Téma: Slovenská komora architektov

17.12.2002 |  Člen komory
 
Patrím medzi tých členov komory, ktorý platia členské do SKA preto lebo musia. Nevidím žiadny prínos svojho členstva v komore, okrem toho, že môžem vykonávať profesiu ktorú som vyštudoval.
Aj preto som si so záujmom prečítal články na tému význam existencie komôr v novinách SME 17.12.2002.
Čo si o tom myslíte kolegovia?


::Pridať diskusný príspevok::

Dátum: 14.10.2016
Od: JimmiXzS
Predmet: RE: Slovenská komora architektov
yaccmj http://www.FyLitCl7Pf7kjQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com

Dátum: 14.10.2016
Od: JimmiXzS
Predmet: RE: Slovenská komora architektov
SK50aT http://www.FyLitCl7Pf7kjQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com

Dátum: 13.8.2016
Od: JimmiXS
Predmet: RE: Slovenská komora architektov
kInaEw http://www.FyLitCl7Pf7kjQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com

Dátum: 8.2.2007
Od: Maťo Siebert
Predmet: RE: Slovenská komora architektov
Ako člen redakčnej radz Informácií chcem upresniť niekoľko vecí:

1. ročenka musí vychádzať, lebo jej to ukladá zákon o Komore
2. Kriedový papier je len kvôli sponzorom (bola to moja a Dušanova Maňákova prvá otázka, keď sme sa stali členmi redakčnej rady, či to nie je plýtvanie)- takto je vydávanie čiastočne kryté zo sponzorských peňazí
3. Za posledné dva roky komora rozbehla www stránku
4. Komora aktívne lobuje za architektov v oblasti legislatívy - najmä zásluhou Dr. Huttu sa napríklad podarilo presadiť legálne vypisovanie architektonických súťaží, aj vďaka tomu sa ich tento rok zrealizovalo viac než v minulosti
5. Komora najmä cez J. Šujana, I,. Pleidela a M. Kropilákovú sa aktívne angažuje pri príprave nového Stavebného zákona, ktorý by mohol posilniť právomoci a možnosti architektov v procese výstavby, dať im väčšiu ochranu pri realizáciach (to je ale samostatná téma)
6. vydávanie zákonov je pomôcka pre architektov, obsahuje vždy platnú legislatívu
7. Všeobecne: komora má relatívne málo členov, t.j. disponuje limitovanými finančnými zdrojmi a teda väčšinu práce realizujú dobrovoľníci v rámci svojho voľného času. Preto sa možno robí na prvý pohľad "málo".
8. Vďaka našej komore má každý právo projektovať v celej EU bez zbytočných obmedzení a skúšok etc - otvára to obrovský globálny trh.

Ja a Matúš Janota sa teraz snažíme dať Register architektonických diel na web - bude to jasná informačná databáza o autorstve realizácií a možno to pomôže rozbehnúť diskusiu o autorskom zákone a jeho aplikácii v architektúre.
A mám pocit, že tých tém je viac, ktoré sa dajú robiť v rámci komory a majú reálny dosah pre architektov (napríklad chýbajú zaškolení porotcovia do súťaží...).

Dátum: 6.2.2007
Od: Valentín Tirpák
Predmet: RE: Slovenská komora architektov
Som podnikateľ a pracujem pre Slovensku firmu v zahraniči.Môžem si odpísať z prijmu diety alebo zamestnavateľ je povinný to zaplatiť (v zmluve mam hodinovú mzdu).

Dátum: 3.10.2006
Od: michal
Predmet: RE: Slovenská komora architektov
pre dink
budeš sa čudovat ale nerobim.
A to, že sa treba v širšom fore zapojit do procesu a snažit se o zmenu je podla mna v teraz relativne potrebne, pokial nechceme dalsie roky stravit plakanim nad rozlitým mliekom.

Dátum: 29.9.2006
Od: abc
Predmet: RE: Slovenská komora architektov
ze je tam inzercia neznamena, ze to uz moze byt bezobsazne

Dátum: 29.9.2006
Od: lujz
Predmet: RE: Slovenská komora architektov
Aspon sa ma nesnaz vytocit vario. Inzerciu si citaj sam ak mas taku uchylku. To je fakt skvele kvoli inzercii sa vydava Rocenka - a co ako??? V com je zmysel??? Prinasa to komore navyse peniaze - teda viac ako stoji samotne vytlacenie a distribucia Rocenky???

Dátum: 28.9.2006
Od: vario
Predmet: RE: Slovenská komora architektov
ad rocenka: rocenka sa vydava kvoli inzercii, ktora je v nej uverejnena. to sa povie takej firme, ze tu knihu cita kazdy architekt a ta firma tomu uveri a da si tam inzerat. tak to prosim citajte, aspon tie inzeraty na peknom kriedovom papieri.

Dátum: 28.9.2006
Od: dink
Predmet: RE: Slovenská komora architektov - pre Michala
Joj, to je toho hodne co by bolo treba: mali by sme, bolo by treba, je vhodne aby ... brrr. Nerobis ty na FA STU?

Dátum: 28.9.2006
Od: xyz
Predmet: RE: Slovenská komora architektov
suhlas s lujzom. rocenka ska u mna beru deti rovno do zberu papiera. podobne je to aj s vydavanim dokumentov. su tam vseobecne dostupne pravne normy, ktore ska nema sncu vydavat promptnejsie nez su dostupne inde-radsej by som privital v tachto veciach dokonalejsi internetovy informacny servis. nasa stranka archinet totiz ma co dohanat v porovnani s inymi strankami europskych komor.

Dátum: 28.9.2006
Od: lujz
Predmet: RE: Slovenská komora architektov
Mna by velmi zaujimalo noco je dobre kazdorocne vydavanie Rocenky architektury??? Kazdy rok je v nej to iste - teda prakticky nic, je to neuveritelne hrube, tlacene na kvalitnom papieri. Litanie textu o nicom a zbytocny zoznam nas vsetkych. Nechcem s toho vyvodzovat zavery, ale pripada mi to ako celkom kvalitny tunel nasich clenskych prostiedkov. Kto tlaci tieto veci??? Kto vyhral konkurz na tlac, kde su zverejnene vysledky??? Ziadam komoru o vysvetlenie.
Dakujem.

Dátum: 27.9.2006
Od: michal
Predmet: RE: Slovenská komora architektov
Pre DINK
Nikto nehovori o strazeni kvality architektury komorou, ani o potrebe mat zakonom dany kodex estetiky.
Treba si vsak uvedomit ,čo má komora definovane zákonom ako svoje ulohy (vid nize), ktoré z nich naplna a kde sú rezervy v činnosti. To čo komora robi či nerobí by ma možno až tak nebralo, keby to čo vidim okolo (mesta, krajina) bolo v pohode, a veci fungovali ako majú. V pohode to nie je a je treba začat to davat dokupy. A pak logika nepusti – tý čo by mali první vidieť stav veci sú architekti – tý sú sdružený v SKA – SKA má zo zákona dané úlohy ( napr. Bod I, G, J, F) ktoré možu prispiet k zmene stavu, a súčastne ich vykonáva minimálne. A tu treba začat.
Činnost komory (nas vsetkych) by nemala byt iba o chraneni obchodných zaujmov architektov a strazeni legislativnych kontextov architektury, lobovani za nas job. Pretoze v stavu v akom to tu je, tak je to často iba straženi prazdne nádoby. Treba si uvedomit postavenie profesie vzhladom na spoločnosť a prostredie, a nebat sa prevziat čast zodpovednosti za to ako to tu vyzera.
Z našej komunity by mala vzist iniciativa na začatie programu na zvýšenie povedomia (verejnosti, samospravy –investori,..)o stavebnej kulture, treba taktiež začat viac spolupracovat s ostatnymi zaujmovymi skupinami, snažiť sa zapojit viac verejnost do procesu planovania,...

Dátum: 20.9.2006
Od: dink
Predmet: RE: Slovenská komora architektov
SKA je zriadena zakonom a ma svoje jasne poslanie. Musi zabezpecit okrem ineho aj nikde nedefinovanu kvalitu architektury. V takom pripade sa kvalita posudzuje podla suladu s platnoou legislativou - ak je s nou v sulade, je kvalitna :-) zvasty o strazeni kvality architektury komorou su zbytocne, komora strazi technicke a pravne normy, etsticke normy ziadnym zakonom vyjadrene nie su. A boh nas od toho ochranuj, aby nejaka vladna garnitura zacala stanovovat nieco podobne.
Existencia komory je dolezita, chrani - alebo aspon mala by chranit - obchodne zaujmy architektov a strazit legislativne kontexty architektury, lobovat a starat sa o nas dzob ... alebo niekedy job. Ocakavat, ze bude strazit kvalitu architektury je blbost na kvadrat. Takze drzim komore palce v jej legislativnych snahach a odsudujem ju za organizaciu cezaar, pretoze tam zacina diferencovat svojich clenov kvalitativne, hoci, v zmysle zakona, na to opravnenie nema. Ved tusim aj preto je vzdy tak malo prihlasok do tejto kvazisutaze.

Dátum: 2.9.2006
Od: michal
Predmet: RE: Slovenská komora architektov
Suhlas s tym že bod C) je zložitý, etc. Ale aj tak je treba aby ty zkusky boly zkusky a nie iba formalita (Kde testy su vysledkom kolektivnej spoluprace, a presentovane diela v portfoliu by mali byt v nejakom minimalnom rozsahu a kvalite , tak aby boly realizovatelne). Nuz o moznosti odvolat sa – to je dobre, mat možnost spetne vazby, napravy musi byt. Ale tu nevidim zasadne problemy a rezervy v činnosti, tie su podle mna najma v bodoch:

f) STARAŤ SA O ZVYŠOVANIE ODBORNEJ SPÔSOBILOSTI ARCHITEKTOV A PODPOROVAŤ ODBORNÉ VZDELÁVANIE
g) STARAŤ SA O STAVEBNÚ KULTÚRU A O ROZVOJ ARCHITEKTÚRY A URBANIZMU
j) PODPOROVAŤ STAVOVSKÚ ČESŤ MEDZI ARCHITEKTAMI
i) VYKONÁVAŤ OSVETOVÚ, INFORMAČNÚ A PORADENSKÚ ČINNOSŤ

Začiatok je možno aj v našom ponimani roli SKA a SAS. Kdy propagačnu, osvetovu,... činost večšin z nas priraduje SAS, ale nie komore. A pritom komora (teda my všeci) mame dane tieto ulohy zo zakona, takmer nič pre to nerobime ( a pokial ano tak nesystemovo, bez vytyčeného ciela) a potom iba vyplakavame nad kulturou tohto naroda, postavenim architekta vo společnosti, nevzdelanych investoroch, nerozumejucich mestskych uradnikoch, stavbaroch co robia tiež architekturu, etc.
Otazka znie: Čo sme urobili ( my , komora) pre to aby sa zlepšilo spoloč. Povedomie o stavebnej kulture, architekture, kulturnom dedičstvu, možnosti zapojenia verejnosti do procesu planovania. Ako sme pomohli s osvetovou činnostou u verejnosti, škol, investorov, samosprav, ostatnych profesistov?
Tym netvrdim že by mal začať jeden každy z nas učiť deti na ZŠ nebo vo večernej škole, treba pomoct vymyslet system (my členovia, zastupci SKA), a posobiť možno na prislušne ministerstva (vedenie SKA) aby to išlo dalej. Možno treba byť aj viac otvorena komunita smerom navon.

Dátum: 1.9.2006
Od: kovac bohumil
Predmet: RE: Slovenská komora architektov
suhlasim s Vami, michal,
ale ten bod c) "nedavať osvedčenie aj uchadzačom, čo nesplnaju kvalitatívne požidavky" je zlozity, lebo by sme museli de jure a nie pocitove a subjektivne vediet povedat, co je to architektonicka kvalita a preco (napr. preco sklo a hlinik a nie pseudobaroko). Preto sa ani tak lahko nepodari dat dokopy zakon o architekture ( podobne ani o hudbe, vytvarnom umeni...), lebo to by sme museli vediet presne definovat co architekturou je a co uz (a podla koho...) nie je... Lebo zakon je aj o tom, ze jeho porusenie sa tresta...a tak by sa malo trestat aj porusenie zakona o architekture, t.j. za zlu architekturu. Ale ked ta zla (zla podla mna) sa 75% ludi paci... Ide o subjektivnu vec. A este daco - voci rozhodnutiu skusobneho senatu sa mozno odvolat na sude. tam by s takym komora veru neuspela ( okrem ineho aj preto, lebo sam sudca by mohol povedat, ze je to krasne...). Preto je to len a len v kulture spolocnosti, tam sa musia veci selektovat. A stou spolocnostou a jej kulturnym povedomim treba pracovat, to suhlasim. Iste aj komora, ved tam sme vsetci. Ale ja komoru vnimam skor ako profesijne zdruzenie ( ktore riesi skor technicke problemy okolo vykonu profesie), kdezto SAS ako spolocenska organizacia by skor mal mat tu sferu propagacnu...Ale zacat treba uz na zakladnych skolach, dnesne osnovy su absolutne "odkulturnene" , tazko pracovat s verejnostou, ktora nema zaklady. Je nas 3000 a slovakov 5 mil....Ale skusit to treba!

Dátum: 1.9.2006
Od: michal novotny
Predmet: RE: Slovenská komora architektov
Komora sme my a je dobre že je naša profesia zastrešená profesným združením, lebo sam každy jeden nepresadíme nič.
Ina otazka je, či komora plni aj všetky ulohy dane jej zo zakona . Osobne si myslím že nie, ale čia je to vina, ked komora sme my ? Tiež si myslim že pomaly odoznievaju „slobodne divoke 90.roky“ a pokial nechceme aby to išlo so stavebnou kulturou dal dole kopcom, je treba začať volačo robiť a najlepšie je začať u nas, lebo socializmus ktorý nas učil že na vine su vždy tý druhý je už preč.

REZERVY V ČINNOSTI KOMORY – TEDA AJ A PREDOVŠETKÝM V NAS VŠETKYCH JEJ ČLENOV SÚ:
(body sú podla Úlohy Slovenskej komary architektov vymedzených zákonom Zákon č. 138/1992 Zb. )

f) STARAŤ SA O ZVYŠOVANIE ODBORNEJ SPÔSOBILOSTI ARCHITEKTOV A PODPOROVAŤ ODBORNÉ VZDELÁVANIE + g) STARAŤ SA O STAVEBNÚ KULTÚRU A O ROZVOJ ARCHITEKTÚRY A URBANIZMU + j) PODPOROVAŤ STAVOVSKÚ ČESŤ MEDZI ARCHITEKTAMI i) VYKONÁVAŤ OSVETOVÚ, INFORMAČNÚ A PORADENSKÚ ČINNOSŤ
- tu sa nerobí takmer nič, a pritom toto su klučove body ke zmene stavebnej kultury, ako aj k zlepšeniu ostatnych bodov.
Ad, f) treba sa neustale vzdelavat, hladat a učit sa lebo prešlapy čo sa deju nie su vždy vinou investora ale je v tom často aj nas podiel. Nuž a to je treba si občas aj uvedomiť, priznať si to a snažiť sa delať veci lepšie. Sebereflexia to je to čo nam chyba a preto je niekedy dobre aj zliest z piedestalu a pozrieť sa do zrkadla. Chybaju mi odborne seminare, workshopy, vystavy
Ad g) i) k zlepšeniu stavebnej kultury je treba začať s AWARENESS PROGRAMOM, jak medzi nami, tak aj občanmi, investormi a štátnou správou. Lebo to je žial bohu prvy krok bez ktoreho sa lady ani v inych bodoch nepohnu. Pokial si totiž neuvedomujeme a nevnimame hodnoty niečoho (napr. Stavebnej kultury – kulturneho dedictva naroda) – nebude mi na tom záležieť a nebudem to ani chrániť ani zkrášlovať,a nieje to pre mna dôležité. A toto je sučasne bod s ktorym musime začať my architekti – s tym nezačnu ani lekári, ani investori ani ministri a určite nie predavačky. Da sa povedat že je našou profesnou zodpovednostou začať s programom na zvýšenie povedomia obyvatiel o kulturnom dedičstve a stavebnej kulture ako aj snažiť sa zapojiť viac verejnost do procesu plánovania, lebo kto iny by si mal prvni uvedomit ich vyznam a hodnoty ak nie my.
Myslim si že sučasne aktivity ako CAESAR su fajn, ale nedostatočne vzhladom na stav spoločnosti a kultury u nas.
Treba sa inšpirovať vonku ako sa to robi – vid napr. Kontakty v prispevku v diskuzii o stavu miest a obci.
PRETO NAVRHUJEM ZAČAŤ S PRIPRAVOU AWARENESS PROGRAMU NA PÔDE SAS - SKA.

Okrem ceny CAESAR (a inych cien za kvalitnu architekturu ) narhujem zaviest aj cenu BRUTUS ROKA, za najhoršie prešlapy v architekture, ktora by sa udelovala sučasne s CAESAROM , je dobre mať pre všetky porovnanie kvalita X brak. Viedlo by to k zvyšeniu kvality našej prace – lebo dostat napr. viackrat cenu Bruta by ma mohlo „spoločensky aj odborne znemožniť „ a znižiť zaujem investorov o moju pracu a preto by som si viac hlidal kvalitu svojich prac.

c) VYKONÁVAŤ SKÚŠKY ODBORNEJ SPÔSOBILOSTI ARCHITEKTOV, UDEĽOVAŤ IM PREUKAZY O ODBORNEJ SPÔSOBILOSTI, PEČIATKY A OSVEDČENIA O AUTORIZÁCII - treba držať kvalitu, a nedavať osvedčenie aj uchadzačom, čo nesplnaju kvalitatívne požidavky.

d) VYKONÁVAŤ DISCIPLINÁRNU PRÁVOMOC NAD AUTORIZOVANÝMI ARCHITEKTAMI – pokial nie sme schopny sa kriticky pozriet do vlastnych radov je to zle. Solidarita medzi nami je potrebna ale pokial niekto urobi chybu , musi byt schopny niest za to aj odpovednost a ostatny by sa nemali bat pomenovat problem.

e) OVEROVAŤ, ČI VYHLASOVATELIA VEREJNÝCH ARCHITEKTONICKÝCH A URBANICKÝCH SÚŤAŽÍ DODRŽIAVAJÚ PRAVIDLÁ ČESTNÉHO SÚŤAŽENIA A ČI SÚ SÚŤAŽNÉ PODMIENKY V SÚLADE S PRÁVNYMI PREDPISMI – treba zvyšiť osvetu medzi investormi, o výhodach arch. Suťaží oproti priamemu zadani a lebo ver. Obstarávání. (prvy krok awareness program)

l) ZABEZPEČOVAŤ MEDZINÁRODNÚ VÝMENU ODBORNÝCH POZNATKOV A INÚ SPOLUPRÁCU S KOMORAMI V ZAHRANIČÍ – využiť medzinar. kontaktov a zkusenosti aj v procese vzdelavania a odbornej zpôsobilosti architektov (semináre, výstavy, workshopy) ale aj ostatnej verejnosti – možnosti porovnania toho čo a ako sa robi u nas, v zahraničí, ake su možnosti a cesty

k) OBHAJOVAŤ PRÁVA A PROFESIOVÉ, SOCIÁLNE A EKONOMICKÉ ZÁUJMY ARCHITEKTOV – je nutny silnejši lobing, situacia sa zjednoduši pri splneni bodu f,g,i,j. – spoločnosť si bude viacej uvedomovať význam a hodnoty stavebnej kultury – kulturneho dedictva a tým aj naša pozícia bude viac rešpektovaná

h) SPOLUPRACOVAŤ SO ŠTÁTNYMI ORGÁNMI, VEDECKÝMI A VZDELÁVACÍMI USTANOVIZŇAMI, OBCAMI A ZÁUJMOVÝMI ORGANIZÁCIAMI PRI OCHRANE VEREJNÝCH ZÁUJMOV V OBLASTI ARCHITEKTÚRY A ÚZEMNÉHO PLÁNOVANIA – aktívnejšia práca, viac iniciovať spolupracu (vid komentar k bodom g, i). Neponechat to iba na aktivitach na zachovanie statusu komory, a pripominkovani stavebneho zakona.


Zaver: ktoremu z nas nieje jedno ako vyzeraju naše mesta, obce a krajina mal by sa začať viac angažovat vo veciach verejných a pokusiť sa to zmeniť. Začať bychom mali s awareness programom (pod zaštitou SAS, SKA) .

Dátum: 30.8.2006
Od: tomas hal
Predmet: RE: Slovenská komora architektov
... schultz je "pisalek", clovek, ktory zozral mudrost sveta a jeho clanky ma vzdy privadzaju do divnych stavov - rozculenia, alebo smiechu ... alebo len krutenia hlavou ... rusit komoru?! nie, posilnit ju, holandsky model tlacit vo vlade, maximalne sa tym od nej distancovat, aby architekti fungovali pod vlastnym vedenim a kontrolou a boli statu a hlavne investorom vyrovnanym partnerom ... a to plati pre vsetky komory, maju nas hajit a chranit, urcovat pravidla, kontrolovat a samozrejme niest zodpovednost za svoje chyby ... B!

Dátum: 25.8.2006
Od: bohumil kovac
Predmet: RE: Slovenská komora architektov
a este daco: co je to v nas, ze vsetky nazory su anonymne? Co sa bojime svojich nazorov a seba navzajom? Nestojite si za nimi alebo nemame mena? Aj svoje tvorby nepodpisujete, kolegovia?

Dátum: 25.8.2006
Od: bohumil kovac,
Predmet: RE: Slovenská komora architektov
nuz, komora je vyjadrenim nasho stavu, ze sme. To nam dava a to uplne staci. staci aj to, ze vdaka jej legislativnemu postaveniu jej clenovia mozu projektovat. Ak niekto nevidi prinos komory v tom, ze moze robit profesiu ktoru vystudoval, tak to nechapem...moct robit profesiu ktoru som vystudoval, vsak preto som studoval, ci nie? Dalej, ze sa pozname, ze mame organizaciu, ktora moze riesit nase spory s klientami alebo vzajomne spory bez toho, aby sa muselo ist na sud. ze mame zadefinovany eticky kodex svojich vzajomnych vztahov, ako cech. Ja zato rad zaplatim poplatok. Komora sme my, a tak sa nepytajme co nam dava. A ak mame pocit, ze ti co sme si ich zvolili nerobia to co by mali, tak ich odvolajme a zvolme inych, trebars Vas. Cakat s natrcenou rukou tam kde je samosprava je nepochopenim principu zmyslu veci. A dobrovolne clenstvo? Nuz to je potom anarchia stavu...na tom isto ihrisku niektori budu dodrziavat pravidla (lebo su povinni hraci) a ti ostatni si budu mysliet, ze plati aj taky gol, ked predtym hrubo fauluje....Ti co su odhodlani vstupit na jedno ihrisko, maju spolocne zaklady registracie, inak bude ta hra necitatelna medzi nami navzajom, divakom a kto bude rozhodcom? Snad nie stat a ministerstvo!

Dátum: 22.11.2004
Od: architekt
Predmet: RE: Slovenská komora architektov
Co z té komory máme? Dozajista jsou definované jisté práva a povinnosti členu. Ale začínám zjištovat že náš komorový statut dost nevyvážene řeší vzájemný vztah architekt - komora. ze strany členu jde převážně o povinnosti. NApř . disciplinární řád vúbec neříká co delat pokud komora sama poruší statut - např. tím že nehájí zájmy svých členú (a je jedno jestli tak činí neúmyslně nebo chraň buh dokonce s úmyslem?)
Kdo vlastně hájí práva architektu vuči svévuli komory. Na koho se mají poškození architekti obrátit - na disciplinární komisi ? ( a na koho podat vlastně stížnost? na abstraktní komoru ?, na p. Huttu?, na pana předsedu? nebo snad na celé představenstvo ?) a dokáže být v tomto pŕípade disciplinární komise vúbec objektivní?
A nebo dát podání přímo na soud, a žádat finanční odškodnení od komory , která vzhledem na to že nečinila to co měla zapříčinila části svých členu finanční újmu a zamezila vykon jejich povolání.

jako členové komory by jsme si meli asi víc všímat to co vedení komory delá a kam nás smeruje. Možná by stálo za to zamyslet se i nad kontrolními mechanismy činnosti představenstva a jednotlivých komisí.

Dátum: 13.11.2004
Od: fin
Predmet: RE: Slovenská komora architektov
Fajn - zrusme komoru, a co bude ? No asi nic, nebude vôbec nic, aby si mal dáky stempel na výkrese dás si dáky originálny vyrobit, potom si skupiny ,spolky architektov daju vyrobit stempel,vzniknú spajze, komôrky,komory,zdruzenia, poniektorí bezradní vstúpia do SKSI a bude fajn, bude anarchia, a ked sa ta niekto z kultúrneho sveta spýta co je to architekt na Slovensku .....
Nie aby sa tu rozmýslalo ako komoru zefektívnit a postavit na nohy ako akceptovanú jedinú stavovskú organizáciu architektov, nie tu sa kazdý stále stazuje:"co ja z tej komory vlastne mám".

Dátum: 9.10.2003
Od: sorry?
Predmet: RE: Slovenská komora architektov
to snáď nie, podľa mňa treba vymeniť redakciu :-)

Dátum: 6.10.2003
Od: Redakcia Informácie SKA
Predmet: RE: Slovenská komora architektov
Informácie SKA majú pripravené a uverejnia poznámky k úprave Honorárového poriadku. Samozrejme, mohlo sa to zároveň... Sorry

Dátum: 18.9.2003
Od: Braňo
Predmet: RE: Slovenská komora architektov
K obrazu komory tiež prispieva nový Honorárový poriadok. Komora mohla aspoň informovať, čo novým poriadkom mení a čo nie. Keď sa bližšie pozriete do poriadku, sú v ňom mnohé nezrovnalosti, alebo žiadne zmeny oproti pôvodnému vydaniu.

Dátum: 8.9.2003
Od: I.M.
Predmet: RE: Slovenská komora architektov
Dvíham obočie, ako sa zlomyseľne tešia tiežarchitekti.
Pán Schutz zo SME je známy cholerik, ak by sa naplnilo to, čo si želá v plnom rozsahu - nekompromisný a silný štát - on prvý by musel stratiť príležitosť balamutiť verejnosť. On vlastne chce aj, aby mal právo každý slobodný občan operovať srdce, prípadne slepé črevo. Iné je, že inokedy horlí za demokraciu a delegovanie právomocí. Ako hovorí minister Palko - novinári sú skorumpovaná banda. Je hanba preberať takéto táraniny.
Ak chce štát zrušiť komoru s profesiou, ktorá je povinne regulovaná v Európskej únii, buď o tom nevie, alebo vie, že ju zase bude musieť založiť. Pravdepodobne na príslušnom ministerstve sa založí príslušné oddelenie s vysokým počtom ľudí (príležitosť pre príbuzných) a s príslušným rozpočtom.
Skúšanie, overovanie (myslíte, že pred odborníkmi?, registrácia, licencovanie, hosťovanie sa bude diať tu a poplatky, tipnite si - budú vyššie alebo nižšie? O sledovaní a usmerňovaní investorov v súťažiach ani reči. Stavebná lobby a lobby s nehnuteľnostťami dosiahnu, čo si naplánovali.
A na také pojmy, ktoré kmitajú v diskusiách, ako "zastávať sa", "motivácia", "vybojovať pre architektov", "dosah"... zabudnite.
"Získame" aj v celej tejto oblasti to, čím je charakteristický dnešný spolitizovaný úradnícky štát - skvelé, ničím nerušené korupčnícke prostredie. Tešíte sa, že je napadnutá komora. Zabúdate, že ste napadnutí vy.
Architekti, komu by ste chceli pomôcť? Silnému korupčníckemu štátu, alebo aspoň trochu sebe? A ako?

Dátum: 5.9.2003
Od: m
Predmet: RE: Slovenská komora architektov
možno jedno, možno neskoro

Dátum: 4.9.2003
Od: 
Predmet: RE: Slovenská komora architektov
zdôvodnenie vlastnej existencie... ale to je teraz už možno aj jedno

Dátum: 4.9.2003
Od: ...
Predmet: RE: Slovenská komora architektov
snáď mi tu niekto nechce tvrdiť, že SKA s povinným členstvom má motiváciu :-)))

Dátum: 4.9.2003
Od: 
Predmet: RE: Slovenská komora architektov
to ako že spolok má niečo riešiť? alebo iná dobrovolná organizácia bez peňazí a motivácie?

Dátum: 4.9.2003
Od: ...
Predmet: RE: Slovenská komora architektov
zastávať sa nás môže SKA i naďalej, ale na základe dobrovoľného členstva. koniec koncov, na základe dobrovoľnosti to môže byť aj SAS, takže nakoniec tá komora je tuším naozaj zbytočná

Dátum: 3.9.2003
Od: 
Predmet: RE: Slovenská komora architektov
napriek všetkému čo na komore nefunguje a malo by fungovať,
niesom si istý či zrušenie komory je skutočne to čo my architekti potrebujeme.
ak sa nás doteraz vágne zastávala komora, kto sa nás bude zastávať odteraz?
skutocne si nemyslím, ze je úplne jedno či komoru máme, alebo nemáme.

napr.: súťaž na ambasádu do Berlína - súťaž zlá, ale predsa len súťaž,
bez komory by Berlín projektovala pani asistentka investičného oddelenia úplne legálne
v súčastnej situácii ho bude projektovať asi tiež, ale nie tak priamočiaro

to že komora nefunguje tak ako by sme si predstavovali je problem komory,
spoločnosti ako takej a hlavne nás /architektov/

lúčim sa s heslom ČO SLOVÁK TO ARCHITEKT

Dátum: 3.9.2003
Od: júlia
Predmet: RE: Slovenská komora architektov
Zdá sa, že Nemcsic to stihol. SKA som nejako neobjavila medzi komorami, ktoré majú byť zachované. Takže asi sa rozlúčime ...

Dátum: 20.8.2003
Od: nomád
Predmet: RE: Slovenská komora architektov
http://www.sme.sk/clanok.asp?cl=1068995

Dole s komorami!Stavovské komory spustili alarm: Analýza ministerstva hospodárstva navrhuje zrušenie povinného členstva v komorách i ďalšie obmedzenie ich právomocí. A návrh zákona, ktorý predkladá minister zdravotníctva Zajac, už obsahuje konkrétne paragrafy. Podľa komorníkov čaká pacientov údajne zníženie práv, kráčame vraj v protipohybe s legislatívou Európskej únie a vôbec - analýza ministerstva hospodárstva je „neodborná“.

S takouto reakciou možno spolucítiť - ide o privilégiá, peniaze, moc a monopol na informácie. Keď pred rokom testovala podobný návrh v českom parlamente ODS, predseda lekárskej komory hrozil generálnym štrajkom. Poslanci cúvli a dobreže nepýtali doktora Ratha o prepáčenie. Z toho by sme si však vzor brať nemali. Zámer zrušiť povinné členstvo a obmedziť komory totiž nemá chybu. Ak sa dotiahne, bude skvelým príspevkom vlády k zveľadeniu demokracie.

Je úplne jedno, či ministerstvo hospodárstva analyzovalo dobre, alebo zle. Podstata je jedna: Každé členstvo v akomkoľvek spolku, ktoré na seba viaže právo výkonu povolania, je v rozpore so slobodnou spoločnosťou. Ak je to tak v niektorých štátoch (nie všetkých!) únie, potom to nie sú slobodné spoločnosti. Je absurdné, ak k výkonu profesie nestačí vlastníctvo diplomu (ani štyroch červených), ale rovnako hodnotnou požiadavkou je ešte členstvo v komore. Absurdné tiež je, aby o profesijnom uplatnení kohokoľvek rozhodovala jeho konkurencia na trhu. To sa dnes zhusta deje - v predsedníctvach komôr, etických a skúšobných komisiách a pod. zasadajú priami konkurenti tých, o ktorých sa rozhoduje.

Reči o nevyhnutnosti komôr na udržiavanie úrovne či etiky sú fámy šírené dlhé roky samotnými majiteľmi privilégií. Presne toto je oblasť, kde je lepším riešením nekompromisný a silný štát. Jednoducho preto, lebo monopol organizovaných, hierarchicky zoradených, povinných združení na vyhradené oblasti spoločenského priestoru má už svoje poctivé, ale veľmi sprofanované meno: korporativizmus.PETER SCHUTZ


Dátum: 26.7.2003
Od: nomád
Predmet: RE: Slovenská komora architektov
SKA nie je výpalník, ale umožňuje vydieranie. Napríklad mladík, ktorý ešte nemôže byť členom SKA a robí trebárs súťaž, musí k sebe v niektorých prípadoch písať aj člena SKA, ktorý AKOŽE garantuje návrh. Člen SKA nič neurobí, len sa podpíše a mmá za sebou súťaž. Bez akejkoľvek práce.Je to jeden z výsledkov povinného členstva ...

Dátum: 25.7.2003
Od: naco vam je meno? je to len neprijemnost ...
Predmet: RE: Slovenská komora architektov
myslím, že SKA nevydiera. aspoň nie priamo. ale ten pocit moci väčšinu predstavenstva deformuje.

Komora, ktorá si bude musieť vybudovať svoju silu vlastznou činnosťou ( a nie zákonom), bude naozaj komorou. Zatiaľ sú to výpalníci!

Dátum: 23.7.2003
Od: Peto Nagy
Predmet: RE: Slovenská komora architektov
Jirka Korn stal tohto roku viacej ako sa predpokladalo, takze pekne cvakajte, mozno buduci rok na CEZARA pride pride aj kuzelnik... INU FUNKCIU KOMORA NEMA!
PS>chcel by som byt agentura co to sprostredkuje.

Dátum: 23.7.2003
Od: webadmin
Predmet: Nemcsics pobúril komory, chce výrazne obmedziť ich vplyv
Nemcsics pobúril komory, chce výrazne obmedziť ich vplyv

BRATISLAVA – Štát chce obmedziť moc stavovských organizácií. Ministerstvo hospodárstva navrhuje odznova upraviť ich postavenie a právomoci. Čo je pre komory doslova šokom, je návrh na zrušenie povinného členstva.

Ministerstvo tvrdí, že na Slovensku je 19, denník SME napočítal až 22 komôr s povinným či čiastočne povinným členstvom. Regulujú vstup do profesie, dozerajú na výkon povolania. Bez súhlasu komory si lekárnik nesmie otvoriť lekáreň či právnik založiť advokátsku prax. A práve v tom je podľa ministerstva problém.„Komory s povinným členstvom jednoznačne predstavujú neodôvodnenú bariéru na vstup do podnikania,“ dôvodí minister Róbert Nemcsics. Skutočným motívom návrhov na zriadenie či posilnenie komory podľa neho nikdy nie je snaha o zvýšenie kvality, ale naopak – snaha obmedziť prístup nových subjektov do príslušného odvetvia a zachovať tak pozíciu subjektov, ktoré už na trhu pôsobia.

„Týmto sa jednoznačne sleduje zánik stavovských organizácií,“ hovorí prezident komory exekútorov Ján Jonata. Slovensko by sa podľa neho stalo svetovou raritou. „Im nevyhovuje jedna silná stavovská organizácia, potrebujú mať tisíce malých chudobných ‘ubitých‘ lekárnikov,“ myslí si viceprezident lekárnickej komory Ján Valjan.

„Žiadny podnikateľ logicky nemôže mať záujem, aby jeho terajší či potenciálni konkurenti vyrábali čo najkvalitnejšie tovary alebo poskytovali čo najkvalitnejšie a najlacnejšie služby – škodil by sám sebe,“ tvrdí zas Nemcsics.

Navrhuje, aby napríklad organizovanie skúšok, ktoré sú nutné na vstup do komory, ale najmä na vykonávanie práce v odbore, opätovne prevzal štát. „Dehonestuje sa tým uznanie získanej kvalifikácie a zvyšuje možnosť korupcie,“ tvrdí o skúšaní v komorách.

Čelní predstavitelia komôr sú pobúrení, hovoria, že takto to bolo za socializmu, keď boli štátni notári či advokáti.

Bez povinného členstva existencia komôr podľa ich šéfov nemá zmysel. Tvrdia, že členov komôr zaväzuje na kvalitný výkon povolania. Inak ich totiž vraj čaká postih. „Komora musí mať nejaké mechanizmy, aby príslušníkov stavu dokázala kontrolovať, ale bez povinného členstva by na nich nemala dosah. Je to v záujme jej členov a je to aj v záujme pacientov,“ hovorí prezident komory zubných lekárov Jozef Latkóczy.

Obvinenia z obmedzovania konkurencie predstavitelia komôr unisono odmietajú. „Takúto bezbrehú liberalizáciu na úrovni tureckého hospodárstva, kde je pomaly viac lekární ako lekárnikov, asi nechceme,“ hovorí Valjan. Vstup do povolania je podľa neho regulovaný všade v civilizovanom svete. „Porovnávať ľudské zdravie s obyčajnou trhovou hodnotou je sprostosť,“ dodáva.

Oponent bývalého vedenia komory stavebných inžinierov, dnes jej podpredseda, Dušan Mišík si však naďalej myslí, že členstvo v komore by nemalo byť povinné. „Členstvo v komore by malo byť vecou cti a nie povinnosti. Človek by sám mal mať záujem byť v komore.“

Len z členského plynú komorám ročne milióny korún. Zrušením povinného členstva by o väčšinu z nich asi prišli. „Povinné členské príspevky a možnosť profitovať z prerozdelenia takto získaných peňazí bývajú často jedným z hlavných motívov, pre ktorý záujmové skupiny presadzujú posilňovanie právomocí komôr,“ hovorí Nemcsics.

Funkcionári komôr obvinenie vracajú. „Štátu prekáža, že komory disponujú peniazmi. Chcú o nich rozhodovať štátni úradníci,“ myslí si Valjan.

Vláda v stredu ministrovi spravodlivosti dala úlohu, aby do 31. augusta navrhol zmeny právnych predpisov o komorách.

JOZEF ČAVOJEC

SME [22. 7. 2003]

Dátum: 17.2.2003
Od: maťo
Predmet: RE: Slovenská komora architektov
Vážení priatelia,
Ako som s hrôzou zistil, SKA nie je jediným výpalníkom v tomto štáte! Ešte existuje / z titulu zákona NR SR č. 13./1993 Z.z. / "umelecký" FOND VÝTVARNÝCH UMENÍ, ktorému je povinný (z titulu citovaného zákona) odvádzať KAŽDÝ tvorivý architekt 2-percentný príspevok z každého honoráru.
Podobne ako SKA táto inštitúcia neponúka vôbec, ale za to oveľa výdatnejšie berie.

Dátum: 22.1.2003
Od: pssst
Predmet: RE: Slovenská komora architektov
tichučko, aby si vás komora náhodou nanašla :-))))

Dátum: 7.1.2003
Od: jano
Predmet: RE: Slovenská komora architektov
SKA je zatiaľ na dve veci ...

ale vážne: v zásade dosiaľ slúži len na reprezentáciu jej aktuálnych predstaviteľov a Huttovi na živobitie. Nevidím žiadny reálny zmysel jej existencie. Je to komunistický výčin a mnohí z jej zakladateľov - tak, ako aj v iných komorách - reálne komunistami boli. V ničom nás komora nechráni NEZASTUPUJE naše záujmy a tým sa stáva príťažou. Pre mnohé sporné prípady je účinnejší dobrý právnik.

hromadný odchod z komory by asi pomohol riešeniu ...

Dátum: 6.1.2003
Od: Minsky
Predmet: RE: Slovenská komora architektov
Mimochodom, ako to dopadlo s ambasadou v Berline? Vybojovala komora nieco? Urobila nieco pre vec, okrem monitorovania snah MZV /ako napisal p.Hoffman/. Pan SOMORA, pan HUTA, co tam robite okrem organizovania CEZARA a PLESU ARCHITEKTOV ??? A co je so sutazou na SNG? Peniaze na jej organizovanie vyclenene zo statneho rozpoctu uz prepadli - nema v tom tiez prsty komora?
Naco je nam komora, ktoru ignoruju VSETCI: statne institucie, investori a dokonca aj architekti /ktori ju casto chapu iba ako nevyhnutne zlo a nie ako vlastnu organizaciu/???

Dátum: 28.12.2002
Od: ali
Predmet: RE: Slovenská komora architektov
Aku uz len moc ma taka komora, ktora nema dosah na respektovanie vysledkov sutazi? Hanba SKA. Taka komora, co dopusti to, ze si investor napriklad moze dovolit nerealizovat vitazny navrh sutaze, ktoru odobrila. A ze vobec odobri sutazne podmienky s klauzulou o tom, ze investor nemusi realizovat prvu cenu... O com to vlastne je cela srandovna komora? Svoju silu by nemala demonstrovat iba vramci vlastnych radov, ale hlavne smerom mimo nej samej. Nielen brat, ale za to nieco aj priniest pre svojich clenov... Stav v architektonicko-stavebnej produkcie je len odrazom zmysluplnosti takejto komory. Myslim na SKA...

Dátum: 17.12.2002
Od: Člen komory
Predmet: RE: Slovenská komora architektov

Na stránke SME:

http://www.sme.sk/rubrika.asp?vyd=20021217&rub=print_komory

nájdete články o komorách, ktoré napriek tomu, že sa priamo netýkajú architektov, sú zaujímavé.

Za všetky som sem prekopíroval aspoň úvodný:

Zavrieť ľudí do komory?

BRATISLAVA – „Komora je výpalník. Nikomu nič nedá, vzdelanie aj prax si musím nadobudnúť mimo nej, len berie,“ hovorí dlhoročný člen jednej z profesijných komôr technického zamerania. Ročne na členskom zaplatí takmer 20-tisíc korún. Na komoru sa sťažuje, ale menovaný byť nechce. Ako mnohí ďalší, argumentuje: „Viete, aké nepríjemnosti by mi mohli robiť?“

Profesijné komory majú moc, akú v demokratickej spoločnosti nemá veľa orgánov. Regulujú vstup do profesie a dozerajú na výkon povolania. V skutočnosti pritom rozhodujú o kariére jednotlivcov. Môžu človeka vylúčiť, čím mu vlastne znemožnia vykonávať povolanie. Bez členstva v komore totiž nie je profesionálom.

Jedna z komôr sa dostala až na Ústavný súd. Ten pravdepodobne už v januári rozhodne, či bude skúmať možnú protiústavnosť zákona o Slovenskej komore sestier a pôrodných asistentiek. Podnet podal generálny prokurátor. Problémom je povinné členstvo v tejto stavovskej organizácii.

V hre je veľa. Sestry a pôrodné asistentky nie sú jediné, ktorým zákon prikazuje stať sa členkami akejsi komory. Rovnako sú na tom advokáti, lekári, lekárnici, daňoví poradcovia, audítori, architekti, stavební inžinieri, notári a mnohí iní. Ak by Ústavný súd označil zákony za protiústavné, je otázne, koľkí z nich by v komorách zostali.

JOZEF ČAVOJEC