HIP
Predmet: RE: podnikanie autorizovaneho architekta
Práca aut. arch. alebo aut. ing. nie je podľa zákona 138/1992 §2 živnosťou, ale slobodným povolaním - viď podrobnejšie §3 ods.7. To však neznamená, že nemôžeš mať živnosť na iné činnosti /...predaj ako som uviedol/.
Dokonca projektovanie, ktoré môžu vykonávať neautorizovaní, napr. jednoduchých stavieb sa vykonáva na živnosť. Viď zákon 455/1991 o Živnostenskom podnikaní.

Dátum: 22.2.2008
Od: l
Predmet: RE: podnikanie autorizovaneho architekta
Na zivnost som sa pytal kvoli tomu, ze ak si dobre pamatam, pred nejakou dobou, ked sa architekt autorizoval, musel zivnost nasledne zrusit, ale nepamatam si to presne, cize podla teba pracovat na zivnost ako a.a. je v poriadku?

Dátum: 18.2.2008
Od: HIP
Predmet: RE: podnikanie autorizovaneho architekta
Akosi nikto nereaguje, tak sa pokúsim ja ako aut.ing. z SKSI.
1. Môžeš si urobiť autorizáciu ako slobodné povolanie /pokiaľ predpokladáš, že budeš mať dosť práce/.
2. Môžeš si urobiť autorizáciu ako zamestnanec nejakej firmy a pracovať v nej, ale tuná nemôžeš používať razítko na súkromné zákazky.
3. Popri slobodnom povolaní, alebo zamestnaní môžeš mať aj živnosť napr. na predaj ...atď.
4. Môžeš mať aj sro a zamestnať sa v nej ako uvádzaš, ale môžeš popri nej fungovať aj v slobodnom povolaní. Tuná to bude najmä o zodpovednosti za prípadnú škodu.
Ak si v slobodnom povolaní, alebo živnostník, ručíš majetkom celej svojej rodiny. Ak si zamestnanec niekoho, ručíš iba zamestnávateľovi do zákonom stanovenej výšky, alebo zamestnanec sro - do výšky jej vkladu či majetku.
Ak som bol nepresný, hádam niekto doplní...