Téma: Kedy sa mladí architekti vzbúria?

6.12.2004 |  webadmin
 
Kedy sa mladí architekti vzbúria?


Táto provokačná otázka ma napadla po rozhovore s jedným z nich – z generácie, ktorá hľadá svoju cestu k samostatnosti, k presadeniu sa medzi svojimi kolegami, k vytvoreniu si renomé na slovenskej architektonickej scéne. Sú už členmi Slovenskej komory architektov -SKA, poctivo platia členské a prirodzene očakávajú od komory určitú pomoc. Mnohí z nich dnes nevedia ako ďalej. Najprirodzenejšou cestou presadenia sa boli a sú architektonické súťaže. Začínali tak Belluš, Kramár s Lukačovičom, Balán s Grossmannom ale i Gürtler s Talašom, Matušík, Milučký či Struhař a ďalší.
Po tragických „výsledkoch“ posledných súťaží, po katastrofálnych dôsledkoch dôsledného uplatňovania hlúpeho zákona o verejnom obstarávaní (pokiaľ ide o požiadavky na súťažiacich) a najmä po hlbokom mlčaní SKA je táto mladá generácia na tom tak, že sa oprávnene pýta na to, či má ešte zmysel mať určité ideály o tvorbe, o naplnení svojich architektonických ambícií alebo sa má na to vykašľať a zaoberať sa radšej predajom obkladačiek? Mnohí z nich to už aj praktizujú. Je to smutné vysvedčenie pre nás všetkých – pre nás starších, pre súčasnú spoločnosť i pre architektonickú organizáciu, ktorá má v kompetencii súťaže. A tou je SKA! Zástupcovia komory boli členmi poroty súťaže na SNG, poroty na Kollárovo námestie, poroty na slovenskú ambasádu v Prahe, či dnešnej poroty na petržalské nábrežie. Všetci podpisovali záverečné protokoly na znak súhlasu s priebehom i rozhodnutím poroty o výsledkoch či zrušení súťaže. Tu kdesi je zásadná chyba. Bojíme sa azda vyvolať škandál, kauzu? Všetci, ktorí súťažili vedia o čom hovorím. Alebo ju zámerne vyvolať nechceme? Keby sme boli ticho, veľvyslanectvo v Berlíne by bola projektovala pracovníčka investičného oddelenia MZV. Teraz si to možno vynahradí v Prahe? Po súťaži na SNG sú už takmer dva mesiace a z architektov sa nikto neozval, komora k problému mlčí, mlčia zástupcovia komory v porote. Správa komisie, ktorá sa zaoberala prípravou súťaže na SNG a priebehom poroty ostala v komorovom šuplíku. Ako jeden z členov komisie som očakával, že bude zverejnená aspoň v informáciách SKA. Význam riešeného územia v Petržalke nesporne presahuje slovenské hranice. Miesto medzinárodnej súťaže je vypísaná súťaž s absolútne smiešnou 1. cenou 50 000 Sk a komora s tým súhlasí. Prepásla sa šanca pri Podhradí vypísať súťaž podľa súťažného poriadku UIA. Dnes, zdá sa, že sme prepásli aj ďalšiu ideálnu príležitosť.
Vypisovatelia si robia čo chcú – hoci ide o peniaze daňových poplatníkov – a my pasívne sledujeme šikanovanie a vykorisťovanie našich architektov a upieranie šancí mladej generácie.

Štefan Šlachta
Fórum 9/2004


::Pridať diskusný príspevok::

Dátum: 20.12.2006
Od: mirok
Predmet: RE: Kedy sa mladí architekti vzbúria?
s velkym potesenim som nasiel tuto diskusiu. nie som architekt, len obycajny clovek z Ruzomberka... Pan profesor, mozno si pamatate, niekedy v lete sme sa stretli u nasho primatora. boli ste vtedy na Katolickej univerzite vyhlasovat vysledky sutaze na KEMPUS... prosili sme Vas o pomoc pri rieseni nasho problemu s priestorom za byvalym Cedokom, ktory ma byt urbanizovany. my sme v peticii ziadali, aby bola vypisana na riesenie tohoto priestoru v centre mesta medzinarodna architektonicko-urbanisticka sutaz podla pravidiel SKA. uz je teda po sutazi... jej vysledky si mozete pozriet aj na tychto strankach. sutaze sa zucastnilo 6 skupin autorov, z toho 4 sme oslovili my ako obcianska iniciativa prostrednictvom nasho priatela - studenta architektury v brne. museli sme to urobit, lebo podmienky sutaze boli take ake boli... Pytal som sa Vas na nasom stretnuti, ci by ste boli ochotny prist do poroty. Vy ste suhlasili, ale asi Vas vypisovatel sutaze nepozval... Skoda! tak to nakoniec rozhodli traja ruzombersky architekti! Ing.Arch. Petrek - veduci stavebneho uradu, Ing.Arch. Gocova - spracovavatel UPN CMZ - atelier GAM, ktory ma vysledky sutaze zapracovat do UPN CMZ, a Ing.Arch. Bocko... takze sme si to v podstate zase raz vyriesili samy medzi sebou - MY genialny ruzombercania, ktory nepotrebuju rady inych, ved NASE mesto pozname najlepsie!

Dátum: 13.12.2006
Od: anarch
Predmet: RE: Kedy sa mladí architekti vzbúria?
petra: mozno lepsie ziadnu ako zaprdenu

Dátum: 14.4.2005
Od: Petra
Predmet: RE: Kedy sa mladí architekti vzbúria?
Neviem, na co sa vsetci stazujete, mate komoru, tak nieco robte. Ja nie som architekt, ale "iba" dizajner a my nemame ani komoru, ktora by aspon urcovala cca vysku honorarov. Zatial moja skusenost je taka, ze na Slovensku si vsetci investori myslia, ze za napady sa neplati...

Dátum: 26.3.2005
Od: jan cimra ,značka ´´baran´´
Predmet: RE: Kedy sa mladí architekti vzbúria?
Štefan ,ahoj.Príjemné sviatky
Nevzbúria sa ,pokiaľ budú núkať svoje služby mocným. Službukonajúci sa skôr poďakujú.A je jedno, či to je mocným politicky alebo súkromným - finančne mocným investorom.Ale Ty si myslel hlavne stav,keď my všetci sme investori verejných zákazok a naopak : službukonajúci politici a úradníci sa správajú ako ´´mocní skoro súkromní´´investori. Z toho mi vyplýva,že vzbúriť sa musia všetci investori verejných zákazok - mladí aj starí,my daňoví poplatníci ,ale hlavne MY minulí, terajší a budúci UŽÍVATELIA verejných budov,priestorov, ulíc... .Ako architekt som už bol sám sebe aj investorom, staviteľom ,ale hlavne UŽÍVATEĽOM a kritikom svojej architektúry. Rodinný generačný dom,firemná budova, rekreačné priestory,interiéry aj exteriéry (to bola škola!,nie FA ,nie Blava či Brno).Svoju objednávku som sám sebe vcelku(sú tam aj malé ´ALE´)splnil,ale ...
Vráťme sa ALE k verejným objednávkam,zákazkám,súťažiam a mladým architektom.Máš pravdu - VYPISOVATELIA si robia čo chcú ,lebo im to naša pasivita dovoľuje.
Vlani som zabaranil,vzbúril som sa .Proti ´´tiežurbanistom´´,proti štátnej (EU)železnici, proti politikom,úradníkom,ministrovi,primátorom TN,proti kolegom. Podporilo nás viac ako 10 tisíc Trenčanov. Rozvoju Trenčína vraj pomôžu TRANZITNÉ VLAKY EU. Ale otvorená verejná urban.súťaž na TN radšej nebude,že kolega Furdík ?
V Blave,v ZA, v BB ,KE a inde máte (máme?)iné problémy? Tak mladí - M Á T E Š A N C U a my starší pasívne sledujme ...
A propos : predavávanie obkladačiek - mladí,aj tam sa dá začať! Dlažboklad je investormi stále viac žiadaný.,A architektov treba na úradoch,- kritikov,propagátorov,teoretikov,developerov a plno ďaľších arch. je tiež poskromne,všetci nedostanú CEZARa . Veľa vody a vrtkie korbáčike!

Dátum: 22.2.2005
Od: adam
Predmet: RE: Kedy sa mladí architekti vzbúria?
a este aby som nezabudol. bolo raz odprednasane... a nas ucili este vyznamni architekti, ktori tuto fakultu postavili na nohy a znamenali vela i v kontexte modernej europskej architektury tych dni...
moze to povedat aj nejaky sucasny student?

Dátum: 22.2.2005
Od: adam dzamba
Predmet: RE: Kedy sa mladí architekti vzbúria?
myslim ze problem zacina uz na fakulte. to kvantum nerealnych zadani na atelieroch je silna kava.
napr. obytny dom pre intelektuala-umelca, restauracia s vyhliadkou v raci, obnovy pamiatok kde nova funkcia je len muzeum, koncertna sala, obrazaren, galeria a podobne prevadzky bez moznosti navratu nakladov. kde sa maju mladi architekti naucit tvorit, ak dostavaju taketo temy? nemala by ich skola naucit tvorit v realnom svete? lebo takto odchadzaju do praxe uplne bezmocni a sanca ze sa s takymito zakladmi dostanu dalej ako po posledne miesto v sutazi je minimalna.

Dátum: 15.2.2005
Od: roger kroviak
Predmet: RE: Kedy sa mladí architekti vzbúria?
hlavnou ulohou hlavneho architekta bude pravdepodobne hlavne architektura (a lobing)

Kto si mysli, ze sa menovanim hl. architekta nieco zmeni, ten bude asi sklamany. Jediny dvovod preco vyber trva tak dlho je asi ten, ze je tazke najst niekoho na oko dvoverihodneho a pritom maximalne loajalneho.
Potom pojde vsetko ako pred tym, ale s peciatkov hl. architekta.

Problem teda nie je v hlavnom architektovi, ale v mocnych, ale ani v mocnych, ale v nas ... volili ste Romana a Durkovskeho? Ja nie, ja som si nevedel vybrat medzi nimi a hzds a smerom ... problem je v nas, v narode, v case, v ktorom budujeme demokraciu a kulturu, a v case ktory este potrebujeme.

Vsetko ma svoje miesto a cas. Teraz je cas na tvrdy kapitalizmus a nie je dovod, preco by to v architekture malo byt inak. Ale aj v stredoveku vznikali hodnotne stavby ... prirodzenym vyvojom, na zaklade prirodzenych obmedzeni. Vsimnite si, ze aj investori prestavaju stavat vezickove sprostosti a zacinaju uvazovat triezvejsie.

Spat k teme: vzbury su pre nerealnych obmedzenych trkvasov, teraz treba ostre lakte (ci sa vam to paci alebo nepaci). V buducnosti bude lepsie (alebo horsie)

Zaver: Vytrvajme vo viere bratia a sestry

Dátum: 13.2.2005
Od: S. Novotný
Predmet: RE: Kedy sa mladí architekti vzbúria?
Hl. architekt? Existuje este takato institucia? Mam z toho slova trochu strach. Hlavný architekt! Vie niekto co je hlavnou naplnou prace hlavného architekta?

Dátum: 13.2.2005
Od: XXX
Predmet: RE: Kedy sa mladí architekti vzbúria?
k viacerým príspevkom: mnohí v tejto diskusii plačú ani nie tak nad SKA a jej neschopnostou lobovat proti stavbarskej loby, ale voci vseobecnemu trendu, ktorý presadzuje pravicova vlada na Slovensku. Upriamila sa na vsetkych ludi, ktorí od 1.1.05 platia odvody za vsetko, este aj za to, ze dychaju. Vlada a politika si to jednoducho vymysleli tak. Ze ludi priskrtia: a ze ludia budu vracat neprihlasene zbrane, budu odvadzat dane za to, ked prenajimaju vlastny byt. A Ministrovi prace sa za jeho reformu odpustia milionove dlhy socialnej poistovni. Strasne paradoxy!!! Urcite si myslite, ze tu taham vela roznych tem naraz. Ale na Slovensku je to tak, ze sa moc rozdelila medzi 30 ludi.
Jasny princip je rozpoznatelny aj vo vybere hlavn. architekta mesta Bratislavy, kde primator s vberom otala pomaly uz pol roka. DOvtedy rozpreda pozemky v Bratislave uplne vsetkym developerom (co mi moze byt uplne jedno, ale ti developeri, len malokrat maju zaujem o slovenskych architektov - vid zona Pribinova ci investicie J & T Riverpark). Ale najhorsie je ako bude vyzerat ten urbanizmus mesta, ked sa vsetko naplanuje skor ako bude hl. architekt. To bude nieco strasne.

Dátum: 12.2.2005
Od: J.Lichvarova
Predmet: RE: Kedy sa mladí architekti vzbúria?
...uz som si myslela, ze slava! kolegovia sa zacinaju podpisovat pod svoje nazory. Ale nie, uz zase sklzavame do anonymov. Za co sa, prosim Vas, hanbite?!

Dátum: 11.2.2005
Od: Haha
Predmet: RE: Kedy sa mladí architekti vzbúria?
Haha burit sa? a nie radsej presadit sa kvalitou.Nikto nie je taky sprosty, ze necie rozoznat kvalitu.A preto-hopsa sutaze...a kvalita sa raz presadi...

Dátum: 2.2.2005
Od: lekmich :-)
Predmet: RE: Kedy sa mladí architekti vzbúria?
nemam pocit ze je to na slovensku nejako extra hrozne zle co sa tyka sanci... ergo je to ako vzdy a vsade. vela absolventov je neschopnych resp. priemernych a tak vytvoria samozrejme pocetnejsi dav ktory hlasno vykrikuje o nepravosti a neferovosti prostredia (najcastesie flustrovani cersvi absolventi - zamestnanci par vychcanych slov. atelierov za 100Sk/hod pripadne stare skrachovale struktury ktori v teorii absolutnej nespravodlivosti nasli konecne uspokojive vysvetlenie pre vlasnu neschopnost). Umenie je sa prisposobit a tvorit a reagovat na dane prostredie a dane okolnosti a nie na v setko pausalne frflat a vsetko radikalne menit. Skolu som koncil nedavno a ani jeden zo skutocne schopnych ex-kolegov sa nemoze stazovat...

Dátum: 2.2.2005
Od: adam dzamba
Predmet: RE: Kedy sa mladí architekti vzbúria?
nemyslim si ze mladi architekti to maju teraz velmi tazke. netvrdim ani ze je to vsetko lahke, ale pokial si niekto mysli ze s nulovou praxou a hned po skole bude robit milionove zakazky, tak to je ozaj dost vtipne. ako by sme uz zabudali ze pomaly dalej zajdes?

Dátum: 24.1.2005
Od: Slavo Novotný
Predmet: RE: Kedy sa mladí architekti vzbúria?
...ja som vzbureny od 3rocníka FA STU...
Ale chcel som len vyjadrit pochybnost nad tým, ze sútaze sú pre mladých arch. vseliek. Na SK urcite nie. A co sa týka tých dvoch extrémov - Ideály vs predaj obkladaciek, tak to by som tiz tak nehrotil. Ved existuje normálna rozumná stredná cesta ako presadit, postavit, vydupat svoj názor, nápad a nezabudnút na ideály...
Ja nemám pocit, ze je mi upretá sanca presadit sa. Akurát nerobím sútaze, pretoze viem co ma asi caká. Ale to neznamená ze pojdem predavat obkladacky!

Dátum: 15.12.2004
Od: Tomáš Sobota
Predmet: Kedy sa mladí architekti vzbúria?
AD niekoľko vecí :
1. Diskusiu na Archinet.sk nepovažujem už dávno za seriózny zdroj informácií - česť výnimkám. Nepodpisovanie sa pod vlastný názor je podľa mňa začiatok konca akejkoľvek tvorivej činnosti.
2. Ďakujem pánovi Šlachtovi za vyjadrený názor a verím, že nám zo svojej pozície pomôže (aspoň morálne - tiež nieje všemocný)...
3. Mladí architekti -patrím medzi nich - sa mi nejavia ktovieako aktívni vo veciach komory. Keď som do komory vstupoval, bolo mi zdôraznené, že komoru tvoríme my všetci. Komora nieje úplne samostatný orgán (aj keď zatiaľ samostatne koná a rozhoduje), alebo by aspoň nemala byť. No pri dnešnej úrovni záujmu nás všetkých (teda komory samotnej - nie len jej vedenia) nemá šancu. Koľko z nás, mladých arhitektov sa len sťažuje a (s prepáčením) hovno robí ? (platí aj o mne, priznávam).

Tak prestaňte sa chronicky sťažovať. A keď sa už sťažujete, tak si to prosím podpíšte. Nepodpísaný názor nepovažujem za názor... :-(((

Dátum: 13.12.2004
Od: alesgute
Predmet: RE: Kedy sa mladí architekti vzbúria?
aj ja... vzbura zacala

Dátum: 13.12.2004
Od: ML
Predmet: RE: Kedy sa mladí architekti vzbúria?
Alesgute: ja som mala na mysli nepodpisovanie svojich prispevkov do diskusie, nie pseudonymy atelierov, resp. architektov...

Dátum: 12.12.2004
Od: alesgute
Predmet: RE: Kedy sa mladí architekti vzbúria?
preco mladi architekti nepodpisuju svoje prispevky? preco sa diskutuje o "smrti" autora? preco mlade ateliery vo svete prezentuju pod znackami ako > BKK3, nextENTERprise,
systemSTUDIO, SHoP, ANarchitects, ranDOM... ??? nieje uz aj toto vzbura?
uf, ale podme na slovensko. co sa tyka sutazi, myslim si ze to nie je jedina cesta (aj ked skoda ze tato cesta zatial nefunguje). dnes sa da najst ovela viac foriem prezentacie-predaja. mozme si vymyslat vlastne projekty, vystavovat, pracovat vonku... skutocnostou ale je, ze mladi architekti sa velmi skoro po ukonceni studia uspokoja zo svojou "15kou" v cistom + "provizka" a su lenivi "manifestovat" >> chuti im "moneyfestovat". pricina? myslim si ze skolstvo_vychova, domace architektonicke vzory v ciernych kozenych bundach a ciernych lakovkach...
zakoncim tento monolog nazvom mledeho rakuskeho atelieru
AWG-alles wird gut :)

Dátum: 8.12.2004
Od: Maria Lichvarova
Predmet: RE: Kedy sa mladí architekti vzbúria?
Too Young: nie je mojim cielom komentovat Vas prispevok. Mna by ale zaujimalo, preco az take mnozstvo ludi nepodpise svoje prispevky do diskusie svojim vlastnym menom?! Hanbime sa za to, co si myslime, co hovorime? To by bolo zle...Ved toto je diskusia, podla moznosti kultivovana - a tak si za vlastnym nazorom musime stat. Ci nie, Too Young?

Dátum: 8.12.2004
Od: too young
Predmet: RE: Kedy sa mladí architekti vzbúria?
Tak teda, vážený pán Kohlmayer,

váš príspevok čpie demagógiou, v rámci ktorej sa okrem iného pokúšate presunúť zodpovednosť predstaviteľov (volených orgánov a aj zamestnancov) SKA na všetkých architektov a postaviť komoru do pozície starostlivej organizácie. To je tak trošku grobiánstvo, nie? Tvrdíte: "Legitimitu na hľadanie ciest k zmenám máme všetci architekti cez iniciatívy tak v SKA ako aj v SAS. Tí, ktorí sme v istom období v ich orgánoch, by sme mali mať len väčší pocit zodpovednosti."
Vaša prvá demagógia je nenápadne vsúvaná. Totiž KTOKOĽVEK má legitimitu na hľadanie ciest k zmenám a nepotrebuje k tomu ŽIADNE komory a či spolky! To nám zaručuje ústava a aj v prípade existencie komory a povinného členstva v nej môžu architekti (v rámci trebárs aj legislatívneho procesu) komoru či spolok obchádzať a starať sa o vlastné veci aj mimo nich. Takže je to len taká hlúpa vsuvka, ktoru chcete medzi rečou potvrdiť postavenie komory a spolku (ktorý je koniec koncov len občianskym združením, akých je na Slovensku celá kopa - a SAS sa do legislatívy tuším nestará, tomu sa nedarí niečo celkom iné). Nachádzame sa však v situáci, v ktorej je komora financovaná našimi peniazmi, ktoré by sme v zásade (a dovolím si citovať vás) mali použiť na "regeneráciu fyzických a psychických síl a schopností". V tomto momente je však SKA však skôr organizácia, ktorá stojí kdesi medzi architektom a legislatívnym procesom - a nedarí sa jej. Potrdzujete to tou druhou demagógiou.
Demagógia druhá, do očí bijúca: vy, ktorí ste v istom období v orgánoch komory či spolku, nemáte mať len väčší pocit zodpovednosti, máte mať povinnosť. Pocit zodpovednosti totiž nič nerieši - a ak celkom normálne uvažujem, ten pocit zodpovednosti by sa mal viazať asi k plneniu nejakej povinnosti, či nie? Ak tú povinnosť necítite či neviete nadefinovať, alebo ak nie ste schopní ju plniť, nehanbite sa povedať, že to nedokážete ... a odíďte. Ale vlastne nadefinovali ste ich (tie povinnosti, o ktorých ste asi mali vedieť už dávno) krásne ...
"Mohli by sme sa azda usilovať o to, aby:" (to, čo nasleduje, je celkom dobre napísané, pravdepodobne väčšina z nás, ktorí sme to čítali, aspoň s posledným odstavcom súhlasí a vie, že to treba. Píšeme o tom totiž 12 rokov - takže nič nové pod slnkom. Takým textom sa niekedy hovorí "púhy kompilát" inokedy "epigónstvo"). No ale vážne, usilovať by ste sa mohli, lenže, sakra, prečo až teraz? Komora tuším existuje dvanásty rok - no a ak tam vy osobne nie ste celú dobu, tak určite už dosť dlho na to, aby bolo vidieť za vami reálne výsledky, ktoré pozitívne ovplyvnili obec architekov a jej postavenie v spoločnosti. Mohli by ste ich, prosím - všetky také úspechy - vymenovať? To, že komora vznikla pokojne obíďte, zaujímavé by bolo, čo pozitívne ste odvtedy urobili vy, volený orgán komory.
Myslím, že naša komora vznikla na to, aby sa starala o naše veci - a hlavne o optimálny chod nášho spoločného biznisu. Biznis nefunguje, spoločenské postavenie je adekvátne úrovni biznisu. Možno ste sa snažili, ale nevyšlo ... time to go.
Ale aby som nezabudol na vrchol demagógie: "Je však v skutočnosti naozaj v súťažení architektov situácia veľmi zlá? A potom, ako to, že sa aj tak (hoci všelijako) vôbec (občas) súťaží?" Ale ale, pán Kohlmayer, tak to ma ovanuli zašlé časy. Pár občasných všelijakých súťaží ... no nehnevajte sa ... to je výsledok, ktorým chcete predstavovať našu! Slovenskú komoru architektov? Ešte dopíšte, že na západe sú architekti, ktorí vôbec nemajú prácu a živoria a vminule že ste v divadle videli jedného čo tak zblbol, že trtkal kozu ... v Pravde v roku 1989 by vám to určite uverejnili tiež.

Ak sa teda pýtate "proti komu sa majú mladí architekti búriť", tak ja sa im teda pokúšam ukázať, že proti komu. A proti čomu? To je predsa jasné - proti demagógii, ktorá sa bohužial pridružila prostredníctvom niektorých volených orgánov k činnosti našej komory a ruka v ruke sa snažia o nové neúspechy, ktoré objektívne vyplývajú z kolobehu dejín a aktuálneho vývoja spoločnosti a sú len dôsledkom nepriaznivých okolností, zvláštností vývoja, silných lobby, neprajnosti stavebníctva, ignorancie investorov, a ktoré sa napriek "nášmu" pocitu zodpovednosti nepodarilo zvrátiť v náš prospech ...
Samozrejme, volené orgány majú práce (mám na mysli job či džob) dosť. Česť práci, súdr ... ehm, pardón ... pán Kohlmayer.

Dátum: 6.12.2004
Od: webadmin
Predmet: RE: Kedy sa mladí architekti vzbúria?
Vypisovateľov súťaží a architektov čaká ešte veľa práce


Vo Fóre architektúry 9/2004 sme uverejnili príspevok Štefana Šlachtu: Kedy sa mladí architekti vzbúria? Do redakcie nám prišiel ohlas od Václava Kohlmayera (zverejňujeme ho na inom mieste) a od Igora Bartu, z ktorého sme vybrali:
Po čase som sa zasa dostal k čítaniu Fóra architektúry a samozrejme, že som si so záujmom prečítal článok „Kedy sa mladí architekti vzbúria“. Zúčastnil som sa prvej súťaže na Pražskú ambasádu, ktorá dostala 10 návrhov na hodnotenie. Po tejto skúsenosti som prišiel k záveru, že za súčasných podmienok nemá zmysel zúčastňovať sa na slovenských súťažiach. Slovenská komora architektov je tiež zodpovedná za takýto stav. Reprezentanti komory totiž musia chrániť záujmy jej členov. Mám dojem, že títo buď nemajú záujem alebo nechcú byt lojálny ku kolegom. Neviem tak isto pochopiť, že komora nevyvodila dôsledky za takéto chovanie. Súťaže sú pre architekta veľmi dôležitá vec. Ak sa pokladáme za umelcov, tak potrebujeme mať fórum, kde môže byť toto umenie konfrontované. Je dôležité nielen sa súťaže zúčastniť, ale takisto aj dostať jej výsledky a hlavne mať možnosť vidieť návrhy kolegov.
Iba na okraj. V roku 2001 som sa zúčastnil súťaže Aomori Design Competition, Japonsko. Jury pre súťaž pozostávajúca aj z architektov Tadao Ando a Jean Nouvel, dostala na posúdenie 897 projektov. Popri vývoji prezentácií je zaujímavé vidieť ako jednotlivci vyjadrili designom daný program. Tak isto je v súťažiach viditeľný zaujímavý fenomén. Architektúra ako umenie stráca etnicitu - možno tu hovoriť ozaj o internacionálnom štýle. Výsledky súťaží sú publikované a všetci účastníci súťaže ich obdržia. Napríklad, zo súťaže Aomori, Japonsko vyrobili CD so všetkými 897 projektmi a tieto nosiče s informáciami zaslali každému účastníkovi. V tejto oblasti čaká na Slovensko a vypisovateľov súťaží, spolu so slovenskými architektmi ešte veľa práce. Obvykle - pri súťažiach mimo Slovenska - v porote nebývajú zástupcovia investora alebo z vypisovateľa súťaže.
Najmä mladí kolegovia potrebujú mať možnosť prejaviť svoj talent a tvoriť bez obmedzení. Nemusíme sa báť množstva návrhov alebo toho, že niektoré sú nerealizovateľné. (V súčasnosti možno realizovať azda hocijakú myšlienku.)
Existujú v podstate dva druhy súťaží. Jedny sú „sponzorované“ komorami - „Associations“, druhé nie. A práve tu sa prejaví sila komory, ktorá nielenže neodporúča zúčastniť sa týchto súťaží, ale niektoré americké komory priam zakazujú svojim členom sa na takýchto súťažiach zúčastniť. A členovia toto rozhodnutie rešpektujú. Na druhej strane však komora musí svojich členov ochraňovať a za nich bojovať.
Myslím si, že takýchto článkov by malo byť v každom čísle Fóra architektúry viac. Takisto by bolo vhodné tento stav a aj konkrétne súťaže otvorene kritizovať nielen v odborných periodikách, ale aj v časopisoch pre verejnosť.

Igor Barta
Fórum 12/2004

Dátum: 6.12.2004
Od: webadmin
Predmet: RE: Kedy sa mladí architekti vzbúria?
Ku korektným súťažiam cez vzburu?


(Po opätovnom prečítaní článku prezidenta SAS: Kedy sa mladí architekti vzbúria? In: Fórum architektúry 9/2004).
Ak vás zaujme článok do tej miery, že naň zareagujete písaním, určite je o niečom a pravdepodobne nebol napísaný iba tak. Jedným z takýchto je aj článok Štefana Šlachtu: Kedy sa vzbúria mladí architekti? Je napísaný o súťažiach, teda "o niečom", ale škoda že je napísaný, zdá sa, "iba tak" akoby sa súťaže a súťaženie o architektúre dotýkali iba komory, či iba jej predstaviteľov.
Stav vo vypisovaní je naozaj žalostný. (Oveľa lepší nie je ani v susednom Česku, aj keď si myslíme, že tam je to lepšie. V Čechách bolo, napríklad v roku 2003 vypísaných s vyjadrením komory 13 súťaží, na Slovensku 6.) Príčin takéhoto stavu je viac.
Po prvé, pri akciách financovaných z verejných zdrojov investori, vypisovatelia postupujú podľa zákona o verejnom obstarávaní, ktorý je v inkriminovanom článku označený hanlivým prívlastkom. Tento zákon bol viackrát novelizovaný, aj nahradený novým zákonom a treba po pravde priznať, že v istom období aj vytvoril priaznivé možnosti pre korektné vypisovanie architektonických súťaží. (To obdobie trvalo krátko a vypisovatelia jeho skončenie privítali s uspokojením. Už nemuseli a nemusia za predložené návrhy nič platiť.)
Súčasná úprava zákona je taká, že "šikovný" vypisovateľ problematiku architektonických a urbanistických úloh nerieši formou súťaže návrhov (aj keď zákon takúto formu výslovne predpokladá, síce bez povinnosti finančného ocenenia či odmenenia súťažiacich účastníkov), ale zvolí formu obchodnej súťaže, kde sa rozhoduje nie podľa koncepcie riešenia, ale hlavne podľa ponúkanej ceny za dodanie projektových prác. Naviac, vypisovateľ už vôbec nemusí vypísanie súťaže a jej podmienky ani len prejednať, nie to ešte odsúhlasiť s akoukoľvek stavovskou či profesijnou organizáciou. Dokonca súťaž môže organizovať ako vyzvanú bez zverejnenia.
Darmo máme v zákone o komore (§ 24, ods. 2, písmeno j,) zakotvené právo i povinnosť na pôde komory overovať korektnosť súťaženia architektov. Ak to od nás nikto nechce a my, architekti (všetci aktívne vykonávajúci profesiu sme povinne členmi komory) sa aj napriek tomu súťaží zúčastňujeme, komu to treba vyčítať?
Po druhé, ak sa predsa len nájdu vypisovatelia, ktorí chcú vypísať súťaž návrhov, ba chcú aj stanovisko či dokonca radu od úradu alebo orgánov komory, nie vždy tieto rady a stanoviská prijímajú. Vtedy, občas, komora vydá svoje kladné stanovisko aj k takým súťažným podmienkam, ktoré sa k optimálnym, niekedy viac alebo menej, iba približujú.
Žiaľ, v orgánoch komory prevládol názor, že je to tak lepšie, než by s nami aj títo vypisovatelia prestali vôbec komunikovať.
Po tretie, súťaže, ktoré boli v článku profesora Šlachtu spomínané ako negatívne (SNG, Nábrežie v Petržalke) príklady, boli v komore na rôznych úrovniach prejednávané a posudzované. Napriek tomu, že pri časti z nich som mal povinnosť sa k nim vyjadriť, súhlasím s kritickým názorom na okolnosti ich príprav a spôsob vypísania. Treba ale poznamenať, že sú iba vrcholom "ľadovca" súťaženia architektov. Tým vrcholom, ktorý je aspoň vidieť. Oveľa väčší počet súťaží prebieha bez širšieho zverejnenia, bez vedomia orgánov komory, aj keď aspoň časť komory je o nich určite informovaná.(Lebo komora to sú všetci jej členovia, ktorí si zvolia orgány a ustanovia úrad.)
Po štvrté, ak by sme naozaj chceli zmeniť situáciu v súťažení, mali by sme sa o to usilovať všetci. Bez delenia na mladých alebo starých. Ani sa nemusíme (či ani nemôžeme?) búriť. Na začiatku k náprave by stačilo spoločne definovať čo vlastne chceme a potom skúsiť hľadať cestu, akou sa k tomu priblížiť.
Po piate, nemajme veľké oči. Súťaženie architektov je možné iba vtedy, ak oňho majú záujem potencionálni investori. Chcem tým jasne povedať, že si nemôžeme robiť ilúzie. Podmienky súťaženia architektov odrážajú atmosféru, ba aj morálku verejnosti, nie len architektonickej. Skutočne verejných, anonymných a naozaj chcených súťaží je oveľa menej, ako tých iných.
Na záver musím pripísať ešte toto. Po prečítaní článku prezidenta SAS som chcel protestovať proti tomu, že označil komoru za zodpovednú za zlú situáciu v súťažení.
Napokon neprotestujem, nie z úcty k majestátu prezidenta SAS, ale preto, že problém je oveľa zložitejší, než sa na prvý, ba aj druhý či tretí pohľad zdá. Aj ja si myslím, že situáciu v organizovaní architektonických a urbanistických súťaží treba zmeniť. Vzburou to asi nepôjde. Proti komu sa to majú vlastne (iba mladí) architekti vzbúriť ?
Legitimitu na hľadanie ciest k zmenám máme všetci architekti cez iniciatívy tak v SKA ako aj v SAS. Tí, ktorí sme v istom období v ich orgánoch, by sme mali mať len väčší pocit zodpovednosti.
V komore a spolku môžeme konať iba v rámci platných zákonov. Ak sa nám nepozdávajú musíme navrhovať ich zmeny. Tie návrhy však mávajú veľmi kľukaté cesty a iba niektoré sa dostanú až k zákonodarcom.
Tým vôbec nechcem naznačiť, že sme my architekti boli mohli urobiť pre svoje súťaženie viac, hoci v istom čase až traja z nás súčastne boli dokonca poslancami NR SR. Mali teda reálnu možnosť zákony nielen schvaľovať, ale aj navrhovať. Či skutočne využili všetky možnosti, osobitne pri zákone o verejnom obstarávaní môžu povedať iba oni sami. Urobili asi toľko, koľko vedeli a zvládli. Dnes vidíme, že to nestačilo. Snažme sa preto ďalej. Aj diskutovaním v našej tlači, aj návrhmi na zmenu zákona, aj vysvetľovaním vo verejnosti, čo to vlastne súťaženie architektov a o architektúre je.
Teraz, keď už nemusíme obhajovať holú existenciu komory, možno na to budeme mať viac síl.
Mohli by sme sa azda usilovať o to, aby:
- urbanistické a architektonické riešenia všetkých investícii z verejných zdrojov boli obstarávané len cez verejné alebo vyzvané, ale zásadne anonymné súťaže návrhov,
- len víťaz takejto súťaže mal právo pokračovať v projektovaní takejto zákazky,
- porota musela byť menovaná tak, že väčšina jej členov bude odborne a profesionálne kvalifikovaná na rovnakej úrovni, ako predkladatelia návrhov,
- za predložené práce, ktoré splnia určené podmienky, bol poskytnutý honorár vo výške pokrývajúcej nevyhnutnú réžiu a regeneráciu fyzických a psychických síl a schopností,
- ceny a odmeny odrážali význam a hodnotu navrhovanej stavby resp. riešeného problému,
- podobne museli postupovať aj všetci súkromní investori, ktorí architektonickú súťaž budú chcieť vypísať.
Pravdepodobne väčšina z vás, ktorí toto čítate, bude aspoň s posledným odstavcom súhlasiť. Je však v skutočnosti naozaj v súťažení architektov situácia veľmi zlá? A potom, ako to, že sa aj tak (hoci všelijako) vôbec (občas) súťaží ?

Václav Kohlmayer
Fórum 12/2004

Dátum: 6.12.2004
Od: webadmin
Predmet: RE: Kedy sa mladí architekti vzbúria?
...Ad Fórum architektúry 9/2004: Má zmysel na Slovensku ešte súťažiť?


Nakoľko sa cítim byť jedným z tých, ktorým bol adresovaný príspevok prof. Štefana Šlachtu vo Fóre Architektúry 09/2004, na str.13, považujem za vhodné vyjadriť sa k danej téme.
Fakty o prostredí architektonického súťaženia na Slovensku prednesené pánom profesorom sú nevyvrátiteľné, rovnako ako ich dopad na rodiacu sa novú generáciu architektov, ktorí chcú pracovať v domácom prostredí. Stav pretrváva, ba čo viac, uplatňovaním zákona č.523/2003 Z.z. o verejnom obstarávaní, sa len zhoršil. Slovenská komora architektov - SKA zjavne nemá žiadny vplyv a moc nad vôľou vypisovateľa. Ten ju môže pokojne ignorovať práve uplatnením už spomenutého zákona. Prečo SKA doteraz razantnejšie nezakročila na poli ochrany záujmov svojich členov (nielen mladých), ako aj ochrany tejto krajiny pred architektonickou negramotnosťou ľudí v samosprávach, ktorí majú rozhodovacie právomoci práve vo veciach, v ktorých sú analfabeti? Sú 3 možnosti :
1. Daný stav predstaviteľom vedenia SKA vyhovuje z pohodlnosti.
2. Je im to absolútne jedno.
3. SKA - ako inštitúcia - je úplne bezmocná, a preto vo vzťahu k okoliu bezvýznamná
Za najhorší variant považujem tretí. V jeho prípade už nikomu nepomôžu ani anonymné výzvy na zmenu vedenia, aké si možno prečítať v podúrovňovej diskusii na Archinete. Naozaj sa o všetkom rozhoduje len v komore? Nestrkajme si hlavu do piesku a nalejme si čistého vína. Rozhoduje sa úplne inde. Dvom či trom architektom sa proste v parlamente nemôže podariť pretlačiť svoje predstavy proti stavbárskej “klike”, ktorá ma iné zámery a disponuje inými "pákami" vplývajúcimi na tvorbu zákonov. Kto má prospech z toho, že sa architektonické súťaže postupne úplne vytrácajú z nášho života? Kto dehonestuje svojou “kreativitou” vzhľad tejto krajiny za výdatnej pomoci platnej legislatívy?...Hocikto!
Na druhej strane je tu aj spoločenská klíma, ktorá zatiaľ nedozrela na to, aby sa ľudia dostatočne zaoberali vzhľadom a reprezentáciou svojej krajiny aj v stavebnej kultúre, viď dlhoročné problémy s MZV SR. Úcta a pokora k priestoru, ktorá by mala byť premietnutá do zákona je pošliapaná vytvorením zákonných podmienok na produkovanie balastu, márnosti, podpriemernosti... Česť vzácnym výnimkám. Aj preto je architektúry všeobecne málo. Nestačí ju pestovať iba na školách a prednáškach v klubovej atmosfére.
Mladých architektov, ktorí ešte nemajú to zázemie, ako ich starší kolegovia a hľadajú svoju cestu k tvorbe, by mala zaujímať práve problematika architektonických súťaží. Tie vždy boli prirodzenou kariérnou bránou. Súťaže majú nielen “akademický” a prestížny význam pre zúčastnených, ich publikovaním sa vytvára celospoločenské povedomie o architektúre a rešpekt k našej profesii.
O čom je u nás v súčasnosti architektonické súťaženie vo väčšine prípadov? O bodovaní parametrov šitých niekomu na mieru, ktoré s architektúrou nemajú nič spoločné. Je to štvanica o ekonomické čísla firmy, o počty realizovaných zmlúv a šikanovanie ohľadom rôznych “očkovacích preukazov”. To predsa nemôže priniesť do kvality architektúry nič dobré. Čísla a architektúra sú dva svety, ktoré nemusia zákonite fungovať na princípe spojených nádob. Ich prepojenie prináša akurát to, že vždy budú vyhrávať tí istí... Mladý kolektív bude vždy prevalcovaný číslami firiem s dlhšou minulosťou, mladá krv týmto spôsobom nedostáva šancu sa presadiť.
Súčasná situácia vnáša do našej (nielen stavebnej) kultúry nebezpečnú diskrimináciu pre mladú generáciu a hanbu tým, ktorí sú za tento stav zodpovední. Kadiaľ teda povedie cesta mladých architektov? Môže s tým vedenie SKA ešte niečo urobiť, alebo sa už máme na to radšej vykašlať?

Martin Hruška
Fórum 12/2004