Téma: ZÁKLADNÁ UMELECKÁ ŠKOLA, SMIŽANY

21.11.2003 |  webadmin
 
Víťazný projekt riešenia základnej umeleckej školy v Smižanoch vznikol na základe podnetu amerického investora slovenského pôvodu, ktorý sa na sklonku svojho úspešného života rozhodol darovať rodnej obci túto školu. Škola bude mať zriadené tri odbory. Sú to vyučovacie celky, každá pre určitý druh umenia: hudobný odbor, tanečný odbor, výtvarný odbor, odbor multimediálnej tvorby. Jednou z úloh ZUŠ je modernizácia obsahu a metód vzdelávania, v súlade so súčasným vývojom a rozvojom kultúry, ako aj s rastúcimi schopnosťami žiakov. Preto sme odboru multimediálnej tvorby venovali nemalý priestor. Jednotlivé odbory sa členia na oddelenia. Stavba má dva prevádzkové úseky – sú to ucelené skupiny priestorov so vzájomnou nadväznosťou úsekov, ktorá umožňuje oddelenú prevádzku a samostatné využívanie. Objekt je prístupný z námestia a novej komunikácie spájajúcej hlavné námestie s nábrežnou ulicou dvoch smerov.

autori: Dušan Burák, Michal Burák, autorská spolupráca Ctibor Reiskup, Marek Bakalár
spolupráca: Jozef Steranka, Peter Kapalo, Michal Nagy, Martin Hruška, Dezider Horňák
miesto: Námestie Pajdušáka, Smižany
Zastavaná plocha: 639,45 m2

Zaujímali by nás aj Vaše názory na tento projekt. Autori prislúbili na Vaše otázky a VECNÚ kritiku reagovať.


::Pridať diskusný príspevok::

Dátum: 29.7.2006
Od: cica
Predmet: RE: ZÁKLADNÁ UMELECKÁ ŠKOLA, SMIŽANY
AHOJTE.....JA V SMIZANOCH BYVAM A CHODIM AJ DO ZUS SMIZANY NA GITARU .... JE TO SUPER SKOLA.... NO ASPON ZE SA DOZVIEM DAJAKE VECI CO SOM NEVEDELA...NAPR ZE DEDINA ROKA.....DAKUJEEM ZA INFO ..... KED CHCETE NIECO VEDIET O SMIZANOCH TA PISTE NA Beky111@azet.sk BUDEM RADA KED NAPISETE...JASNE ZE SA MOZETE PYTAT NA CO CHCETE ........ AHOJTE A DIKES :0)))))) CMUCIIIIIK ♥♥♥

Dátum: 15.10.2004
Od: tomas
Predmet: RE: ZÁKLADNÁ UMELECKÁ ŠKOLA, SMIŽANY
Suhlasim s prispevkom nizsie v tom ze tato skola naozaj neprinasa nic nove, ale pozitivne je to, ze je to nieco ine nez su ludia zvyknuti. Obzvlast v Smizanoch... Myslim vsak, ze architekta s troskou rozhladu tato stavba nemoze prekvapit naozaj nicim. A ohladne ceny DJ.... no neviem ci ma stupajucu tendenciu... mohla by sa aj neudelit, bola by to mensia hanba.

Dátum: 14.10.2004
Od: zuzana biela
Predmet: RE: ZÁKLADNÁ UMELECKÁ ŠKOLA, SMIŽANY
akú novú tvár si myslel Martin ?

Dátum: 14.10.2004
Od: autor
Predmet: RE: ZÁKLADNÁ UMELECKÁ ŠKOLA, SMIŽANY
Foto interierov a pod. v urcitom rozsahu je mozne vidiet na nasej webovej stranke, roziahlejsiu fotodokumentáciu pripravujeme. Dakujeme za vsetky nové príspevky, kladné aj záporné, architektúra je aj o diskusii.

Dátum: 13.10.2004
Od: Martin Mašek
Predmet: RE: ZÁKLADNÁ UMELECKÁ ŠKOLA, SMIŽANY
Architektom gratulujem k úspechu a teším sa, že Cena Dušana Jurkoviča si našla novú tvár.

Dátum: 12.10.2004
Od: Jozef Lúka
Predmet: RE: ZÁKLADNÁ UMELECKÁ ŠKOLA, SMIŽANY
je príjemné konštatovať, že keď pokulháva architektúra ako taká, tak cena DJ objavuje a oceňuje jej ďalšie rozmery. Nechcem sa príliš dotknúť víťazného diela, ale jeho architektonické kvality podľa môjho názoru niesú natoľko silné, aby sa dalo hovoriť o výnimočnej architektúre hodnej akejkoľvek ceny. Je to mierne naivná stavbička snažiaca sa navodiť dojem modernej architektúry, ale výsledok by som najskôr charakterizoval ako "hranatý MAKOVECZ"
Architektonicky výraznejšie dielo ATRIUM je zasa dokonalou ukážkou autorovej neschopnosti predvídať další stavebný vývoj v danej lokalite, čo umožnilo vznik stavby, ktorá nie je schopná zniesť ďalšie budovy v susedstve, napriek tomu, že sama stojí na hranici pozemku. Následkom toho ATRIUM dneska pôsobý tak, akoby na dané miesto vôbec nepatrilo. A další vývoj tento pocit pravdepodobne len umocní.
Cena DJ teda ohodnotila nie architektúru ako takú, ale jej ďalší rozmer sociálno-geografický-novátorsko- osvetový... Týmto by som chcel zagratulovať víťazom aj porote.

Dátum: 12.10.2004
Od: snov
Predmet: RE: ZÁKLADNÁ UMELECKÁ ŠKOLA, SMIŽANY
...no tak sa to podarilo, super! Dajú sa niekde vidiet aj fotky interiérov, ucební, ateliérov... Je to fajn, ze vznikla taka skola, ktorej architektura /myslím, ze celkom dobrá a originálna/ bude vytvárat trochu iný názor a vplývat priamo na deti, zvlást tie, ktoré majú ambíciu nieco v zivote tvorit - nieco pekné...
Je skoda, ze na týchto stránkach nie su nikdy /alebo len velmi málo/ k dispozícii dobré a kvalitné fotky, ktoré by dokázali dostojne sprezentovat architektúru, zvlást tú, o ktorej by sa viedla diskusia a tú ktorej je udelená prestízna cena...

Dátum: 10.12.2003
Od: autor
Predmet: RE: ZÁKLADNÁ UMELECKÁ ŠKOLA, SMIŽANY
Aj my dakujeme. S tym rytmom mate pravdu, my ho vsak vidime v cleneni fasady (do namestia). Navyse, ten vedla stojaci rodinny dom sa tomuto rytmu "trochu" vymyka. Je totiz z uplne ineho cesta ako povodne, gankove domy, ktore rytmus zacali. Teda viazat sa na tento dom ...:))
Veru, ze stavat na Spisi (ale vlastne na celom Slovensku okrem BA) je riadna drina:), keby ste vedeli na kolko je tato stavba rozpoctovana, tak by ste neverili, ze take nieco bude realne stat. To mozno vysvetluje aj strohost vyrazu, ktory sme jej prisudili. Pevne verime, ze spominany socializmus sa na nasej stavbe cez to vsetko nezopakuje.

Dátum: 8.12.2003
Od: snov
Predmet: RE: ZÁKLADNÁ UMELECKÁ ŠKOLA, SMIŽANY
Zdravim autorov. Ja som zo Spisskej, poznam toto namestie. Je to zplet dobrych /sporitelna, kostol/ a zlych /RD - podnikatelske baroko/ stavieb. Namestie ma ambiciu vytvorit ucelenu strkturu a priblizit sa svojou mierkou cloveku. Stale su vsak vnimatelne bloky panelakov... Paci sa mi struktura Vasho domu, komunikuje s hmotami v okoli. Dokonca koresponduje aj s panelakmi a vytvara tak logicky hmotovopriestorovy prechod. Dufam, ze sa Vam podari dodrzat aj nekonvencnu farebnost, v danom prostredi uz akosi udomacnenu...
Problematicke sa vsak mi javi napojenie na stavajucu strukturu zo strany namestia. Keby som bol majitelom toho domceka, velmi by som sa ohradil voci tomuto necitlivemu napojeniu, mam za to, ze ta hmota/na lavo od presklenej steny a napravo od existujuceho domu/ mala byt uskocena dovnutra /aspon dva metre/ a tym padom by bol zachovany aky taky rytmus existujucich objektov, ktory by vyustil vo Vasej novej stavbe...
Ale aj tak gratulujem k smelemu, dobremu a skoro zrealizovanemu konceptu, viem co je to za drinu tvorit v Spisskej...

Dátum: 6.12.2003
Od: Joanna Joanna
Predmet: RE: ZÁKLADNÁ UMELECKÁ ŠKOLA, SMIŽANY
Osobne si nemyslím, že taká modernistická stavba patrí zrovna na námestie v Smižanoch, čo sa trochu pohrať s jemnejšou farebnosťou a úpravou prestrešenia veď na námesto sú pokiaľ viem dva kostoly a prispôsobená zastavba námestia a teraz takáto budova to už sa nebude dať vyhovárať na socializmus ako tie spáchané paneláky okolo tých dvoch kostolov. JJ

Dátum: 28.11.2003
Od: nomád
Predmet: RE: ZÁKLADNÁ UMELECKÁ ŠKOLA, SMIŽANY
nepoznám kontext dediny, žiaľ ... preto sa vlastne nedá vyjadriť takmer k ničomu, k farbád už vôbec nie. gratulujem tým, ktorí na to majú odvahu :-)

Dátum: 25.11.2003
Od: lolo
Predmet: RE: ZÁKLADNÁ UMELECKÁ ŠKOLA, SMIŽANY
podla mna su farby dost v pohode - az na tu zelenu. ta je fakt zla. keby bola v podobnej tmavosti a intenzite ako tie ostatne... myslim ze by to bolo totalne super. tiez som rad ze autori sa "nepohrali" s kompoziciou zltej a modrej, pripadne zelenej a zltej...a ostatnych "standard"

Dátum: 25.11.2003
Od: autor
Predmet: RE: ZÁKLADNÁ UMELECKÁ ŠKOLA, SMIŽANY
Takze na prvu otazku uz odpovedal kolega, teda Smizany su pri Sp.n.Vsi, ide o najvacsiu obec na Slovensku. Tohto roku kandiduje na Dedinu roka.
K tej druhej kritike: Otazka farebnosti - dakujeme za nu, je dobre vediet co si o tom myslia kolegovia. Na zaklade tohoto podnetu je dost mozne, ze farebnost este prehodnotime, aj ked tymto sme sa zaoberali pomerne dlhy cas. Je pravda, ze tie vizualizacie nie su prave najlepsie a farby trochu prepalene, v skutocnosti by take byt nemali. Mozno este vysvetlenie preco farba a nie inak. Asi ste si vsimli, ze budova je clenena na jednotlive useky, kde kazdemu odboru prislucha ina ucebna a ta ma aj svoju vlastnu farebnost. A navyse ide o priestory pre vyucbu deti a mladeze.
Zatial dakujeme za reakciu.

Dátum: 24.11.2003
Od: praktisch
Predmet: RE: ZÁKLADNÁ UMELECKÁ ŠKOLA, SMIŽANY
pri špiskej novej fsi.taka dzedzina:)

Dátum: 23.11.2003
Od: jo6o
Predmet: RE: ZÁKLADNÁ UMELECKÁ ŠKOLA, SMIŽANY
na vizualizacii tie farbičky naozaj nevyzerajú moc dobre, ale to môže byť aj chyba biednej vizualizacie a stavba bude v poriadku a to je dôležité.
Ale striedmosť vo farbách určite neuškodí.
Ozaj kde sú to tie Smižany?

Dátum: 23.11.2003
Od: xy
Predmet: RE: ZÁKLADNÁ UMELECKÁ ŠKOLA, SMIŽANY
keby to ostalo v tom betone ako je to na fotkach, tak by to bolo ok, len aby to nepokazila fasada!
napríklad fasada roka